Малогабаритне житло — майбутнє великих міст

З-за високих цін на нерухомість жителі великих міст змушені шукати більш доступні варіанти на околицях. Тому багато експерти ринку вважають, що в центральних районах потрібно будувати більше малогабаритного житла площею близько 23 м2, за яким закріпилася назва «shoebox» (коробка з-під взуття). Основні плюси таких об’єктів — низька вартість і зручне місце розташування.

Зараз малогабаритне житло особливо популярно в Сінгапурі, Гонконзі і в густонаселених містах Японії. Для мегаполісів будівництво невеликих квартир — один із способів зробити житло доступним для місцевого населення. Наприклад, у Гонконзі, де самі високі ціни на нерухомостіь, житло продовжує дорожчати, навіть незважаючи на обмежувальні заходи уряду. Зараз за квадратний метр в популярних районах доведеться заплатити близько 28 тис. доларів США.

Маленьке житло користується попитом серед фахівців-початківців і молодих сімей, які поки що не можуть собі дозволити придбати простору квартиру або будинок в центральних районах, але не хочуть селитися в передмістях і витрачати масу часу на дорогу до офісу і назад.

Як зазначає Саймон Сміт, керівник відділу досліджень гонконзького відділення Savills, з кожним роком люди все менше потребують житло великої площі. Нові технології, сучасні архітектурні та дизайнерські рішення дозволяють створити комфортні умови і в маленькій квартирі. Крім того, зараз жителі мегаполісів проводять менше часу вдома, оскільки у великих містах стало більше можливостей для відпочинку і розваг.

За словами експертів, малогабаритне житло має хороший рентний потенціал. Більшість компаній відкриває офіси в центральних районах міст. Однак не всі співробітники будуть купувати житло, багато хто віддасть перевагу орендувати квартири. Тому інвестиції в цей сегмент ринку можуть приносити непоганий дохід: так, в Гонконзі можна отримувати близько 3 % річних, що трохи вище середнього показника по країні.

У той час як азіатські забудовники активно освоюють ринок малогабаритного житла, в інших частинах світу цей тип об’єктів поки не став поширеним явищем. Так, ідея мера Нью-Йорка Майкла Блумберга про будівництво «микроквартир» в тих районах міста, де завищені орендні ставки і де живе багато самотніх людей, не знайшла підтримки у забудовників. Місцеві компанії, також як і лондонські, воліють займатися нерухомість преміум-класу.

Проте в британській столиці все ж з’являються подібні проекти. Так, компанія Pocket Living побудувала в Лондоні кілька будинків з невеликими квартирами. До речі, одне з будівель розташоване у Вестмінстері, який журнал The Telegraph назвав найдорожчим місцем для купівлі житла у Великобританії. Не дивно, що тут вже все розкуплено. Зараз компанія продає квартири в Хаммерсміт. Щоб стати власником однокімнатних квартир потрібно заплатити 225 тис. фунтів стерлінгів. Правда, щоб придбати таке житло, потрібно пройти узгодження у відповідній раді.

Експерти відзначають, що деякі ринки нерухомості поки не готові до зростання числа квартир малої площі. Так, в Сіднеї кредитори дуже неохоче видають позики на купівлю об’єктів площею менше 46,5 м2.