МММ взялося за українські землі

Люди Мавроді завалили сільради позовами з вимогою виділити безкоштовно землю, посилаючись на Конституцію, яка гарантує кожному 15 соток.

Сільради Київської області і Криму завалені заявами — люди з різних областей країни масово просять виділити їм безплатно землю. В іншому випадку погрожують судами. Як з’ясували «Вести», заяви штампує правозахисна організація «Варта». За свої послуги бере 20 тис. грн. «За пару тижнів прийшло 54 заяв, — каже секретар Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Тетяна Вовк. — Люди з інших областей хочуть отримати ділянку, хоча у нас своїх тисячі бажаючих! Депутати відмовили, а прохачі розривають мій телефон — питають, коли будуть ділянки». Подібна ситуація склалася і в селищних радах, чиї землі виходять до Чорного моря. «З січня 2013-го ми отримали від «Варти» вже 590 заяв, — каже Тетяна Костіна, секретар Качинського поселсовета, що під Севастополем. — У нас немає землі навіть для місцевих, які стоять на черзі 11 років! Зараз готуємо відмови». Всі заяви подані не особисто, а за допомогою «Варти». Її керівник Євген Кравець посилається на Основний Закон.

«Ст. 14 Конституції і ст. 121 Земкодекса зобов’язують державу забезпечити кожного бажаючого землею, — говорить Кравець «Вістям». — За три роки ми налагодили схему як змусити чиновників ці закони виконувати».

За його словами, зараз на землю претендують 2,5 тис. осіб. Отримали поки 36. (Щоправда, у «Варті» так і не назвали конкретної одержувача). Але на сайті організації йде активний набір — люди записуються в групи по територіях. Так, зараз повністю «зайнята» земля в кримському селищі Кача, розібрали і Лівадію. Послуги платні — в середньому 18 тис. гривень (докладніше див. графіком). При цьому гроші потрібно платити відразу і ніхто не каже, що в разі невдачі затії ці гроші повернуть назад.

А де гарантії?

Здається, що єдина мета нового «МММ» — отримати від людей 20 тис. гривень. А землю ніхто не отримає. Юристи вкрай скептично оцінюють перспективи взяти безкоштовно наші чорноземи, посилаючись на статті Конституції. «У будь-якій схемі, де задіяні суди, ніколи не може бути ніякої 100% гарантії. В Україні кількість нерухомості може зростати, але кількість землі тільки зменшується, на всіх не вистачить. Боюся, щоб не закінчилося все, як в 90-е з МММ», — говорить юрист з питань нерухомості Віктор Несін.

Віктор Медвідь, керівник руху «Взаємодопомога», вважає, що отримати ділянку за схемою Кравця теоретично можливо, але пересічному громадянину це не під силу. «Домогтися безкоштовної землі можна тільки комплексно, піднімаючи протести, організовуючи інформвійну. В кінці-кінців, можна брати змором». «У законах прописано право людини на землю і механізм захисту цього права, — говорить юрист Сергій Вовк. — Але на місці цих людей я не довіряв би посередникам — люди самі можуть подати заяви до сільради. По-друге, в схемі, де є суд, ніколи немає 100% гарантії. По-третє, шанс отримати у власність ділянку за такою схемою є тільки у людей, чітко прив’язані до конкретної ділянки: користуються ним, там стоїть їхній будинок, займаються фермерством і потребують додаткових площах. Масово роздавати землю не буде — рано чи пізно Верховна або Вищий спецсуд видасть постанову, якою скасує цей механізм».

Незважаючи на скептицизм юристів, Кравець запевняє, що люди зможуть отримати жадані сотки за дев’ять місяців. «Якщо сесія відмовляє — подаємо в суд на депутатів, просимо обґрунтувати. Законно обґрунтувати немає чим, адже в країні немає жодного населеного пункту, де немає вільної землі. Суд скасовує рішення, відправляє на повторний розгляд в сільраду. Другий раз депутати відмовити вже не можуть. Якщо залишають наші запити без відповіді — теж подаємо в суд, просимо обґрунтувати. Якщо, наприклад, зобов’язують дати якісь додаткові документи, вказуємо відповідні статті законів, де все чітко прописано. Всі шляхи відступу обрізаємо», — рекламує свої послуги Кравець. Цікаво, що організація «Варта» — учасник піраміди Мавроді «МММ-2012», про що сказано на їх же офіційному сайті. «Нинішня акція називається «Земля кожному учаснику МММ». У бесіді Кравець це і не заперечує. «А що тут такого! Так, багато учасників програми – це МММщики, люди думають, як вигідніше вкласти свої гроші, ми їм у цьому допомагаємо», — говорить Кравець.