На російському ринку новобудов пік іпотечних угод

За 2011 рік кількість угод із залученням іпотечних кредитів на російському ринку новобудов досягло небувалих розмірів. Загальна частка іпотечних угод склала третину від їх загальної кількості.

Подібне зростання спостерігається і на вторинному ринку, але не такими темпами. За даними Росреестра, тільки по Москві до III кварталу 2011 р. частка іпотеки на ринку вторинного житла склала близько 25%. Однак потенційним покупцям житла, швидше за все, найближчим часом не доведеться розраховувати на активну допомогу банків.

Причина зростання продажів нового житла – значне збільшення на ринку нерухомості частки угод з участю іпотечних кредитів. Можливим це стало лише завдяки розширенню спільних програм забудовників і банків. Дивує в цій ситуації наступне: незважаючи на те, що банкам вигідніше кредитувати вторинний ринок нерухомості, вони з не меншим ентузіазмом видають іпотечні кредити громадянам на придбання житла ще в споруджуваних будинках. У цьому випадку відмова в іпотеці відбувається в 1,5 рази частіше. Але цьому факту є розумне пояснення.

Поступового зростання кількості виданих позик на споруджуване житло сприяв перехід багатьох забудовників на пайове будівництво, потрапляє під закон №214-ФЗ. Згідно з цим законом, угода між забудовником і інвестором потрапляє в правове поле, що вигідно банкам. Чималу роль грає і те, що на етапі будівництва вартість квартири нижче, ніж на вторинному ринку. До моменту ж завершення будівництва житло стає дорожче.

Іпотечні ставки за кредитами в споруджуваному житло трохи вище, що автоматично збільшує премію банку за ризик. До того ж іпотечне кредитування на ринку первинного житла банк в змозі поставити на потік, тоді як вторинний ринок вимагає індивідуального підходу – кожну квартиру доводиться оцінювати окремо. Клієнт, по суті, пропускає етап схвалення квартири банком, у схваленні в цьому випадку потребує тільки позичальник. Ще один плюс на користь новобудов полягає в тому, що угоди з ними, як правило, оформляються швидше і простіше.

Орієнтованість більшості банків на новобудови, введені в експлуатацію з використанням інвестицій і позикових коштів, зрозуміла. Іпотека суттєво знижує ризики кредитування забудовників, оскільки сприяє гарантованого повернення кредитів за рахунок продажу споруджуваного житла. Однак, за прогнозами аналітиків, іпотека залишатися на піку довго не зможе. Вже зараз багато банків починають скорочувати її видачу з різних причин.