На ринку вторинного житла іпотеки немає

Іпотека на ринку вторинного житла відсутня як клас. Мінімальна кількість угод і падаючі ціни – подстверждение цієї тези.

Про ситуацію на ринку нерухомості журналістам розповів голова національної ради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко.

Олександр Олександрович, останнім часом експерти ринку нерухомості висловлюють думку про те, що ціни на вторинне житло в Україні будуть падати ще протягом півтора років. Яка ваша думка з цього приводу?

Ринок нерухомості досить низько впав, але оскільки ми ще не вийшли на рівень збільшення угод, то ціни повинні впасти. Питання: наскільки?

І тут можна сперечатися і з хрипотою доводити свою точку зору, але, мені здається, що нижчою точкою падіння для київського ринку вторинної нерухомості буде ціна $1000 за кв. м.

Чому саме $1000?

Це та цифра, яку зараз реально показують будівельники, і, я думаю, що у них ще є зазор, і вони можуть ще опуститися. А ціни на вторинному ринку традиційно повинні бути на 15-20% вище первинного ринку. Київський споживач готовий платити $900 за кв. м первинного житла і $1000 за “вторинку”.

Якщо говорити про те, чому такий тривалий період падіння – 1,5 року, то все пояснюється просто: немає передумов для зростання цін, тому що не стимулюється попит. У нас є відкладений попит, про яке всі так багато говорять, але він не платоспроможний. Зростання реальних доходів населення ми не спостерігаємо, те, що декларувалося урядом, я на своїй кишені не відчув і мої клієнти – теж. Друге – іпотеки немає. Ті 18%, які пропонують банки, це або для неосудних, або дофінансування.

Ви хочете сказати, що реально угод з повноцінною іпотекою, а не дофінансуванням, на ринку немає?

Немає. А якщо і є, то це корупційні схеми і не більше того. Жодна розсудлива людина під такі відсотки кредит брати не буде. Адже у людей немає впевненості в завтрашньому дні. А якщо людина не впевнений, що він завтра зможе намастити на хліб, то вкладати гроші в нерухомість він не буде. Саме тому прогноз на найближчий час такий: збільшення кількості трансакцій не буде і зростання цін – теж.

Але в перших числах вересня практично всі аналітики відзначили невеликий, у межах 1-2% зростання цін. Як це пояснити?
Я думаю, що це сезонне, вересневе пожвавлення. Цей ріст ні про що не говорить.

Яка зараз різниця, зазор, між ціною пропозиції та ціною угоди?

Найбільший, який мені відомий, це 30%. Одна наша колега сторговала на дуже дорогому об’єкті. В середньому – це 15%.

Кількість угод на ринку в цьому році більше, ніж у минулому?

Більше. Але це не радує, тому що, якщо порівнювати з докризовим періодом періодом, це просто мізер.

Можете назвати хоча б приблизну кількість угод на ринку?

Ні, її зараз назвати дуже важко. Але одне можу сказати точно, що на тлі 18 тис. транзакцій на місяць, які були в докризові часи, ринок стоїть.

Швидше всього, що перед прийняттям законопроекту “Про ріелторську діяльність” влади будуть цікавитися про те, яку частку ринку охоплюють ріелтори.

Так, вони вже цікавилися. Ми їм давали повну картину, але тут немає певної однієї цифри, оскільки багато що залежить від регіону. Так, наприклад, на Західній Україні ріелторам довіряють більше, в Севастополі теж довіряють. А ось на сході країни ситуація гірша.

Як часто забудовники і девелопери звертаються зараз за допомогою до ріелторів?

Останнім часом все частіше. І, я вважаю, це правильно. Багато забудовників зрозуміли, що ріелтори добре знають ринок і можуть їм допомогти створити портрет потенційного покупця, спрогнозувати продажу і т. д. ще до початку будівництва. Ріелтори відчувають кон’юнктуру ринку.

Давайте повернемося до питання про законопроект про ріелторів. На ринку існує думка про те, що даний документ лобируется Ріелторською палатою України, яку ви очолюєте, і робиться закон під це лобі. Вас вже звинувачують у спробі монополізації ринку.

Так кажуть люди, які неуважно читали законопроект. Я знаю, хто це каже. Але колегіальний орган управління, який прописаний в документі, не може бути монополістом. Всі рішення приймаються колегіально. У колегії 10 членів з них – 4 особи – представники органів влади. Всіх підкупити можна, але проблематично.

У Ріелторську палату не можуть увійти фізособи. Ріелтори можуть бути зареєстровані в реєстрі, але не в Палату як структуру входять громадські організації.

Юристи оцінювали даний законопроект? Що кажуть?

Звичайно, юристи розглянули законопроект, і різких зауважень не було. Вони висловлювали думку про те, що потрібно буде ввести декілька змін у вже чинні законодавчі акти у зв’язку зі вступом нового нормативу. Але це нормальна практика.

Ви знаєте про те, що у вас багато опонентів навіть в ріелторському середовищі, які виступають проти цього законопроекту?

Так, і я готовий до публічної дискусії з будь-яким з опонентів, але тільки за умови незаангажованої майданчики.