Майбутнє оцінювачів у межах одного регіону

Після нововведень кабміну в Запоріжжі буде працювати лише 10 оцінювачів.

Під виглядом доброї новини з 1 січня 2013 року депутати із-за недоробок скасували податок на нерухомість, давши відстрочку для його оплати аж на цілий рік. Тим не менш за рахунок тих людей, які все-таки сплатили цей збір, бюджет країни поповнився вісьмома мільйонами гривень. Чиновники поспішили запевнити: витрачені кошти повернуться. У нашій країні кожен знає, з якою охотою держава повертає гроші… Але зараз не про це.

Нещодавно Кабінет Міністрів презентував нові, дещо сумбурні постанови. Перше нововведення набуде чинності 1 вересня цього року. Відповідно до нього всі грошові операції на суму понад 150 тисяч гривень повинні будуть проходити безготівковим розрахунком (через банк) і тільки в гривнях. Як відомо, основна частина покупців і продавців нерухомості тримає гроші в іноземній валюті. І багато хто ретельно приховують свої справжні доходи від податківців. Нововведення людям доведеться, по-перше, оприлюднити «ліві» заробітки, а по-друге, міняти долари на гривні, а гривні на долари. Різниця між прийомом і продажем валюти, а також оплата послуг з відкриття рахунків стане новим джерел заробітків українських банків.

Чим далі в ліс, тим більше дров

Друге нововведення, що стосується купівлі-продажу житла, повинно було вступити в силу 1 серпня. Але його старт раптово перенесли на 1 жовтня. Суть нової постанови Кабміну стосується правил оцінювання нерухомості. Проводити ним зможуть лише ті компанії, які мають спеціальний документ – сертифікат суб’єкта оціночної діяльності. На перший погляд, нічого страшного не сталося. Отримайте бумаженцию – і вперед, підкорювати простори ринку нерухомості. Але давайте спробуємо розібратися в ситуації.

Перше, на що хотілося б звернути увагу, – це кількість навчальних закладів, видають даний сертифікат. На всю країну їх аж п’ять! У Запоріжжі, на жаль, немає жодного. За словами Олени Лукаш, глави Міністерства юстиції України, до вересня в країні буде максимум 400 фахівців оцінювання нерухомості. У Запоріжжі їх не набереться навіть 10. Хоча зараз в нашому місті працюють майже 300 оцінювачів. Зараз всім їм цілком вистачає роботи, але незабаром вони залишаться не при справах. Отже, на ринку нерухомості буде катастрофічна нестача даних фахівців. І можна припустити, що ринок нерухомості на деякий час буде паралізований.

Вчитися будуть всі!

З часом, звичайно, ситуація налагодиться. Оцінювачів нерухомості може бути навіть занадто багато. Адже стати таким зможе будь-хто, хто забажає. Навіть тітка Клава з сусіднього під’їзду після навчання на спеціальних двотижневих курсах зможе оцінювати все, що її душенька забажає. Від будинків і квартир до кораблів і заводів. Тому що раніше для того, щоб отримати сертифікат оцінювача, треба було прослухати курс довжиною 505 годин (близько трьох місяців), пройти річну практику та здати вісім іспитів. Але «розумні» політики вирішили, що ми не потребуємо таких хороших фахівців. Скасували практику, залишили один іспит і значно скоротили години «лекцій».

«Нова постанова спрямована на створення явно непрофесійних кадрів. А це може підштовхнути до прірви все майбутнє оціночної галузі», – вважає Сергій Сівець, директор оціночної фірми «Бізнесінформ», оцінювач з 20-річним стажем, автор п’яти навчальних посібників з оціночної діяльності.

Виходячи з усього цього, сертифікат суб’єкта оціночної діяльності – лише гучна назва сумнівної шматка пластику, який можна сміливо назвати фількіною грамотою. Причому вельми недешевої грамотою. Вартість курсів для отримання нового сертифіката стартує від трьох тисяч гривень. Запорізьким фахівцям для перенавчання доведеться їздити в Харків або Київ. Цікаво, що новий сертифікат доведеться отримувати абсолютно всім оцінювачам, навіть тим, хто, як кажуть, у темі протягом 20-30 років. Природно, кошти, витрачені на нові курси, оцінювачі будуть «відбивати» за рахунок майбутніх угод. Що неминуче призведе до подорожчання послуг за оцінювання будинків та квартир. Як завжди, за нові «геніальні» ідеї можновладців доведеться платити простим громадянам.