Квартири за 2 тисячі євро почали продавати в Європі

Складне фінансове становище знизило ціни на західну нерухомість.

Страждаюча від кредитів і боргів Греція розпродує все, особливо страждає туристичний сектор. Президент грецької Асоціації готелів Гіоргіос Тсакіріс заявив, що зараз в країні на продаж виставлені більше тисячі готелів. Про це пише “Дело”.

Природно, зростання пропозиції веде до падіння цін: власники деяких готелів готові розпрощатися з бізнесом всього за 500 000 євро. У деяких випадках ціни доходять до 160 млн євро. “Утримувати готелі у країні стало невигідно”, — пояснює Тсакіріс. Турпотоку, особливо з Німеччини та Нідерландів, падає, а багато компаній переносять корпоративи в Туреччину.

Але більш цікава пропозиція по продажу нерухомості можна знайти в сусідній з Грецією Болгарії. Там після банкрутства будівельного холдингу Національне агентство з доходів виставило на продаж 108 апартаментів в шахтарському місті Бобов-Дол за рекордно низькими цінами — трохи більше 2 000 євро. І це не за метр, а за всю квартиру.

Апартаменти площею від 43 до 73 кв. м продаються за цінами від 2 150 до 5 800 євро, причому багато з них вже готові “під ключ”, а деякі навіть відремонтовані.

Місто Бобов-Дол розташований на заході Болгарії, недалеко від кордону з Сербією і Македонією, в ньому проживає близько 6 700 чоловік.

“Покупка такої квартири — це формальне задоволення: ви плекаєте думка “у мене є квартира в Євросоюзі”. Але не більше того. При цьому такий об’єкт нерухомості краще нікому не показувати пишатися нічим”, — вважає керуючий інвестиціями в нерухомість, засновник консалтингового порталу indriksons.ru Ігор Індріксонс.

А президент агентства нерухомості Gordon Rock Станіслав Зінгель мотивацію “у мене є квартира в ЄС” і зовсім трактує так: “у мене є квартира в болгарському депресивному шахтарському місті, в якому я живу, і яка приносить мені збитки, оскільки я не можу здати її в оренду”.

Експерти пояснюють, що потенційним покупцем житла за кордоном рухають два мотиви: потрібна квартира для життя або як інвестиція (тобто здача в оренду). “Ні під одну з цих цілей подібний об’єкт [в Болгарії] не підійде.

Люди їдуть до Болгарії за морем, а не за видами на шахтні відвали”, — стверджує Станіслав Зінгель.
Більш того, не варто власнику такої нерухомості розраховувати і на отримання болгарської ВНЖ або ПМЖ. “На підставі володіння об’єктом нерухомості в Болгарії ні за 2 000 євро, ні за 2 млн євро ВНЖ і ПМЖ не “світить”.

Підставою для бізнес-імміграції в Болгарії є інвестиції в розмірі не менше 500 000 євро в бізнес”, — пояснив експерт.

Ігор Індріксонс додав, що подібні об’єкти нерухомості вартістю 2 000 євро є не тільки в Болгарії. “Наприклад, в Англії є колишні шахтарські мономіста, де можна придбати будинок за ті ж 2 000 євро, і при цьому охочих це зробити практично не спостерігається”, — говорить він.

“Взагалі, сьогодні Болгарія неліквідна практично вся, за винятком її столиці — Софії, де вартість квадратного метра близько 1 000 євро. Ліквідність Софії підтримується попитом місцевого населення на життя в столиці, а також попитом з боку представників іноземних компаній”, — додав він.

Що ж стосується грецьких готелів за 500 000 євро, то Індріксонс відніс такі об’єкти до класу готелів-самогубців.

“Як правило, це готелі на 5-10 номерів, переважно є сімейним бізнесом їх власників-греків, які проживають у ньому. Для них це не стільки стабільно приносить прибуток бізнес, скільки свій власний будинок з можливістю підзаробити на постояльців”, — пояснив він.

“Проблема в тому, що великі компанії беруть на управління готелі від 100 номерів, об’єкти на 5-10 номерів їм не цікаві. Тому не варто тішитися надією, що можна купити такий невеликий готель і нічого більше не робити”, — говорить Ігор Індріксонс.

Станіслав Зінгель не виключає, що грецькі готелі можуть бути цікаві великим туроператорам, які зможуть згенерувати турпотік саме в цей готель. “Але якщо у інвестора немає чіткої стратегії реанімації турпотоку у готель, що купується, він буде ще кілька років генерувати збитки”, — попереджає він.

Разом з тим експерти визнають, що криза надає тим, хто давно мріяли купити нерухомість для життя в тій же Греції, унікальні пропозиції. Але треба бути морально готовим до того, що при несприятливому сценарії вартість придбаного житла впаде ще на 10-20%.

“Інша річ, що у відносно житлової нерухомості, що перебуває в особистому користуванні, таке падіння не несе будь-яких негативних економічних наслідків для власника адже продавати об’єкт власник все одно в осяжній перспективі не планує. А якщо років через 20-30 діти–онуки власника надумають об’єкт продати, то, дивись, до того моменту грецька економіка і ринок нерухомості вийдуть з кризи”, — говорить Станіслав Зінгель.