Навчання у Чехії

Чому Чехія?
Вчитися в Чеській республіці комфортно і безпечно, відносно недорого. Європейська освіта, високий рівень життя, шенгенська зона, зрозумілу мову.
До речі, у Фінляндії освіту державною мовою також безкоштовно. Рекомендую вибрати магистратура в Чехии

Вчити чеську мову?
У державних вузах освіта чеською мовою безкоштовно (в приватних – плата за рік у середньому 2500 євро). Але на гуманітарні спеціальності, як правило, дуже високий конкурс. Річний (мінімум семестровий) курс чеської мови збільшить шанси, дасть час зорієнтуватися у вузах і спеціальностях (і розібратися у власних інтересах). В технічні вузи і на природничі спеціальності замість тесту з чеської мови можна пред’явити сертифікат європейського рівня A2 – B2. До того ж – поза туристичного центру Праги пояснюватися російською або англійською проблематично.

Який внз обрати? Приватний чи державний?
Приватні вузи Чехії відрізняються прагматичністю і практичної орієнтованістю навчання: у Банківському інституті навчаються майбутні співробітники банків, у Готельному інституті туризму, ресторанної справи, готельного бізнесу. Як правило, навчання йде 4 рази в тиждень. Основні спеціальності: міжнародні відносини, економіка, фінанси, банківська справа, управління готелями та курортами, туризм, інформаційні технології в економіці. Є навчання англійською мовою.
Але якщо намір стати нобелівським лауреатом – державний краще! Тільки там є спеціальності «нанотехнології» і «біоінженерія».
Як визначитися зі спеціальністю?
На спеціальності держвишів типу «міжнародні відносини» або «англоамериканистика» вчинити не важко, а дуже важко. На спеціальністю «ядерна фізика» або «геологорозвідка» або «хімія металів» та аналогічні іноді буває прийом без іспитів. Але необхідно пред’явити сертифікат європейського рівня A2 – B2.
Краще вибрати спеціальність, до якої «лежить душа» і є бажання вчитися. Якщо є хоч якась схильність до технічних або природничих наук – рухатися в цьому напрямку! В крайньому випадку, можна вибрати спеціальності, пов’язані з інформаційними технологіями… Неконкретний «менеджмент» і т. п. рідко веде до успіху.

Після школи або … потім?
Залежить тільки від Вашого вибору. Чеські хлопці отримують атестат, як правило, в 19-20 років. 13-річну середню освіту отримують не тільки в гімназіях, а в коледжах і професійних школах. Лише 9% чехів мають вищу освіту. Чеський випускник школи, отримав професію, воліє працювати. Вища освіта потрібна далі, для кар’єри, наприклад. Тому російські абітурієнти завжди молодше своїх чеських товаришів, навіть після річного підготовчого курсу.
Магістратура і докторантура реальні після закінчення російського вузу, при гарній мовної підготовки. Більше того – такі випускники вже знають зміст обраних наук і їм легше вчитися.

Коли починати?
Однозначно – зараз! Кращий варіант – вивчати мову кілька місяців на курсах в Єкатеринбурзі, потім один літній місяць присвятити вдосконаленню мови в Чехії, отримати сертифікат європейського рівня A2 – B2. Це відкриває двері до вільного вибору вузу і мрія «навчання в Європі» – збувається!