Лазівки в законодавстві дозволять забудовникам уникнути нового податку на житлову нерухомість

Забудовники, які оформили право власності на зведені квадратні метри, зобов’язані відраховувати до скарбниці податок на житлову нерухомість.

Відповідне роз’яснення оприлюднило Міндоходів. Щорічні відрахування податку на нерухомість дивелоперами можуть перевищити 20 млн грн. Однак завдяки численним лазівкам в законодавстві держава не дорахується левової частки цієї суми.

Платежі в бюджет будуть нараховуватися до тих пір, поки житло не переоформлять на покупця. Згідно з роз’ясненням Міністерства доходів і зборів, юридичні особи повинні самі розраховувати базу оподаткування виходячи з житлової площі об’єкта. “Наприклад, замовник-юрособа не продав 100 квартир у столиці загальною площею 1 тис. кв. м і оформив їх на себе. Виходячи з цього метражу йому доведеться сплатити податок у сумі 11,47 тис. грн. (у Києві за 1 квадратний метр житлової площі для квартир, житлова площа яких перевищує 120 кв. м, податок становить 1% розміру мінімальної заробітної плати — 11,47 грн.)”, — пояснила “ДС” радник ЮФ “Василь Кісіль і Партнери” Наталія Доценко-Білоус.

Строк для подання юрособами декларацій з податку на нерухоме майно закінчився минулого тижня. Відповідно, забудовники, які цього не зробили, повинні будуть сплатити ще й штраф — 170 грн. “Податок на нерухомість в абсолютному вираженні може вилитися в досить значимі платежі. Тому ми сподіваємося, що закон буде відкоректований. Адже для забудовників нерухомість є товаром, який вони виробляють і продають”, — нарікає заступник генерального директора зі стратегічного розвитку і маркетингу будівельної компанії ТММ Олексій Говорун.

За оцінками експертів, на момент введення будівель в експлуатацію залишаються непроданими близько 30% квартир. У комплексах з поганою інфраструктурою цей показник досягає 50%. За даними Мінрегіонбуду, в 2012 р. зведено близько 10 млн кв. м житла, з яких близько половини — індивідуальне житлове будівництво. Тобто на забудовників, які потенційно можуть переписати на себе непродані квартири, припадає майже 5 млн кв. м. Якщо з 1 січня по 31 грудня 2013 р. залишиться нереалізованим 30% цього обсягу, на компаніях повисне близько 1,5 млн кв. м. “Але слід враховувати, що податок (принаймні у сьогоднішній версії Податкового кодексу) стягується тільки з житлової площі. А це приблизно 50% загальної кількості метрів. Тобто під оподаткування підпаде близько 750 тис. кв. м житла. При мінімальній ставці податку в 11,47 грн. з квадрата, в держскарбницю потрапить всього 8,6 млн грн. Але навіть якщо ДПС буде вважати податок по максимуму — 30,97 грн. для всієї площі, що перевищує 240 кв. м на одного забудовника, держава збере максимум 23,25 млн грн. Та й то лише за умови, що квартири не будуть продані протягом усього року”, — підрахував начальник відділу продажів ЖК ” Park Stone Дмитро Шостя.

Будівельники кажуть, що почнуть включати податок у вартість житла. Однак це суттєво не позначиться на ціні новобудов. За оцінками дивелоперов, питома вага податку у вартості квадратного метра не перевищить 0,1%. Інша справа, що самі забудовники зможуть уникнути його сплати. Для цього достатньо максимально відстрочити момент оформлення на компанію права власності на квартири. Ні санкцій, ні обмежень, що лімітують термін між моментом здачі об’єкта в експлуатацію з оформленням на нього прав власності, у законодавстві не передбачено. “Тому забудовникам краще не поспішати оформлювати квартири на себе, залишаючи їх “нічиїми”. А коли з’явиться покупець, вони можуть відразу оформити житло на нього, оптимально — з допомогою форвардного контракту. У цьому випадку компанія зможе не тільки уникнути податку на нерухомість, але і сплати 1% держмита і 1% пенсійного збору”, — пояснює Наталія Доценко-Білоус.

Ще один можливий варіант — ввести будинок в експлуатацію, але при цьому відстрочити здачу квартир. “Податок сплачується з моменту внесення житла в реєстр. Тому забудовник може відтягнути його до тих пір, поки всі квартири не будуть розпродані”, — говорить представник однієї з будівельних компаній. Правда, в даному випадку існують ризики, що відсутність необхідних документів на нерухомість викличе тривогу у мешканців, вже в’їхали в квартири. У підсумку ситуація може виплисти назовні, і забудовник зобов’язаний не тільки платити податки заднім числом, але і пені і штрафи.