На початку 2013 року попит на іпотечні кредити в Україні трохи впаде, – експерт

За 2012 рік ВТБ Банк спільно з Державною іпотечною установою видали іпотечних кредитів на суму майже 50 млн. грн.

Про це повідомила директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська.

Вона розповіла, що у 2011 році ВТБ Банк не брав участь у програмі ДІУ, а видачі іпотечних кредитів були тільки в квітні 2012 р.

Федоровська прогнозує, що на початку 2013 року попит на іпотеку кілька впаде з-за законодавчих нововведень в процедурі реєстрації права власності на нерухомість. Однак, на її думку, вже до кінця другого кварталу попит може повернутися до рівня 2012 року. При цьому сильна залежність від ставки рефінансування ДІУ збережеться, зазначає експерт.

Вона також зазначила, що середня сума іпотечного кредиту склала близько 170 тис. грн, при цьому рівень LTV склав в середньому 40% при допустимих за програмою 75%.

«Це означає, що позичальники вступали в угоду, маючи на руках до 60% власного внеску від вартості квартири. Середній термін кредитування становить 10 років, при допустимих 30 роках. Такі показники свідчать про зрослу акуратності та виваженого прийняття рішень позичальниками в питанні іпотечного кредитування», – пояснила директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська.

Вона також додала, що найбільше угод було укладено у великих містах-мільйонниках. Між тим, такі невеликі міста, як Черкаси, Хмельницький та Суми практично не поступаються великим обласним центрам за кількістю виданих кредитів.

За словами Федорівської, попит на іпотечні кредити сьогодні знаходиться в прямій залежності від процентної ставки за ним.

«Протягом минулого року спостерігалася ситуація, коли кредитували в рамках своїх програм зі ставкою 19-22%, а кредити ДІУ видавалися під 15% річних. Очевидно, що більшість позичальників цікавилися кредитами від ДІУ.

На думку експерта, на початку 2013 р. попит на іпотечні позики буде значно нижче, ніж за такий же період минулого 2012 року. Федоровська пояснила це тим, що з листопада 2012 р. ставка рефінансування зросла більш ніж в 1,5 рази, до 18% річних. Очікуване зниження ставки рефінансування від ДІУ в кінці першого кварталу поточного потенційно зможе повернути попит на колишній рівень.

Експерт також розповіла, що слід робити банкам, щоб попит на іпотечні кредити збільшився.