Квартири в новобудовах Харкова стали розкуповувати

То вибори вплинули, то економічна ситуація так відображається на городян, але в жовтні цього року в порівнянні з попередніми місяцями попит на первинну нерухомість в Харкові зріс у півтора рази.

Про це заявляє керівник компанії «Харківське агентство нерухомості» («ХАН») Світлана Якимова.

Але, як виявилося, не всі експерти ринку нерухомості згодні з таким твердженням.

Світлана Якимова пояснює істотне збільшення попиту прагненням харків’ян на тлі коливання курсу гривня/долар вкласти свої заощадження в нерухомість. За її словами, якщо в серпні 2012-го квартиру в новобудові економ-класу хотіли придбати 45% покупців, то вже у жовтні цей показник зріс до 60%. При цьому попит на об’єкти класу «бізнес» і «еліт» залишився на колишньому рівні.

— Так як ціни вторинної нерухомості в Україні номінуються в доларах, то найбільш прийнятним варіантом для заощадження коштів стало первинне житло, вартість якого виражена в гривні. Природно, люди намагаються зберегти зароблені гроші, побоюючись подальшого падіння гривні. Квартири в будинках класу «економ» найбільш цікаві з інвестиційної точки зору на початкових етапах будівництва, — розповідає Світлана Якимова.

Найбільша кількість угод у Харкові на первинному ринку — 69% — зафіксовано агентством «ХАН» у так званих «спальних» районах міста.

У той же час керівник АН «Місто» Сергій Шкільов каже, що попит на первинну нерухомість залишається стабільним, різких стрибків агентство не помітило.

— Покупці, як правило, перед виборами затихають. Та й взагалі у Харкові в останні два-три місяці кількість угод на 20% менше, ніж в аналогічний період минулого року. Але впали продажі «вторинки», попит на новобудови не змінився, — пояснює експерт.

Не помітив підвищення попиту і керуючий ТДВ «Житлобуд-2» Олександр Конюхов. І він теж зниження купівельної активності пов’язує з виборами:

— Варто, втім, відзначити, що причина криється не стільки в політиці, скільки в економіці — очікування людей пов’язані не з тим, хто прийде до влади, а з можливою загрозою падіння курсу гривні. А оскільки заощадження частіше зберігаються в доларах, їх власники розраховують, що в разі обвалу національної валюти ціни на житло в гривні зростуть, а в доларах можна буде придбати житло дешевше, — висловлює свою точку зору Олександр Конюхов.

За словами президента будівельної компанії «Авантаж» Анатолій Денисенко, у вересні нинішнього року обсяг продажів виріс в порівнянні з січнем в 2,3 рази. Але якщо порівнювати з вереснем 2011-го, даний показник підвищився не так істотно — в півтора рази.

— В даний час у нас немає підстав вважати, що нинішнє підвищення активності на ринку первинної житлової нерухомості Харкова пов’язано саме з коливанням курсу гривня/долар. Для того щоб робити такі висновки, необхідно простежити ринок в динаміці — проаналізувати показники ще за два-три місяці. Зараз ми схиляємося до того, що підвищення попиту на квартири в новобудовах пов’язано з поверненням такого поняття, як «сезонність»: збільшення активності восени і навесні і зниження в зимовий і літній періоди. Я відношу це до позитивних змін, саме так ринок вів себе до кризи 2008 року, — повідомив Анатолій Денисенко.

А ось цікавою особливістю, яку помітили експерти, стало те, що харків’яни дійсно розглядають нерухомість як варіант для зберігання грошей.

— Якщо раніше «одинарки» і «двушки» конкурували між собою, то сьогодні однокімнатні вирвалися вперед. І в основному «одинарки» купують для того, щоб здавати їх в оренду, — зазначає Сергій Шкільов.

Підвищений попит на новозбудоване житло також може бути пов’язаний з активним інтересом городян до державних програм доступного житла — «Молодіжне кредитування», «30 на 70» і «Здешевлення іпотечних кредитів». Адже за всіма ним купувати житло громадяни можуть лише в новобудовах.

Якщо повернутися трохи в минуле, то можна згадати, що після кризи 2008 року продати квартири в недобудованих будинках було практично неможливо, покупці такі варіанти навіть не розглядали. І сьогодні вони готові купувати житло у вже зданих будинках.

— Всі бояться залишитися і без квартири, і без грошей. Наші клієнти іноді з побоюванням розглядають навіть об’єкти, які включені в програму, — пояснює заступник директора регіонального відділення Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Олександр Вензель. — Наприклад, у будинку по пр. Перемоги, 53Б влітку була ще невелика готовність. Але як тільки стали зводити 6-7-й поверхи, побоювання відпали. І на сьогодні там практично не залишилося вільних квартир. Зауважу, що в програмах беруть участь об’єкти відомих і авторитетних харківських будівельників. І робота на майданчиках не завмирає ні на день.

Цілком логічно, що, якщо у покупця є вибір, він вибере новобуд. Все-таки це новий будинок, там і сучасні комунікації. Мабуть, єдине, що змушує людей купувати квартири на вторинному ринку, — це те, що в «старих» будинках не потрібно робити капітальний ремонт і чекати, поки всі сусіди облаштуються на новому місці.

Що стосується прогнозів, то Олександр Конюхов вважає: в подальшому буде спостерігатися невелике, але стійке зростання попиту на житло і підвищення його вартості. Це обумовлено інфляційними процесами, постійним подорожчанням будматеріалів, а також зростаючим дефіцитом пропозиції на первинному ринку — сьогодні деякі компанії починають будівництво нових об’єктів.