Молодь і люди похилого віку не потягнуть «пільгове» житло під 3%, – експерти

Президентська іпотека не під силу соціально-незахищеним верствам населення.

Напередодні виборів до парламенту Віктор Янукович не припиняє роздавати соціальні обіцянки. Їх реалізація, за підрахунками експертів, обійдеться бюджету приблизно в 16 мільярдів гривень, яких у скарбниці просто немає. Минулого тижня гарант в черговий раз зазначив, що виконає всі свої обіцянки і покращить життя українців. Втім, реалістичність цієї заяви добре ілюструє абсурдність перспектив отримання обіцяного доступного житла.

Минулого тижня Верховна Рада зняла з подальшого розгляду прийнятий в першому читанні законопроект №4124, автором якого був Кабмін Юлії Тимошенко. Нагадаємо, що 10 лютого 2010 року парламент затвердив документ для доопрацювання. Тимошенко пропонувала включити у список претендентів на державну допомогу при покупці квартири або будинку громадян, дохід яких не перевищує чотирикратного розміру середньомісячної заробітної плати у регіоні, що визначається Державною службою статистики.

На тлі популістського обіцянки Януковича забезпечити українців доступним житлом подібний крок провладної більшості виглядає як мінімум нелогічно. Нагадаємо: на позаминулому тижні гарант клятвено всіх запевняв, що найближчим часом в Україні буде реалізована програма забезпечення населення доступним житлом — нібито вже в травні українці зможуть отримати державну іпотеку під 2-3% річних строком на 15 років.

Але жахлива ступінь цинізму полягає в тому, що правом «іпотеки від Януковича» зможуть скористатися лише черговики з числа пільгових категорій. Тобто молодь і пенсіонери. Про це 16 березня заявив міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк.

Більш ніж очевидно, що люди похилого віку не можуть і не будуть претендувати на отримання держіпотеки в силу своєї неплатоспроможності. Навіть державні банки навряд чи ризикнуть кредитувати їх під купівлю житла. Що стосується молодих спеціалістів, банкіри стверджують: малозабезпечені сім’ї просто не потягнуть позику навіть під казкові президентські 3%. А сім’ям з сукупним доходом до 8 тис. грн і вище (які теоретично зможуть виплачувати кредит) просто не дозволять претендувати на «президентську іпотеку», так як, на думку чиновників, вони не відносяться до пільгових категорій населення.

Таким чином, ініціатива гаранта ставить більше запитань, ніж дає відповідей: де взяти кошти на її реалізацію, хто буде кредитувати населення, хто, власне, отримає соціальну іпотеку, а також чи не стане програма всього лише черговим джерелом наживи профільних чиновників?

Якщо говорити мовою цифр, на виконання ініціативи у державному бюджеті необхідно знайти 96 млрд грн! Ці гроші повинні компенсувати різницю між ринковою іпотечної ставкою 17% і обіцяними президентом 3%. «Регіонали» ж оперують набагато більш скромними сумами. За словами Близнюка, для старту програми необхідно акумулювати 1 млрд грн. У той же час, за оцінкою експертів, цих коштів вистачить лише на те, щоб забезпечити іпотеку для покупки шести тисяч квартир, тоді як у черги — близько 100 тисяч пільговиків.

При цьому сподіватися, що держава знайде хоча б мільярд, також не доводиться. Враховуючи хоча б той факт, що в нинішньому році держбюджет передбачає фінансування пільгових державних кредитів молодим сім’ям на будівництво житла на суму в 200 млн грн. Профільне міністерство стверджує, що Мінфін і Нацбанк сьогодні активно шукають джерела надходження коштів.