Мораторій на землевідведення без генплану відстрочили на рік

Містобудівну документацію будуть розробляти ще 1 січня 2013 року.

Місцеві влади отримали ще один рік на забезпечення населених пунктів містобудівною документацією. Таким чином, депутати відклали до січня 2013 року введення мораторію на відчуження місцевими радами земельних ділянок за відсутності планів забудови міст. Експерти відзначають, що відстрочка мораторію збереже практику нелегального отримання землевідведень під житлове або офісне будівництво.

Верховна рада вчора прийняла в цілому проект закону N8696, який вносить всього дві поправки в закон “Про регулювання містобудівної діяльності”. Найбільш значущим з них виявилося пропозицію першого заступника голови комітету Ради з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Ігоря Лисова (почесний президент будівельної компанії “Ліко-Холдинг”). Депутат Партії регіонів запропонував відтермінувати на рік введення мораторію для місцевих рад на відчуження земельних ділянок у разі, якщо населений пункт не забезпечений необхідної містобудівної документації — до 1 січня 2013 року. Його колега по комітету — Юрій Сербін (“БЮТ-Батьківщина”) — підтримав відстрочку заборони на прийняття рішень щодо землевідводу при відсутності генплану забудови міста, зазначивши, що є прихильником продовження мораторію до 2016 року. Свою позицію він пояснив тим, що в країні є всього два інституту, фахівці яких можуть проводити роботи по зонуванню та проектування території.

Відтермінування заборони вигідна будівельним компаніям. “Якщо б з 2012 року був введений такий мораторій, то зупинилася б діяльність всієї будівельної галузі. Ми ще не подолали наслідки кризи, особливо вдарила по сфері житлового будівництва, а неможливість землевідведення під житлові об’єкти знову б заморозила їх будівництво”,— вважає гендиректор компанії ТММ Микола Толмачов.

Відсутність мораторію створює сприятливе середовище для неконструктивної забудови міст, упевнений гендиректор будівельно-консалтингової компанії Global Sоlutions Сергій Тумасов. “Практично всі міста не мають генпланів, а ті, що є, не відповідають дійсності. Саме неправильне планування і зонування є першопричиною, наприклад, пробок в Києві. Жахливою інфраструктурою спальних районів ми зобов’язані тим забудовникам, які отримали землю під будівництво, наприклад, 12-ти поверхового будинку, а за хабар змінили документи, і побудували 25 поверхів. Але прибудинкова територія залишається як для 12-поверхівки,— зазначив він.— Відсутність експертів в державних інститутах можна вирішити, замовивши зонування міст у приватних архітектурних бюро, де сидять висококласні фахівці. Необхідно також запрошувати закордонних експертів, які б навчали наших фахівців. Думаю, такі великі міста, як Київ, Донецьк, Дніпропетровськ та інші, можуть це профінансувати”. Пан Тумасов зазначив — щоб не було необґрунтованою і хаотичної забудови, достатньо один раз розробити якісну містобудівну документацію, і як приклад навів генплан Барселони, прийнятий ще 100 років тому.