Навіщо українці купують квартири?

Ринок нерухомості швидше мертвий, ніж живий, понуро заявляють українські експерти. За роки світової фінансової кризи кількість угод купівлі житла скоротилося в десятки разів, і причина цього одна – купувати сьогодні просто нікому.

Раніше розширити майно або купити квартиру для дітей могли собі дозволити в основному представники малого і середнього бізнесу, зазначають експерти, сьогодні в країні на цей сегмент економіки просто йде цькування з метою знищення, тому і кількість продажів нерухомості значно скоротилося.

В умовах критичної нестачі купівельного інтересу, власники квартир на продаж мимоволі починають знижувати ціни, щоб не продавати житло роками, вони готові поступатися 15-20 %, а в деяких випадках і 30 % від заявленої раніше суми.

Щоправда, реальна можливість настільки збити ціну сьогодні існує тільки в сегменті елітного житла, відзначають експерти, адже саме дорогі квартири користуються найменшим зацікавленням серед покупців.

Недороге житло економ-класу сьогодні купують найбільше, але і виторгувати велику знижку у продавця вам навряд чи вдасться. Максимум, на що ви можете розраховувати, купуючи «хрущовку» або гостинку, – це від 3 до 7 відсотків, тобто десь 5 відсотків в середньому. Але таке житло і так з кожним місяцем оновлює цінове дно своєї вартості – квадратний метр «хрущовки» в одному з віддалених районів Києва можна придбати за 1100-1300 доларів.

За прогнозами експертів, і це ще далеко не найнижчі ціни, які ми побачимо найближчим часом, адже за останній рік середня вартість квадратного метра в столиці вже подешевшала на 8,5 % і кожен місяць буде знижуватися на 1-1,5 % протягом наступних двох років.

«Якщо брати до уваги середньострокову перспективу, кінець осені, то це як мінімум буде зниження ще на 6-7 відсотків від тих цін, які ми маємо сьогодні, це як кажуть, і до ворожки не ходи. Це як мінімум, можливо, буде і більше», – каже голова Національної ради Ріелтерської палати України Олександр Бондаренко.

Сьогодні ж поки дуже складно прорахувати, які суми беруть участь в операціях з продажу житла. Адже майже завжди сума реальної угоди відрізняється від тієї, яку продавець запросив за свою нерухомість.

Але навіть оцінюючи середні суми пропозиції по житлу, експерти констатували: у порівнянні з минулим роком середня вартість квадратного метра впала приблизно на 200 доларів і продовжує падати. Купити квартиру у Києві сьогодні вже реально в середньому за 1450 доларів за квадратний метр.

Відмінною рисою торгів на ринку нерухомості експерти вважають те, що, можливо, скоро вартість вторинного житла зрівняється з ціною новобудови. Тенденція зниження цін на вторинне житло викликана тим, що забудовники, нарешті, спустилися з небес і значно знизили рівень рентабельності своїх квартир.

«Забудовники знизили свою рентабельність до 10-12 %, а це майже як в Європі. Мене це дуже тішить. Тепер ті, хто продає вторинне житло, будуть скидати ціни, адже хто захоче купувати «хрущовку» за 1200 доларів, якщо в новобудові метр житла можна придбати за 800 доларів?» – запитує Олександр Бондаренко.

Правда, поки не зрозуміло, чи взагалі хтось купувати навіть таке відносно дешеве, на думку експертів, житло. Адже навіть істотне зниження цін на квадратні метри ніяк не вплине на ситуацію, коли більшість населення думає лише про те, як прогодувати свої сім’ї, і в цей час тулиться по п’ять-шість чоловік в малогабаритній двійці.

Ситуація з попитом на нерухомість, мабуть, дійсно критична. Адже починаючи з 2007 року інтерес до житла скоротився в десятки разів. Якщо перед кризою щомісяця в Києві проводилося 3,8-4,8 тисячі транзакцій з продажу житла, то сьогодні така кількість квартир продають хіба що за рік.

«Політика знищення малого і середнього бізнесу поставила людей у дуже складне становище, сьогодні житло купувати просто нікому», – підбив невтішний підсумок президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

І таке відбувається не тільки в столиці – тенденція до зниження купівельного попиту, а разом з ним і середньої ціни на житло, проглядається по всій країні. Але чи зможуть молоді сім’ї коли-небудь дозволити собі купити власну квартиру за ціною, нормально яка співвідноситься із заробітною платою, – це і сьогодні ще питання риторичне.

А через півтора-два роки, за прогнозами експертів, ринок житла знову відновиться, і ціни на заповітні квадратні метри поповзуть вгору. Але відновиться до того часу іпотечне кредитування в Україні і виростуть зарплати настільки, що населення хоч якось зможе нести це кредитний тягар?