На публічній кадастровій карті України «засвітилися» масові земельні порушення

Активісти повідомляють про масовий дерибан природно-заповідного фонду.

Публічна кадастрова карта України, де в режимі онлайн українці мають можливість з’ясувати, чи знаходиться земля у приватній власності, виявила масові порушення в земельній сфері.

Про це пише видання TEXTY.org.ua.

Командир Дружини охорони природи Зелене майбутнє ” Андрій Плига пише, що у приватної власності вже опинилися ділянки на фарватері Дніпра і землі з багатоповерховою житловою забудовою.

У більшості випадків, як зазначає видання, далеко не завжди кадастр є надійним джерелом даних, однак, незважаючи на всі зауваження, є ряд цілком достовірних фрагментів карти, на яких простежуються закономірності з земельними махінаціями.

“Якщо головною метою створення кадастру була спроба зробити прозорою інформацію про землі, її продаж і різні махінації,… то частково ця мета вже виправдала себе. Адже у всій красі став видним широкий розмах земельного дерибану з порушенням законодавства України”, – пише автор статті.

За великим рахунком наступним кроком після оприлюднення цієї карти мало б стати рішення про створення спеціальної слідчої комісії, яка повинна зайнятися розслідуванням всіх земельних порушень, додає видання.

Якщо говорити про природно-заповідний фонд, то, пише видання, з появою кадастру стає добре видно, що чи не всі заказники навколо Києва частково або повністю віддані у приватні руки.

Видання зазначає, що при передачі в приватні руки землі заповідних об’єктів, забудовники порушують також цілий ряд інших законів і постанов.

Автор статті вказує і на той факт, що наявність таких фактів має бути підставою для створення спеціальної комісії при Генпрокуратурі або при Державному агентстві земельних ресурсів.

Якщо взяти до уваги норми Водного кодексу і Законів України, то вздовж всієї Десни (як і інших річок) повинна існувати захисна смуга шириною не менше 100 м (для менших річок вона менше – 50 м і 25 м), яка повинна знаходитись у державній (комунальній) власності, на якій заборонено будівництво котеджів.

При цьому TEXTY з’ясували, що будівельна розмітка видніється над самим урізу води Десни: іншими словами, паї продані майже на всій захисній смузі річки. Більше того, видання пише, що повністю поділений на паї Любичів – найбільший річковий острів Україні. Це зроблено всупереч тому, що статус островів прирівнюється до статусу захисних смуг.

У своїй статті автор пише, що майже в кожному лісовому масиві (якщо вірити кадастровій карті) показаний хоча б одна ділянка, яка відноситься до приватної власності. Нагадаємо, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року забороняє передачу лісу в приватну власність із зміною цільового користування, тобто під забудову.

Зокрема, влада села Коцюбинське роздали 501 земельну ділянку київського лісу, який оточує населений пункт.

“Масштаб цього дерибану прекрасно видний на публічній кадастровій карті. Цікаво, що в базі даних відсутня інформація про власника решти лісів, у проміжку між Варшавським шосе та Житомирською трасою (так званий Біличанський ліс). Ймовірно, це наслідок земельної війни між Києвом та Коцюбинським, в ході якої останнім намагалося захопити лісовий масив”, – пише автор.

Як повідомлялося, з 1 січня 2013 року розпочала роботу Національна кадастрова система (НКР), що передбачено законом про державний земельний кадастр. Голова Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко повідомив, що вартість розробки НКР складає $50 млн, кошти надані як позика Світовим банком.

Розробка Національної кадастрової системи почалася в червні 2010 року. Система розроблена фахівцями Держземагентства на базі геоінформаційної системи в рамках співпраці України зі Світовим банком.