На ринку нерухомості України «правила гри» будуть змінені

Завершується 2012 рік відзначився ухваленням низки законодавчих актів, які, вступаючи в наступному році чинності, істотно змінять «правила гри» на українському ринку нерухомості.

Розглянемо більш детально прийняті зміни.

Так Міністерство будівництва України затвердив будівельні норми, які використовуються при розробці містобудівних планів. Крім істотного впливу на діяльність будівельних компаній дані норми вплинуть на оформлення прав на землю. Наприклад, при відсутності детального плану ділянки, що перебувають у муніципальній і державній власності не можна буде взяти в оренду. При цьому самі будівельні норми вже вступили в дію в жовтні 2012 року.

Ще одним нововведенням стало спрощення Кабінетом Міністрів України процедури отримання дозволів на проведення будівельних робіт. В даному контексті мова йде про можливості відправлення всіх необхідних документів за інтернет. При цьому самі форми документів так само були спрощені. Одночасно з лібералізацією початку будівельних робіт була посилена відповідальність за порушення правил будівництва. Причому каральні заходи введені не тільки проти забудовників, але і чиновників намагаються перешкоджати реалізації будівельних проектів. Так в знову прийнятому законі передбачається відповідальність за включення в технічні умови необґрунтованих вимог або ж невидачу технічних умов без достатніх на те підстав.

Одночасно з цим був змінений і Земельний кодекс. В даному контексті мова йде про зміну процедури зміни цільового призначення землі. Починаючи з грудня 2012 року, дана дія може здійснити користувач власник або шляхом прямого укладання договорів про розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки. На відміну від діючих раніше правил змінити цільове призначення землі можна без згоди державної адміністрації або місцевої ради.

Так само в 2013 році на Україні зміниться процедура реєстрації прав на нерухомість та землю. Реєстрація даних активів буде здійснюватися нотаріусами та державними реєстраторами Укрдержреєстру. За фактом нотаріального посвідчення договорів проводитиметься реєстрація прав, які виникають від укладання даних угод. Тобто по знову вводиться правилами не потрібно буде звертатися в Бюро технічної реєстрації.

Крім цього, для реєстрації прав на нерухомість документи можна буде відправляти не тільки в оригіналах (що знижує супутні витрати) але і в електронному вигляді. Останнім прискорює процес реєстрації. Ще одним нововведенням прискорює реєстрацію прав власності є те, що зареєструвати їх на землю та на нерухомість можна шляхом подання однієї заяви. Щоправда діє це правило лише в тому випадку, коли подавець заяви є власником обох активів. Так само право власності на житлові та нежитлові приміщення може бути зареєстровано без реєстрації права власності на об’єкт нерухомості, де дані приміщення знаходяться.

Ще одне законодавче зміна стосується запровадження спрощеної процедури зміни цільового призначення землі. В даному контексті мова йде про так званому порядку № 502 регулює особливі випадки, коли цільове призначення земельних ділянок змінювалося лише за згодою Кабінету Міністрів України. За нововведеним правилами замість дозволу Кабміну застосовується спрощена процедура зміни цільового призначення.

Всі вищезазначені зміни матимуть позитивний вплив на ринок житлової нерухомості. Однак, за усталеною процедурою зміни законів нові поправки до них можуть бути прийняті вже через 5-6 років. Саме такий термін у середньому потрібно для того, що б виявити сильні і слабкі сторони чинного законодавства і змінити його у відповідності з досвідом застосування.