На що дивляться банки, видаючи позичальникові іпотечний кредит

Багатьох потенційних позичальників неодмінно цікавить по яким критеріям банк визначає давати “добро” на видачу іпотечного кредиту або відмовити.

Для позитивного рішення про видачу іпотечного кредиту співвідношення щомісячного сукупного доходу сім’ї позичальника до розміру щомісячного платежу по кредиту не повинна перевищувати 50%.

Після кризи українські банки при аналізі платоспроможності потенційного позичальника розглядають не тільки заробітної плати, але і стан компанії і, навіть галузі, в якій він працює. Про це «Делу» заявив заступник директора департаменту роздрібного бізнесу Ощадбанку Володимир Москаленко.

Стоп-фактори

Основні вимоги до позичальників, оформляє кредит, – середній, але стабільний рівень доходів, позитивна кредитна історія і наявність ліквідного забезпечення – не змінилися, але сьогодні банки стали більш ретельно ставитися до них.
Сьогодні банки розглядають не тільки офіційно підтверджені доходи, але і витрати позичальника та його сім’ї. Не меншу роль при ухваленні рішення про видачу кредиту відіграє також і співпраця з банками, як у даний час, так і у попередні роки.

«Раніше можна було отримати кредит на підставі довідки про доходи і кредитної історії в одному конкретному банку, сьогодні ж фінустанова цікавиться, як позичальник погашав борги інших кредиторів. Якщо у позичальника вже є негатив, то іноді складно отримати кредитну картку навіть на 500 грн.», – зазначає керівник Українського бюро кредитних історій Богдан Пшеничний.

Крім того, істотно посилилися вимоги, висунуті банком до застави, його оцінкою та рівня покриття. «Недостатній розмір покриття суми кредиту заставою, у тому числі недостатня ліквідність забезпечення, – це сьогодні головні стоп-фактори для відмови у кредиті позичальникові», – говорить Москаленко.

Потепління

Але все ж не всі банкіри так категоричні, за оцінкою деяких з них, умови кредитування у 2011 році стали більш прийнятними для потенційного позичальника в порівнянні з 2010-м

Деякі банки знизили вимоги до позичальників по трудовим стажем на останньому місці роботи, розширили вікові рамки. «Крім стабільного, підтвердженого заробітку сьогодні банки враховують доходи від банківських вкладів, від оренди приміщень, а також соціальні виплати», – говорять аналітики ВТБ Банку.

Наприклад, для позитивного рішення про видачу іпотечного кредиту співвідношення щомісячного сукупного доходу сім’ї позичальника до розміру щомісячного платежу по кредиту має становити не більше 50%.

Банки також стають поступливішими, якщо рівень ризику проведення їм тієї або іншої кредитної операції буде максимально низьким. «Наявність у потенційного позичальника ліквідної застави може стати вирішальним фактором при оформленні кредиту», – відзначає заступник голови правління банку «Київська Русь» Тетяна Лобашова.

Як повідомляло «Дело», до кінця 2011 року процентні ставки по кредитах на придбання житла на первинному ринку можуть знизитися ще на 1-2 процентних пункту. Разом з тим подальшого скорочення початкового внеску за такими позиками не відбудеться, він збережеться на рівні 25-30%.