Квартиру в Україні стало складно продати

З 1 січня 2013 року функції державної реєстрації нерухомості перейшли від БТІ новій структурі – Укрдержреєстру. Крім того, функція реєстрації права власності на нерухомість при проведенні угод перейшла до приватних нотаріусів. Ринок виявився непідготовленим до нововведень, що особливо позначилося на ринку вторинного житла.

«Ніякого колапсу на ринку нерухомості, який пророкують деякі «експерти», не буде. Укрдержреєстр повністю готовий до початку роботи», – заявила в жовтні перший заступник голови Державної реєстраційної служби України (Укрдержреєстр) Інна Завальна.

За її словами, безпосередньо реєстрацією прав на нерухомість в кожному районному центрі будуть займатися 583 відділу по всій Україні, в яких вже працюють 2446 держреєстраторів і 207 помічників.

Президент Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов в інтерв’ю «Вільній пресі» парирував слова чиновниці: «Сама ідея правильна, але реалізація, як правило, через одне місце. Є великі сумніви, що система запрацює. За нашими прогнозами, ринок нерухомості зупиниться щонайменше на 2-3 місяці».

Ситуація у січні показує, що деякі нотаріуси взяли паузу до лютого, перебувають у відпустці, тобто різними способами ухиляються від оформлення договорів.

Причина такої поведінки криється в законодавчих нестиковки, які загрожують нотаріусам персональною відповідальністю, у тому числі кримінальної.

Зараз можлива ситуація, коли до нотаріуса може з’явитися клієнт із зареєстрованим в БТІ документом, і нотаріус буде зобов’язаний відкрити розділ в реєстрі цієї людини. А через тиждень до нотаріуса може прийти інша людина з іншими, більш пізніми документами на цей же об’єкт, теж зареєстрованими в БТІ. Як ви думаєте, кого зроблять крайнім?

Нова система реєстрації містить і інші «ляпи». Нотаріус зобов’язаний забезпечити достовірність внесених до реєстру даних про об’єкт нерухомості. Питання: як це зробити без проведення інвентаризації об’єкта? За новими правилами, ця процедура – справа суто добровільна і тільки в декількох випадках вона обов’язкова.

«Реформа БТІ лякає потенційних приватних інвесторів, адже минулий рік показав, що, як правило, громадяни купують житло для поліпшення якості життя. А значить, купивши нове житло, вони продають старе. Люди кілька налякані тим, що реформа БТІ може доставити їм незручності при продажу вторинного житла. Крім того, поки БТІ не передасть дані Укрреестру та механізм не запрацює, є ризик, що ринок «замре» на невизначений період. Можуть піти місяці на адаптацію до нового порядку, і якщо цей адаптаційний період затягнеться до літа, яке, як відомо, є періодом відпусток і відкладеного попиту, продажі почнуться тільки з вересня, повідомив «Вільній пресі» директор компанії Sun Development Петро Сусленський.

Тим не менше, найбільш впевнено почувають себе продавці первинного житла. Новобудови, як правило, не мають передісторії продажу, обов’язково проходять інвентаризацію та оформлюються нотаріусом, на постійній основі співпрацюють з компанією-забудовником.

«Йде тестування нової системи оформлення прав на нерухомість. Нотаріус, з яким співпрацює наша компанія підготувалася професійно, угоди оформляються. Звичайно, перші два тижні кожного року – «мертвий період», продаж в ці дні практично нульові, але прогнозований на січень обсяг угод ми забезпечуємо», – прокоментував «Вільній пресі» бренд-менеджер агентства «Нерухомість від Ковальської» Володимир Козлов.

За словами експерта з нерухомості АН «Благовіст» Анни Кузьміної, рано говорити про якісь складнощі, оскільки поки укладають попередні угоди і до реального оформлення пройде ще якийсь час. «Є питання по землі, але що стосується квартир, то ніяких преткновений до укладання та оформлення угод немає», – підкреслила Кузьміна.

Так як другу половину грудня у БТІ не приймали документи на оформлення нерухомості, то січнева статистика не повинна викликати паніку. Реальна ситуація стане зрозумілою десь через півроку. Реформа реєстрації прав на нерухомість відбулася, і по-старому вже не буде. Згодом уряд виправить юридичні неузгодженості, і хочеться сподіватися, що лише деякі встигнуть втратити нерухомість. А якщо багато, то юристам знову пощастило…