Міста планети, які будуть диктувати моду» у найближчі роки

Урбанізація стрімко набирає обертів, і кожен місто росте і розвивається по-своєму. Але на нашій планеті є міські центри, які вже сьогодні формують основні принципи міського устрою та інфраструктури майбутнього.

Американський журнал опублікував два списку таких міст. Перший складено економістом Гарвардського університету Едвардом Глейзер, другий — соціологом з Колумбійського університету Саскією Сассен.

Отже, перелік міст світу, які «будуть диктувати моду», від гарвардського економіста.

1. Сінгапур — тут найкраща в світі система міського управління, і саме ця система забезпечить в недалекому майбутньому чітку модель градоустройству для більшої частини світу.

2. Гургаон (Gurgaon) — зростаючий IT-центр в 30 км від індійської столиці Нью-Делі. Населення міста складає понад 1,5 млн. осіб, і тут знаходиться безліч офісів мультинаціональних компаній. У місті все облаштовано згідно з потребами представників середнього класу Індії, хоча житло у висотних будівлях — це вихід з проблеми обмежень землекористування в країні.

3. Каїр. Світ спостерігав за міським повстанням на центральній площі Тахрір і поваленням Хосні Мубарака. Звичайно, ситуація в Єгипті далека від визначеності, але, на думку дослідника, це місто може стати визначальним майбутнє демократії в регіоні.

4. Гонконг/Шеньчжень. Ці мегаполіси будуть відображати здатність Китаю вистояти проти всіх економічних бур.

5. Афіни — серце західної цивілізації і центр сьогоднішнього фінансового хаосу, буфер Європейського Союзу, але те, що відбувається в Греції, стосується всіх нас.

6. Ванкувер. Цей прекрасний канадський місто продовжує розвиватися, щоб показати, як можна поєднувати імміграцію і гарну архітектуру міста і зробити яскравими і веселими.

7. Нью-Йорк. Це місто ще на багато чого здатний: і протести на Уолл-стріт, і новий науковий кампус на Рузвельт-Айленд… Існує і безліч інших причин, через які це місто не варто упускати з виду.

8. Сан-Паулу. В цьому бразильському мегаполісі в 2012 році будуть вибори нового мера, і це, як вважає американський економіст, забезпечить можливість переглянути не тільки систему місцевого самоврядування, але і політичне майбутнє Бразилії.

9. Крайстчерч. Величезні зусилля, витрачені на відновлення цього новозеландського міста від нищівних землетрусів, і це унікальна можливість переосмислити устрій міст у сейсмонебезпечних регіонах світу.

10. Лондон. У 2011 році британська столиця зіткнулася з масштабними громадськими заворушеннями. Що буде наступного року — під час проведення Олімпійських ігор?

Соціолог Саскія Сассен стверджує, що наше геополітичне майбутнє не буде визначатися виключно Сполученими Штатами і Китаєм. В зону глобального впливу увійдуть близько 20 нових стратегічних міських центрів, які будуть працювати в якості мережі, а не звичайних ієрархій».

Перше місце в списку социлога віддано трійці американських міст: Вашингтон/Нью-Йорк/Чікаго. Ці міста стають все більш важливою, ніж у цілому США, геополітичної точки світу. Особливо швидко зростає Чикаго: навіть в ході державного візиту президента Китаю Ху Цзіньтао він побував не тільки у Вашингтоні, але і в Чикаго.

Друге місце — Пекін/Гонконг. Пекін є центром влади, але не меншу геополітичну роль відіграє і Гонконг.

№3 — Берлін/Франкфурт. Обидва цих німецьких міста, як і вся Німеччина знову і знову показують себе як оплот Європейського Союзу.

На 4-му місці — Стамбул/Анкара. Стамбул вже давно вважається «шарніром» між Заходом і Сходом, Північчю і Півднем. Це місто з багатою імперською культурою і глибокими знаннями про те, як управляти таким жвавим мегаполісом, розташованим на одному з найважливіших «перехресть» світу. У поєднанні з Анкарою він швидко стає одним з основних глобальних центрів зустрічей політиків різних континентів.

5-е місце зайняли Сан-Паулу/Ріо-де-Жанейро/Бразилія. Ці міста утворюють новий політико-економічний центр, адже Brazil’s Development Bank багатшими, ніж Світовий банк, і економічна міць Бразилії зараз на підйомі.

Та №6 у Брюсселя. Може, борються з економічною кризою всього кілька членів ЄС, але всі його інститути знаходяться саме в цьому місті.