Київські «гостинки» і «хрущовки» почали падати в ціні

У Києві квадратний метр однокімнатних квартир з лютого 2012 року по лютий 2013 року подешевшав на 17% (до 1786 дол.).

Повальне падіння цін на ринку, звичайно, не сталося. Як і раніше, власники, виставляючи квартиру на продаж, «промацують» попит, встановлюючи завищену ціну. І лише після марних спроб продати квартиру протягом п’яти-шести місяців господарі готові знижувати ціну: при початковій вартості 48 тис. дол. у підсумку «гостинка» може бути продана за 41 тис. дол., а іноді і за 38 тисяч – все залежить від реальної зацікавленості покупців і готовності квартировласників йти на торг. Зазвичай бажають позбутися своєї квартири господарі готові «скинути» не менше 5-10%.

Мінімальна вартість «гостинок» і однокімнатних «хрущовок» в столиці – 35-38 тис. дол. Хоча в основному такі квартири оцінюються на рівні 40-46 тис. дол. «Бюджетними вартості житла економ-класу є масив Нивки, Лісовий масив, а також всі віддалені від метро масиви – ДВРЗ, Воскресенка, Південна Борщагівка», – зазначає Ірина Луханіна.

«Гроші» відшукали в продаж кілька готельок, які здалися нам найбільш дешевими. Серед них «гостинка» на вулиці Братиславській (Лісовий масив). При загальній площі 22 кв. м ціна цієї квартири – 36 тис. дол. Також на Борщагівці продається «гостинка» площею 31 кв. м за ціною 38 тис. дол. Безсумнівно, це житло вимагає від покупця чималих інвестицій – зазвичай найдешевші квартири продаються в занедбаному і непідготовленому до проживання вигляді. Витрати на заміну комунікацій, прокладання електромережі і скромний косметичний ремонт «потягнуть» близько 7-10 тис. дол. Тому-то «малометражки» з ремонтом продають зазвичай на 8-12 тис. дол. дорожче, ніж застаріле житло.

Дешеві «хрущовки» і «гостинки» можна відшукати також на Березняках, у районі ДВРЗ та поблизу Ленінградської площі – їх ціна коливається в межах 41-45 тис. дол. за квартиру площею 27-30 кв. м. Звичайно, маленькі дешеві однокімнатні підійдуть для так званої стартовою квартири – проживання холостяка або сімейної пари до того, як буде знайдена можливість придбати житлоплощу просторіше. З іншого боку, інвестувати в київську «малометражку» з метою подальшої здачі в оренду також має сенс – попит з боку орендарів зростає, і орендні ставки також поступово підвищуються.

Втім, тут є невелика хитрість: щоб досягти швидкої окупності інвестицій, необхідно підібрати недорогий об’єкт поблизу метро. І краще, якщо це буде не «гостинка» – таку квартиру здати дорожче, ніж за 2,6–2,8 тис. грн./міс., дуже складно. Тому краще для інвестиційних цілей вибирати «хрущовку» – наприклад, у п’ятиповерховому будинку в районі м. Нивки, Святошин, Дорогожичі, Дарниця чи Чернігівській. Хороша транспортна розв’язка, непогана інфраструктура і безпосередня близькість до метро забезпечать попит з боку орендарів, і витрати на покупку квартири доходи від оренди покриють за 8-9 років. Довго? Порівняно з іншими великими містами, це ще дуже хороший показник.

Ціни на «малометражки» у Києві у 2013 році будуть продовжувати зниження, основне здешевлення таких об’єктів буде відбуватися на етапі торгу: зацікавленим покупцям власники поступляться мінімум 6-12% озвученої вартості.