Мову грошей: Який кредит вигідніший?

Найбільш затребувані кредити – споживчі.

Ми продовжуємо проект «Вчимо мову грошей» разом з «Сьогодні». Ми будемо розповідати вам все про кредити: як правильно позичити гроші у банку і убезпечити себе від ризиків, а також які види позик слід вибирати. Поряд з цим ви знайдете поради в тему і тлумачення фінансових термінів.

Український ринок кредитування застиг. Найгірше з довгостроковими і великими позиками: автокредитуванням і іпотекою, трохи краще — із споживчими кредитами, кажуть експерти. Населення в основному робить лише короткострокові вклади — до шести місяців. Відповідно, банки обмежені у довгострокових ресурсах. А брак гривні веде до зростання кредитних ставок.

«Єдина можливість отримати позику на нерухомість — через Державну іпотечну установу, яке відновило рефінансування банківських іпотечних програм. Кредити на авто банки пропонують під досить високі відсотки — вони користуються малим попитом», — каже фінансовий експерт Ігор Шевченко.

Найближчим часом, на думку фінансових аналітиків, чекати зниження процентних ставок, як і їх зростання, не варто. Першому, як мінімум до виборів, буде перешкоджати політична нестабільність, другого — низька платоспроможність населення. Звертаючись за кредитом, потрібно враховувати різницю між заявленою банком та ефективної (реальної) процентною ставкою, яка враховує всі фактичні витрати позичальника за кредитом, включаючи оплату комісій та обслуговування рахунку.

За словами фінансистів, якщо в автокредитуванні «прихована» рядок витрат може становити близько 5%, то в деяких видах споживчих позик, при заявлених 0,01%, — у кілька разів більше, аж до всієї суми процентної ставки.

ПЕРЕД ТИМ, ЯК ВЗЯТИ КРЕДИТ

Щоб не схибити при укладенні договору, дотримуйтеся обов’язкові правила.

1. Краще звертатися за кредитом до великого банку з хорошою репутацією.

2. Не потрібно «вестися» на акції і «нулі» в процентних ставках — особливо, якщо в депозитах вказаний чималий відсоток прибутку. Пам’ятайте, що гроші мають свою вартість.

3. Банк зобов’язаний повідомити клієнта про сукупну суму всіх платежів та надати на руки другий примірник кредитного договору, який можна обговорити з юристом.

4. Оціните свої витрати на погашення кредиту. Вони не повинні перевищувати 50% від «чистого» доходу, з вирахуванням комунальних платежів та оплати за житло. Це дозволить вчасно вносити гроші і зберегти позитивну кредитну репутацію.