Наступний рік для українських банків буде складним, але не смертельним

Зарубіжні експерти не пророкують українській банківській системі нічого доброго в майбутньому році. На підтвердження цього, вчора міжнародне рейтингове агентство Moody’s знизило рейтинг «ОТП Банку», який демонструє поточний момент одні з кращих фінансових показників на українському ринку

Агентство Moody’s дало чергову негативну оцінку перспективам українського банківського ринку. Вчора в приватному порядку «дісталося» «ОТП Банку», довгостроковий рейтинг депозитів в нацвалюті якого був знижений з рівня Ba1 до Ba2. За класифікацією Moody’s, рейтинги групи В вказують на достатню ризикованість довгострокових інвестицій, пов’язаних з компанією, що рейтингується.

Зниження рейтингу фінустанови послідувало услід за аналогічною дією відносно його материнської структури в Угорщині. При цьому даний рейтинг українського банку був поміщений на перегляд для можливого подальшого зниження. Ряд інших рейтингів банку (короткострокових рейтингів депозитів та за національною шкалою) залишилися на колишньому рівні.

Рейтингова дія агентства щодо «ОТП Банку» особливо важливо з урахуванням того, що в поточному році його фінансові результати є одними з кращих по системі (прибуток банку в січні-вересні склала 445 млн. грн.). Таким чином, негативні очікування закордонних експертів в цілому по українському банківському сектору лише підтверджуються приватними прикладами.

І без того досить скромні темпи відновлення вітчизняної економіки можуть бути в будь-який момент перервані загостренням ситуації на міжнародних ринках. Для локальних банків це обернеться згортанням кредитування (що вже проглядається), а слідом за цим — збільшенням частки проблемних кредитів та погіршенням рентабельності.

Самі українські банкіри не заперечують того, що зараз серйозно готуються затягнути пояси. У більшості фінустанов топ-менеджмент вже розглядає і затверджує превентивні заходи, які допоможуть пережити наступний рік.

«Очікується продовження посилення політики управління ризиками, скорочення збиткових напрямків, розвиток кредитування надійних клієнтів на короткі терміни і в основному з метою фінансування їх оборотної діяльності»,— розповідає начальник управління планування та бюджетування «ЕРДЕ Банку» Ростислав Берегій. На його думку, в числі збиткових напрямків, від яких банки будуть відмовлятися до настання кращих часів, насамперед роздрібне кредитування, перспективи якого були надмірно переоцінені.

Не випромінюють оптимізм і інші банкіри. «Прогнози Moody’s вказують на те, що повернення західного капіталу і фондування в Україну відбудеться не скоро. Для банківського ринку це відіб’ється в дуже обмеженій пропозиції на іпотеку, авто та інші види кредитування»,— вважає директор з маркетингу та розвитку продуктів Platinum Bank Анджей Олійник. Він припускає, що в такій ситуації рентабельність банків в наступному році може не покращитися, адже ціна ресурсів зростає, а платоспроможність клієнтів обмежена. Тобто отримувати доходи від кредитування стане важче. «Ми очікували покращення фінансового стану українських банків в 2011 р. Очевидно, наші очікування були трохи оптимістичнішими. Тепер же складності на глобальних фінансових ринках ретранслюються на Україну, і прориву чекати поки не стоїть»,— погоджується Володимир Дінул, глава аналітичного департаменту Eavex Capital.

Втім, від посилення ризиків неплатоспроможності банків банкіри відхрещуються. «Наступний рік буде складним, але при стабільний приплив депозитів у банківську систему навряд чи можна говорити про неплатоспроможність банків, хіба що це може бути проблемою окремо взятих банків, але точно не стане системним явищем»,— впевнена Ганна Ліщенко, директор фінансового департаменту «Ерсте Банку». Погоджується з цим і старший аналітик ІК «Трійка Діалог Україна» Євген Гребенюк. На його думку, почастішали недружні поглинання активів і зростання процентних ставок не будуть сприяти кредитуванню, однак вивільнені кошти банки зможуть вкладати в держоблігації. «Що стосується фінансового результату банків у 2012 р., то я впевнений, що він буде позитивним, якщо в економіці не відбудуться серйозні потрясіння, наприклад, стрибкоподібна девальвація гривні»,— упевнений експерт.

Як зазначає Ростислав Берегій, банки зараз діють максимально обережно, і ймовірність загострення їх неплатоспроможності мінімальна. До того ж сформованих резервів, на його думку, у банків зараз більш ніж достатньо, і «проблемка» вже не призведе до таких сумних наслідків, як у розпал кризи. «Резерви банків під проблемні кредити сформовані повністю, і по мірі роботи з проблемною заборгованістю дані резерви будуть скорочуватися, в результаті чого фінансовий результат банків покращиться»,— прогнозує він.