Місцеві влади будуть покривати збитки інвесторів житла

Кабмін зобов’язав місцеві влади відшкодовувати збитки власників стройоблигаций у разі, якщо дозвіл забудовника на використання земельної ділянки було відкликано.

Кошти на ці цілі будуть виділятися з місцевих бюджетів. У будівельних компаніях сумніваються, що новий механізм буде ефективно працювати, оскільки вважають, що місцеві влади не будуть оплачувати збитки інвесторів, посилаючись на дефіцит коштів.

Місцева влада відтепер повинні відшкодовувати збитки власників цільових будівельних облігацій, допущені з їх вини. Кабінет міністрів постановою N37 від 25 січня зобов’язав органи місцевого самоврядування нести фінансову відповідальність у разі прийняття ними рішення про зупинення або припинення права забудовника на користування земельною ділянкою. При цьому місцевий бюджет повинен буде повертати кошти фізичним та юридичним особам, які оплатили будівництво житла шляхом купівлі у забудовників цільових облігацій. Якщо ж у місцевому бюджеті не виявиться коштів, ця сума має бути внесена в проект бюджету на наступний рік. Інформація про зміну користувача земельної ділянки буде оприлюднена в друкованих ЗМІ протягом 5 днів.

Розмір відшкодування планують визначати в залежності від номінальної вартості облігацій, а також потенційного доходу їх власника від альтернативної інвестиції, виходячи з розміру облікової ставки НБУ (зараз 7,75%). Інвестори зможуть отримати кошти на свої банківські рахунки або у відділеннях “Укрпошти” протягом двох місяців після подання переліку власників облігацій в органи місцевої влади, які, втім, зможуть ухилитися від покриття збитків інвесторів, якщо земельна ділянка використовувався не за призначенням, а також, якщо забудовник порушив земельне законодавство або умови договору.

В місцевих владах відзначають, що відкликання дозволів на будівництво відбувається з різних причин. “Бувають випадки, що строк дії дозволу на будівництво закінчився, а ділянка не забудована, тоді договір припиняє діяти. Якщо влада розриває договір під час його дії, забудовник може звертатися до суду і відстоювати свої права”,— каже мер Львова Андрій Садовий. Учасники ринку сумніваються в можливості отримання компенсацій з місцевих бюджетів. “Це справедлива ініціатива, але ймовірність отримання компенсації дуже низька. Якби кошти спрямовувалися із держбюджету, ще можна було б на щось розраховувати, але грошей на компенсацію в місцевому бюджеті швидше за все не буде. Думаю, що влада буде використовувати всі можливості для ухилення від відшкодування коштів”,— говорить генеральний директор девелоперсько-будівельної компанії ТММ Микола Толмачов.

Навіть якщо механізм запрацює, процес повернення інвестицій буде тривалим. “Схема може бути прописана, але у місцевої влади завжди знайдеться відмовка, що в бюджеті немає коштів. Виплата таких компенсацій стане дуже затяжним процесом. Дозвіл на будівництво може бути відкликано з різних причин, як з вини забудовника, з-за якихось технічних порушень або зривів термінів, так і з вини міста”,— зазначає генеральний директор компанії “XXI століття” Олег Салмін. У будь-якому випадку кошти на відшкодування збитків власників облігацій навряд чи вдасться знайти в місцевих бюджетах. “У Кабміні мислять дуже глобально, не враховуючи того, що в місцевих бюджетах мало грошей. Нас чекає дуже складний рік. Не вистачає коштів на медицину, освіту, ЖКГ, ледь залишаються гроші на зарплати. Тому складно говорити про якісь додаткові кошти на відшкодування”,— зазначає Андрій Садовий.