Небезпечні торговельні центри. ВІДЕО

Валяться стіни, падають стелі: недбалість будівельників або неякісний матеріал?

Днями в донецькому ТРК «Green Plaza» раптово звалилася частина скляної перегородки, що відокремлює піцерію на третьому поверсі від дитячого майданчика. Батьки в паніці кинулися до своїх малюкам, які не встигли навіть злякатися і зрозуміти, що ж сталося.

«Все було чудово, поки не звалився один з блоків скляної стіни», – розповідає Аліна, чия донька опинилася поруч. – «Я в той момент на скло дивилася і точно бачила – ніхто по нього не бив. Спочатку пролунав тріск, а потім панель за секунду пішла тріщинами і обвалилася потоком скляної крихти. Слава Богу, ніхто не постраждав, тільки я порізала руку трохи, коли випадково сперлася на крісло з осколками. У мене трусилися руки, і голова взагалі не міркувала в ті секунди, що я бігла до дитячого майданчика».

Батьки пережили серйозний стрес, оглядаючи і обмацуючи своїх дітей, але незабаром виявилося, що осколки не заподіяли їм ніякої шкоди. Тим не менш, будь-яка нормальна людина постарається захистити себе і своїх близьких від подібних інцидентів.

«Це досить популярне місце, тому хочу попередити інших, що від скляних стін потрібно триматися подалі», – каже Аліна.

Контролюючі органи з’ясовують, що могло стати причиною руйнування скляної перегородки. А причин може бути безліч – від деформації перекриттів до недобросовісних постачальників, подсунувших неякісний товар.

«Можливо, будинок дає усадку, як і всі недавно побудовані будинки, що вписується в допустимі норми», – припустив Олександр Довзий – інженер по експлуатації ТОВ «Домус». – Ми практично щодня проводимо обхід торгового центру, оглядаючи скляні конструкції. Хочу підкреслити, що всі панелі у нас зроблені зі скла. Під час руйнування воно розпадається на безліч маленьких осколків, тому ніякої шкоди заподіяти не може. Це міжнародний стандарт, адже скло знаходиться в людному місці.

Адміністрація торгового центру запевняє, що вони зробили висновки і в майбутньому такого не допустять. Розбиту скляну панель вже замінили новою.

Випадковість чи тенденція?

Скляні панелі в торгових центрах вже валилися. І це зайвий раз змушує підняти тему безпеки. У Донецьку активно будуються сучасні будівлі. Між тим, геологія міста досить складна. Не дивно, що тріщать не тільки внутрішні панелі, але навіть фасадні скла новобудов.

Коментар фахівця

«Не думаю, що причиною могла бути усадка всього будинку, адже скло розбилося лише в одному місці, – вважає Сергій Прудіус – генеральний директор інституту «Донбассгражданпроект». – Треба обстежити будівлю, проаналізувати проектну документацію, тип фундаменту і геологічні умови. Перекриття могло деформуватися і тиснути на скло, якщо поверхом вище встановили щось важке, наприклад, масивний сейф або ще що-небудь. Все це необхідно перевіряти. Не можна виключати руйнування скла навіть від звуку, якщо потрапити в резонанс – це відбувається рідко, але можливо. Крім того, саме скло могли пережарити, зробивши його більш крихким, ніж необхідно, і треба розуміти, для якого регіону його робили – для Донбасу або В’єтнаму? У нас абсолютно різні умови, і це необхідно враховувати, купуючи будматеріали. Правда, небезпеки від руйнування гартованого скла дійсно ніякої, крім переляку, ні – занадто дрібні осколки.

Відзначимо, в березні цього року в торговому центрі «Декор Донбас» скло фасаду впало прямо на відвідувачів з висоти кількох поверхів. На щастя, дрібна скляна крихта не заподіяла людям шкоди, але на фасаді виявилося ще кілька тріснутих панелей, а це значить, що вся конструкція викликає підозри. Крім того, ще в минулому році інспекція ДАБК у Донецькій області оголосила «Декор Донбас» самобудом і зажадала припинити експлуатацію будівлі.

Тема безпеки сучасних торгових центрів також досить актуальна і в інших містах України, наприклад торішній випадок у ТРК «Sky Mall», коли на відвідувачів обвалилася стеля. На щастя, у той момент там було небагато людей.

За інформацією МНС, в результаті обвалення постраждали дві жінки. Одну з них з численними травмами направили до лікарні, друга — відмовилася від госпіталізації.