Київ посів 23-е місце в рейтингу найвищих ставок оренди на приміщення в торгових центрах

Київ займає 20-е місце в регіоні ЕМЕА за рівнем орендних ставок на торгівельні площі на основних торгових вулицях і 23 місце – у торгових центрах.

Colliers International підготувала огляд ставок оренди і ставок капіталізації в торгових центрах і на основних торгових вулицях у найбільших містах регіону EMEA (Європа, Близький Схід і Африка). Всього у дослідженні було розглянуто 52 міста в 35 країнах регіону ЕМЕА.

На більшості зазначених ринків рівень орендних ставок на торговельні приміщення на головних торгових вулицях не змінився, а в деяких містах спостерігалося невелике зростання. Найбільш помітне підвищення орендних ставок було відзначено в Осло і Ризі (на 7 та 10% відповідно). Однак ставки оренди на приміщення на головних торгових вулицях Афін та Софії, навпаки, продемонстрували різке зниження (на 17 і 15% відповідно).

Лондон як і раніше займає позицію найдорожчого міста Європи за показником ставки оренди приміщень на головних торгових вулицях. За результатами III кварталу 2011 р. у Лондоні зафіксована ставка оренди $ 15 743/кв. м/рік. За ним йдуть Париж ($14 131/кв. м/рік), Цюріх ($10 976/кв. м/рік), Мілан ($10 009/кв. м/рік) і Женева ($8 686/кв. м/рік). Враховуючи досить стабільний стан ставок протягом поточного року, Київ ($3 600/кв. м/рік) розмістився на 20-му рядку рейтингу.

Ставки оренди в торгових центрах в провідних європейських містах також залишалися стабільними на тлі високого попиту з боку рітейлерів. Відчутне зростання спостерігався в Лідсі та Мілані, де орендні ставки на приміщення в торгових центрах підвищилися на 8 і 11% відповідно.

За ставкою оренди на приміщення в торгових центрах Києва займає 23 місце з показником $ 1 560/кв. м/рік. Перші рядки в цьому рейтингу займають Лондон, Дублін, Бірмінгем, Франкфурт і Манчестер.

Ставки капіталізації на торговельні приміщення, розташовані на найпрестижніших торгових коридорах, в цілому залишалися на колишньому рівні або дещо знизилися – інвестори як і раніше воліють дотримуватися безризикових стратегій, прагнучи в першу чергу зберегти капітал.

Подібна динаміка спостерігалася і в торгових центрах: у більшості міст, розглянутих у дослідженні Colliers International, показники прибутковості за останні півроку залишалися приблизно на одному рівні. У Києві ставка капіталізації на успішні торгові центри з вдалим місцем розташування нині, як і протягом усього 2011 року, становить 11-13%.

«Протягом першої половини 2011 року на ринку спостерігався підвищений попит на якісні торгові приміщення, що призвело до незначного зростання орендних ставок, як у торгових центрах, так і на головних торгових вулицях столиці, – зазначає Наталія Кравець, директор департаменту торговельної нерухомості Colliers International в Україні – Друга половина характеризується помірним попитом з боку рітейлерів і стабілізацією орендних ставок. В подальшому, їх рівень буде залежати від економічної ситуації в країні і від того, скільки із заявлених до відкриття в 2012-2013 рр. торгових центрів будуть реально введені в експлуатацію».

Всі ставки оренди в даному звіті вказано на найбільш привабливі приміщення на головних торгових вулицях (від 100 до 200 кв. м) або на приміщення стандартного розміру торгової галереї в найбільш успішних торгових центрах та не включають податки й операційні витрати.