Мансарда: життя під дахом

Мансарди знаходять все більше застосування в сучасному будівництві. І хоча це незвичайне житло, розташоване під самим дахом, має суттєві мінуси, воно періодично з’являється у продажу і знаходить свого покупця.

На французький манер

Мансарда не дарма асоціюється в першу чергу з паризької богеми. Насамперед, сама назва «мансарда» французького походження, утворене від прізвища архітектора Франсуа Мансара. Проекти самого Мансара не призначалися для бідноти — він проектував в основному палаци. А ось придумані ним (хоча є думка, що до «винаходу» доклав руку також П’єр Леско) жилі приміщення під скошеною, похилим дахом в подальшому обживалися не найбільш заможними громадянами. У тому числі поетами, художниками, письменниками.
Насправді, в ту пору (XIX — початок ХХ століття) жити під самим дахом було не так комфортно. Це означало і те, що взимку така квартира буде найхолоднішою в будинку, а влітку — сильніше інших нагріватися під прямими променями сонця, і те, що дах під час дощу майже неодмінно буде протікати. Тому такі приміщення були дешевим житлом.

Дороге задоволення

Сьогодні тренд змінився на протилежний, у всякому разі в Москві. Вартість 1 кв. м таких об’єктів в ЦАО і інших історичних районах столиці, за даними Mayfair Properties, становить $10-12 тис. Відповідно аналітиці Blackwood, максимальна планка — $30 тис. за метр. Звичайно, вартість у першу чергу обумовлена розташуванням, а вже потім специфікою проекту.
Цікаво, що в Європі ціни на мансардні квартири навіть нижче московських. Так, за словами директора департаменту інвестицій у закордонну нерухомість компанії IntermarkSavills Ігоря Індріксонса, в Парижі можна придбати таку квартиру за ціною близько 6 тис. євро за метр, в Лондоні — близько 8 тис. євро за 1 кв. м. В Парижі це, як правило, житло в старому фонді, в центральних районах, в кращому випадку після капремонту або реконструкції. У Лондоні мансарди вважають за краще обладнати в заміському житло, наприклад, в таунхаусах. Як підкреслює Ігор Індріксонс, цінуються такі квартири хіба що за видові характеристики, але великого попиту на них немає. Справа в тому, що власник такого житла повинен нести відповідальність за покрівлю та витрачатися на її експлуатацію, тоді як інші мешканці можуть розслаблено жити на своїх поверхах, не піклуючись про даху.

Горищні романтика

Ажіотажного попиту на такі квартири немає, оскільки це житло незвичайне, оригінальне. В сутності, мансарда — це облаштований горище, а значить, можна сказати, справжній лофт (loft — горище (англ.)). Правда, псевдо – і неолофтов на ринку сьогодні більше, ніж власне «горищних» квартир; найчастіше квартири просто обробляють «під лофт» (крім того, сучасний лофт — це не обов’язково горище, це все частіше будь переобладнане під житло промислове приміщення). Таких квартир не багато, близько 1% від усього пропозиції на ринку нерухомості.

А значить, і власники такого житла під стать. «Так само, як і інші “оригінальні” товари, даний товар користується обмеженим попитом, — пояснює Оксана Дівєєва, директор департаменту продажів житлової нерухомості компанії Blackwood. — Попит не дуже високий ще й тому, що квартира з мансардою в більшості випадків дворівнева, а зараз вони в принципі втрачають свою популярність, причиною тому втрата функціонального простору, життя на сходах і т. д.»

Стати власником мансардної квартири можна, вважають експерти, з двох причин. Перша — з міркувань практичності: хочеться розширити житлоплощу за рахунок горища; це дешевше, ніж купувати готову дворівневу квартиру.

Ну, і друга причина, звичайно ж, суб’єктивна. «Власниками подібних квартир стають люди, які спеціально шукають квартиру-мансарду, так як відчувають у цьому особливу атмосферу житла під дахом», — говорить Оксана Дівєєва. І справді, осіннім вечором немає нічого приємніше, ніж, попиваючи глінтвейн, слухати краплі дощу, барабанящие по даху. Воістину, правильні квартири з мансардою можуть стати справжнім джерелом натхнення.