Найбільш привабливі ринки нерухомості в Європі

Опитані компанією Ernst & Young інституційні інвестори проявляють підвищений інтерес до країн, що не входять в єврозону, але при цьому особливо відзначають надійність Німеччини.

Активність інвесторів на європейському ринку житлової і комерційної нерухомості в 2013 році зросте. При цьому підвищеною увагою, з одного боку, будуть користуватися об’єкти в країнах, що не входять в єврозону – таких, як Швеція, Туреччина, Великобританія або Польща. З іншого боку, значна частина попиту сконцентрується на ринку Німеччини, який вважається перспективним і надійним.

Оцінки професійних інвесторів

Такі висновки можна зробити з опитування, проведеного міжнародною консалтинговою компанією Ernst & Young в 15 країнах серед приблизно 500 інституційних інвесторів – банків, страхових компаній, інвестиційних і пенсійних фондів.

Так що представлене дослідження відображає не точку зору експертів Ernst & Young, а настрої, які панують серед великих гравців на європейському ринку нерухомості.

На думку 99 відсотків опитаних професіоналів, нерухомість у Німеччині буде в 2013 році привабливою або навіть дуже привабливою. Краще показники тільки у Швеції, Туреччини та Люксембургу.Дещо гірше – у Бельгії, Швейцарії, а також Великобританії, отримала 91 відсоток позитивних відгуків. Кидається в очі і оптимізм інвесторів, працюючих на ринку Польщі.

А ось у найближчих перспективах Іспанії й особливо Італії, що продовжують сильно страждати від боргової кризи, абсолютна більшість інвесторів сумнівається. Таким чином, ці дві країни поки явно програють від кризи в єврозоні. Проте саме із-за нього інтерес до інших європейських ринків нерухомості виріс, хоча і з різних причин, зазначили у розмові з DW автори дослідження.

“Так, інвесторами всередині єврозони часто рухає страх перед інфляцією. Це особливо відчувається в Німеччині”, – підкреслив Крістіан Шульц-Вулька (Christian Schulz-Wulkow), партнер берлінської компанії Ernst & Young Real Estate GmbH, що спеціалізується на ринку нерухомості.

Німеччину цінують за стабільність і надійність

А от, скажімо, американські або азіатські інвестори, продовжив співрозмовник, під враженням кризи євро стали активніше придивлятися в Європі до альтернатив за межами єврозони, наприклад, на британському ринку. Опитування показало також високий попит на житлову нерухомість в Швейцарії.

“Втім, для тих, хто налаштований спекулятивно, хто має наміру ризикувати, хто прагне купити за особливо вигідними цінами і розраховує на високу прибутковість вкладень, ні Великобританія, ні Німеччина не підходять”, – вважає Шульц-Вулька.

“Тим не менше, попит на житлову нерухомість в Німеччині зараз дуже високий – з боку не тільки великих, інституційних інвесторів, але і з боку дрібних. Німеччину цінують за економічну стабільність, надійність вкладень”, – доповнив співавтор дослідження, директор компанії Ernst & Young Real Estate GmbH Пауль фон Дригальскі (Paul von Drygalski).

В результаті, розповів він, рівень цін, наприклад, на житлові об’єкти в Берліні, особливо в престижних районах, останнім часом істотно зріс. Однак поки це не відлякує інвесторів, у всякому разі – великих. Про це говорять дані паралельного опитування, проведеного Ernst & Young серед 120 компаній, що працюють переважно на німецькому ринку.

44 відсотки опитаних заявили, що в Берліні їх в даний момент цікавить, перш за все, житло. У той же час офісна нерухомість в 2013 році, судячи з опитування, буде особливо затребувана в Гамбурзі та Мюнхені, а торгові площі – в Кельні та Штутгарті.