Молодіжні кредити на житло під 3% річних. Реальність чи міф?

Дуже багато охочих взяти іпотечний кредит для молоді 1 або отримати безповоротну компенсацію третини вартості житла в новобудові.

Але чи існує така можливість? В якому стані перебуває реалізація державних програм підтримки забезпечення молоді житлом на початку серпня-2011, і які зміни чекають охочих скористатися ними в недалекому майбутньому.

Доступне житло

Мабуть, найуспішніший на сьогодні державний проект для молоді – відносно нова програма «Доступне житло». Суть її в тому, що держава надає молодим покупцям житла безповоротну підтримку розміром 30% від вартості квартири, яка вираховується з допомогою нормативної вартості 1 кв. м житла, що встановлюється Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства для кожного регіону окремо (наприклад, для реалізації програми у 2011 році в липні для Києва була встановлена вартість квадратного метра в 7 990 гривень). Виходячи з нормативів площі квартири, яка може претендувати на компенсацію (21 кв. м на одну людину плюс додаткові 10,5 кв. м на сім’ю), неважко підрахувати, що молода сім’я киян може отримати підтримку за площу рівну 52,5 кв. м в розмірі 30% від 52,5 кв. м х 7 990 грн, що складе майже 126 000 гривень.

При цьому бажаючі брати участь у програмі можуть придбати житло лише в певних об’єктах з високою вартістю готовності, список яких затверджений Мінрегіонбудом. У 2010 році список налічував 97 об’єктів, з яких фактично брали участь у програмі 43. З осені 2010 року, коли почалася реалізація програми, і до початку серпня 2011 року було введено в експлуатацію майже половина з них – 21. Що стосується інших об’єктів, то керівництво Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву впевнене, що будівництво буде закінчено в строк. «У нас немає сумнівів, що до кінця 2011 року всі об’єкти згідно з графіком будуть завершені», – заявляє Леонід Рисухін, Голова Правління Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Така впевненість виправдана, адже гроші забудовникові перераховують щомісяця лише у відповідності зі ступенем готовності об’єкта. Крім цього, у разі затримки введення будинку в експлуатацію забудовникам загрожують серйозні штрафи. «По-перше, перевірка об’єкта, – розповідає Голова Правління про багаторівневою системою, якій забезпечується безпека. – По-друге, вибирає сама людина. І далі – наш контроль: кожен місяць забудовник перед нами звітує про хід виконаних робіт. Ми наймаємо людей, які мають відповідну ліцензію від Мінрегіонбуду з технагляду, вони перевіряють, дають нам незалежну довідку, і тільки потім ми перераховуємо гроші».

За словами керівництва Фонду, програма «Доступне житло» виявилася досить ефективною. Будівництво об’єктів завершується швидкими темпами в першу чергу завдяки програмі (приміром, у Києві, в будинку по вул. Вільямса 3-А, введеному в експлуатацію в липні 2011 року, учасники «Доступного житла» придбали більше половини усіх збудованих квартир). Крім того, програма досить популярна – всього за кілька місяців, які вона реалізовувалася в 2010 році, підтримкою держави скористалося близько 600 сімей. «Отримавши державну підтримку в розмірі 70 мільйонів, ці люди вклали свої кошти, і таким чином в будівельну галузь прийшов фінансовий ресурс, який дозволив розморозити будівництво 43-х об’єктів вартістю 2 мільярди гривень. Люди принесли разом з державною підтримкою 220 мільйонів гривень, а розморозили 2 мільярди гривень. Це дозволяє ввести в експлуатацію не 600 квартир, а 6 тисяч. Тому головний ефект програми, поряд з найважливішою соціальною спрямованістю – її вплив на будівельну галузь економіки», – розповідає Леонід Рисухін.

У липні почалася реалізація «Доступного житла»-2011: Мінрегіонбуд затвердив новий список із 63-х об’єктів (17 з них у Києві), які можуть бути допущені до участі в програмі, Фонд організував їх перевірку, а потім оприлюднив їх перелік на офіційному сайті, щоб ті, хто стоять у черзі на житло, могли подавати заявки на участь у програмі. «Реально з 100 мільйонів Міністерством фінансів вже виділено 39 мільйонів, які ми розраховуємо освоїти в найближчий місяць. Думаю, це дозволить майже в півтора рази збільшити число людей, порівняно з тією кількістю, які отримали таку державну допомогу в минулому році – ми розраховуємо надати підтримку десь 900 сім’ям», – ділиться планами Голова Правління Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Втім, на тому ж сайті Фонду можна побачити список об’єктів-учасників програми 2010 року, будівництво яких ще не закінчено, і ще є вільні квартири, які можуть придбати бажаючі взяти участь у програмі «Доступне житло».

Часткова компенсація кредитів комерційних банків

Найменш успішної реалізації, очевидно, можна вважати молодіжну програму часткової компенсації кредитів комерційних банків. Ще в 2009 році вона була недофінансована на 62 мільйони гривень, і значна частина заборгованості досі не погашена. У результаті молоді позичальники-учасники програми платили комерційним банкам за іпотечним кредитом (якщо, звичайно, могли платити), а компенсації не отримували. На офіційному сайті Фонду можна побачити в розрізі кожного комерційного банку, як проходить процес компенсації та погашення заборгованості.

«Заборгованість ми в минулому році погасили десь відсотків на 15. На кінець поточного року очікуємо заборгованість близько 36 мільйонів із 62-х, тобто заборгованість 2009 року з працею, але гаситься. Ми ставимо питання перед Мінфіном, з народними депутатами працюємо, думаю, восени, коли парламент почне працювати, ми вийдемо на якісь пропозиції з тим, щоб погасити, нарешті, цю заборгованість», – ділиться Леонід Рисухін.

Ось вже три роки як по програмі не укладають нових договорів, і так буде до тих пір, поки не буде погашена повністю вся заборгованість. Але і після цього цілком можливо, що програма не відновиться в тому вигляді і в тих масштабах, в яких діяла раніше, з-за своєї невигідності. «Ця схема дуже приваблива на перший погляд. Але вона таїть у собі проблеми в майбутньому. Програма працювала у 2003-2008 рр., найбільший приріст був у 2005 році, було видано дуже багато кредитів і вдалося залучити майже 2 мільярди гривень від комерційних банків. Але при цьому відкладена навантаження на державний бюджет склав більше 1 мільярда. Тобто в перший рік ніби як небагато треба, але фактично – кожен рік тепер потрібно вкладати великі кошти, щоб забезпечувати зобов’язання за колишніми кредитами», – розповів Prostobank.ua Голова Правління Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Не дивно, що за планами керівництва в майбутньому часткова компенсація комерційних кредитів може бути доступна не масово, а лише для якоїсь однієї категорії молодих сімей.