Надлишок пропозиції орендного житла може звести нанівець його традиційне осіннє подорожчання

Ринок оренди житла Києва надзвичайно перенасичений. Це в свою чергу, може звести нанівець традиційне осіннє підвищення цін, коли за рахунок припливу студентів і посилення трудової імміграції.

Як повідомляє портал ZHITLO.net.ua ставки оренди збільшувалися на 5%-10% наприкінці серпня початку вересня.

Зараз у столиці здається близько 27 тис. одиниць житла, що приблизно в 4 рази більше, ніж до кризи. Тоді обсяг экспонируемого житла становив близько 7000 одиниць.

На цьому тлі обсяг попиту становить трохи більше 2000 заявок, що становить приблизно 17 квартир на одного потенційного орендодавця.

Згідно з даними джерела, сьогодні ставки оренди практично не ростуть. Так, середня вартість однокімнатних квартир збільшилася з липня по серпень на 0,04% до 4 942 грн. в місяць. Двокімнатні апартаменти подорожчали за цей же період на 0,19% до 9 093 грн. в місяць. Для порівняння на початку поточного року вартість оренди однокімнатних квартир становила 4797 грн. в місяць. Середньозважена ставка в сегменті двокімнатних квартир дорівнювала 8879 гривень в місяць.

У свою чергу найбільшим попитом у Києві користуються квартири економ-класу. Вони ж домінують і в загальному обсязі пропозиції. При цьому найбільш активно знімаються однокімнатні квартири поблизу станцій метро вартістю до 4 тис. гривень. Серед двох і трьох кімнатних квартир користуються найбільшим попитом квартири вартістю до 4500 та 5000 тис. гривень на місяць відповідно. Дане житло, так само як і «однушки» найбільш затребуване поблизу столичної «підземки».

На цьому тлі вже зараз на ринку спостерігається приріст попиту на чотири-та п’ятикімнатні квартири. Обумовлюється це тим, що найменш заможна частина орендарів прагне об’єднатися в групи, що б знімати великогабаритні квартири, розміщуючись поодинці в окремо взятих кімнатах. Разом з тим збільшення попиту в даному разі не є занадто масштабним і не зможе стимулювати приріст ставок на даний тип квартир.

У свою чергу найбільш затребуваними месторасположениями є у Києві, Соломянський та Оболонський райони, на які припало по 13% від загального обсягу попиту. Ще 12% заявок увібрав в себе Дарницький район. Для порівняння найменшою часткою попиту, як і раніше, характеризувався Подільський район, увібрав в себе 5% заявок.

Між тим, в більшості випадків орендодавці прагнуть на додаток до заявлених орендними платежами покласти на орендарів вартість комунальних послуг. У більшості випадків це підвищувало фактичні витрати по оренді на 300-500 гривень.

Винятком з цих правил є елітні квартири власники, яких, запитуючи 9-10 тис. гривень в місяць дозволяють собі настільки незначні втрати.

В цілому, аналітики порталу прогнозують, що ситуація на ринку оренди житла в Києві зміниться лише після активізації попиту на вторинному ринку купівлі-продажу. Саме це дозволить скоротити пропозицію орендних квартир за рахунок реалізації їх кінцевим користувачам житла. До цього ж періоду не затребувані у покупців квартири будуть експонуватися на ринку оренди житла.