На ринку нерухомості Ірпеня будуть стежити за модою і боротися з хаотичною забудовою

З безладної забудовою в місті-супутнику столиці вирішила боротися асоціація забудовників Ірпеня «Солідарність».

Оголошено конкурс на кращий житловий будинок у місті. Як повідомив журналістам керівник Асоціації Костянтин Урбановський, у конкурсі зможуть взяти участь як вже зведені новобудови, так і перебувають на стадії будівництва. Саме ж змагання повинне створити в місті «моду» на якісне та комфортне житло.

За словами Урбановського, на сьогоднішній день хаотична забудова і відсутність Генеральних планів є ключовою проблемою не тільки багатомільйонних мегаполісів, але і невеликих міст. Особливо серйозно нерозторопність місцевої влади у прийнятті деталізованих планів забудови відчувають міста-супутники великих ділових і промислових центрів. «Між містами-супутниками є жива конкуренція. Кожен хоче запропонувати мегаполісу комфортні умови для життя, місце, куди після робочого дня хотілося б повернутися, де можна було б ростити дітей. Однак багато забудовники мислять сьогоднішнім днем, не особливо звертаючи увагу на якість будматеріалів, комфортність планування, інфраструктуру. У результаті вигляд міст спотворений», – зазначає пан Урбановський.

Голова Асоціації «Солідарність» додає, що, на відміну від тимчасових конструкцій, малих архітектурних форм, кіосків або технічних споруд, які можна швидко знести, житлові будинки будуються на довгі роки. Тому естетична складова в них особливо важлива. «У Києві ми бачимо будівлі і царських часів, і сталінські споруди і будови брежнєвської епохи. Коли-то і побудовані сьогодні вдома віднесуть до якомусь архітектурному пласту. Не хотілося б бути причетним до епохи, яка надала нашому місту непривабливий вигляд», – зазначає пан Урбановський. За його словами, міста-супутники конкурують «зі спальними «футлярами» мегаполісу». «Цю конкуренцію не можна виграти тільки низькою ціною. Наша перевага – природа, невисока поверховість, лісовий масив, природний ландшафт. Залишається лише прикрасити це архітектурою», – додає він.

Для того, щоб стимулювати забудовників самим зводити красиві і одночасно комфортні будівлі, в Асоціації вирішили ініціювати щорічний конкурс «Кращий новобуд Ірпінського регіону». Серед проектів, які сьогодні реалізуються в місті-супутнику Києва визначать кращі житлові комплекси, групи житлових будинків, окремі житлові будинки, які за своїм архітектурно-планувальних, конструктивних рішень, техніко-економічними та експлуатаційними показниками можуть служити зразками в галузі житлового будівництва Ірпінського регіону.

В Асоціації вважають, що ініціатива проведення конкурсу дозволить підвищити якість архітектурно-художніх рішень, проектування і будівництва, а також спонукає будівельні компанії регіону впроваджувати сучасні будівельні технології. «Ми хочемо створити моду на хороше, якісне будівництво. Якщо місцева влада не в змозі ефективно контролювати процес красивою забудови, ми, як громадська організація, будемо самостійно формувати громадську думку, смак у жителів і гостей міста, будемо самі задавати тренд комфортного життя в передмісті», – говорить Костянтин Урбановський.

Оцінювати проекти, подані для участі в конкурсі, буде експертна рада, що складається з професіоналів галузі. За словами голови ради, головного архітектора Челябінська (1997 – 2001 рр.) Ігоря Юрчака, в рамках конкурсу будуть визначені переможці в номінаціях «Кращий новобуд Ірпінського регіону, зданий в експлуатацію» і «Кращий спроектований новобуд Ірпінського регіону» (об’єкт на стадії будівництва).

Серед критеріїв, за якими буде оцінюватися житлова забудова – якість будівельних матеріалів, зручність планування, благоустрій, інфраструктура, доступність комунікацій, забезпеченість об’єктами соцкультпобуту.
Взяти участь в оцінці будівельних проектів зможуть і мешканці Ірпеня та Приірпіння. Народний рейтинг нових житлових об’єктів буде формуватися шляхом голосування на Інтернет-сайті Асоціації. Не залишить конкурс без уваги і гірші житлові об’єкти. Експертною радою буде визначено «переможець» в номінації «Будівельний косяк. Антипремія будівельного ринку Ірпінського регіону» (об’єкти, введені в експлуатацію).

Результати конкурсу будуть оголошені 12 серпня – День будівельника. Призом для переможців будуть спеціально виготовлені таблички, які будуть позначати кращі об’єкти забудови в місті. «Як ресторани прагнуть отримати «мішленівські зірки, так забудовники будуть прагнути отримати наші таблички», – зазначає Костянтин Урбановський.

«Такий конкурс – це прецедент для регіону. Упевнений, що багато жителі та гості Ірпеня ніколи не замислювалися, які будови дійсно красиві та зручні, а які – просто неприпустимо зводити. Конкурс повинен сформувати громадську думку, і дати поштовх для адміністрації, для будівельних організацій, щоб вони прагнули до поліпшення міста», – каже Ігор Юрчак. За його словами, організатори вже працюють над тим, щоб з наступного року розширити конкурс і оцінювати, наприклад, нежитлові будівлі, громадські установи, дитячі майданчики.