НБУ готує запуск програми іпотечного кредитування. ВІДЕО

Нацбанк готує запуск програми іпотечного кредитування через Агентство рефінансування житлових кредитів вже в грудні.

Глава Національного банку України Сергій Арбузов повідомив про намір запустити спільну з Кабінетом міністрів програму активізації іпотечного кредитування до кінця поточного року. «Ми очікували запуск програми в листопаді, але цього, на жаль, не сталося. Йде процес документального оформлення цього механізму. Він виявився непростим. До кінця року всі папери будуть підписані, і незабаром ми оголосимо про старт програми»,- заявив він в ЗМІ.

Як пише газета “Экономические известия”, однією з функцій агентства стане випуск довгострокових облігацій з додатковим забезпеченням у вигляді пулу іпотечних кредитів. На думку першого заступника голови НБУ Юрія Колобова, наявність такого забезпечення буде сприяти зниженню вартості облігацій АРЖК, рефінансуванню житлових кредитів і відповідному фінансуванню банків, що працюють з іпотекою.

Привабливість іпотечних облігацій чиновники НБУ забезпечили, наділивши їх можливістю зарахування в обов’язкові резерви, за аналогією з ОВДП, випущених для фінансування підготовки до Євро-2012. Перші випуски цінних паперів будуть середньостроковими – на три-п’ять років.

За словами аналітика інвестиційної компанії Concorde Capital Світлана Рекрут, програма іпотечного кредитування по західній моделі, що передбачає випуск іпотечних облігацій під сек’юритизовані кредити, концептуально є хорошою ідеєю. Ця схема успішно практикується в багатьох країнах.

Перешкодою успішній реалізації ідеї в Україні, за словами аналітика Dragon Capital Анастасії Туюкової, є відсутність значного попиту на такі папери (три-п’ять років) в нацвалюті, враховуючи заплановану невисоку прибутковість (12-14%). «В Україні, на жаль, досі не розвинені такі потужні внутрішні інвестори, як пенсійні фонди, ІСІ та страхові компанії, які потенційно стали б основними покупцями даних інструментів»,- відзначає аналітик.

Більше того, як каже експерт, зараз на українському ринку спостерігається надзвичайна низька ліквідність (залишки на коррахунках банків, як раніше вже повідомлялося в «і», коливаються в районі 9-14 млрд. грн., що значно нижче середнього залишку 19 млрд. грн. у першому півріччі поточного року).

Звичайно, інтерес з боку нерезидентів може бути виявлений, проте прибутковість в такому випадку повинна компенсувати валютні і кредитні ризики інвестицій. «Надання рефінансування НБУ під ці папери, а також їх зарахування в резервні еквіваленти буде стимулювати попит на інструменти. Але поки залишається неясним порядок оцінки кредитної якості іпотечного портфеля і процедура відбору пулу однорідних активів»,- міркує Анастасія Туюкова.

Програма потенційно може зацікавити великих гравців ринку, які мають довгий ресурс. «Вони будуть заробляти на різниці між вартістю і ставкою рефінансування кредиту плюс комісії за супровід кредиту. Такий спред повинен контролюватися, отже, буде нецікавий банкам, у яких вартість фондування нижче ставки рефінансування по іпотеці»,- пояснює аналітик однієї з інвестиційних компаній з іноземним капіталом.

До таких банків на сьогодні можна віднести, наприклад, «Райффайзен Банк Аваль», Укрсоцбанк і УкрСиббанк (у сукупності частка трьох банків складає близько 45% – 38 млрд. грн. – загального іпотечного портфеля).

Втім, як зазначає співрозмовник «і», задум Нацбанку, на жаль, не буде стимулювати покупку нерухомості. Відносно дешеве фондування, за його словами, не вирішує проблеми низьких доходів населення і відсутності початкового внеску. А значить, виникає питання, чи має сенс дана ініціатива. «Іпотека не зробить істотного ривка до тих пір, поки у нас не буде середнього класу і кредитного пулу, характерного для такого прошарку (купівля економжитла з початковим внеском 15-20%),- говорить експерт. – Іпотека зараз являє собою купівлю дорогого житла» або кредити під бізнес/споживання, забезпечені житлом. В такій ситуації, в кращому випадку, буде стимулюватися малий і середній бізнес».