Квартира в новобудові: плюси і мінуси

Проаналізуємо плюси і мінуси інвестування в квартиру в новобудові.

Подружжя Інна та Артем інвестували в столичний новобуд в 2009 році. Економічні ризики, нестабільний дохід і сума боргу по кредиту в 70 тисяч доларів не зупинили хлопців – все заради свіжих 75 квадратних метрів житла. 2012 рік Інна, Артем і донька-підліток відсвяткували у новій двокімнатній квартирі. Це лише один приклад з багатьох.

У 2012 році Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства спрогнозувало введення в експлуатацію 10,2 мільйона квадратних метрів житла.

Найбільшим мінусом новобудови був і залишається ризик взагалі залишитися без житла, у разі якщо у забудовника розпочнуться фінансові труднощі. І це ми не говоримо про випадки, коли забудовник і не збирався нічого будувати, а хотів лише по-швидкому зібрати з довірливих українців, які бажають вселитися у власні квадратні метри, побільше грошей (афера з «Еліта-центром» досі ріже слух ошуканим вкладникам).

Втім, ризик виправданий. Квартири в новобудовах не йдуть ні в яке порівняння з хрущовками, чешками або готельками.

Отже, проаналізуємо плюси і мінуси інвестування в первинний ринок житла.

Інвестування в новобуд – це світова практика придбання нового житла, що дозволяє, в першу чергу, істотно економити. При введенні в експлуатацію будинку, квартири в ньому дорожчають мінімум на 30%, з пакетом документів – плюс ще на 30-40%, – попереджає директор девелоперської компанії «Білдгруппменеджмент» Інна Бречко.

– Інвестор споруджуваного житла і покупець новобудови – це в основному молоді люди, яких приваблює можливість абсолютного вибору і рівень комфорту – поверховість, планування, вид з вікна, сучасні технології, статусність та ін., в рамках особистих фінансових можливостей, природно, – розповідає про портрет сучасного покупця заступник директора ріелторського агентства «Південний альянс» Вадим Канюшевскій.

За словами фахівців ринку плюси і мінуси сучасного інвестування виглядає наступним чином:

(+) Вартість інвестування. Вартість квадратного метра в столиці починається приблизно з 8 000 грн, у Броварах і Вишневому з 7 000 грн, в Ірпені з 6 400 грн. Стільки буде коштувати квартира, якщо ви купуєте її на рівні котловану і готові чекати можливості заїхати в своє житло ще як мінімум два роки. З кожним побудованим поверхом ціна квадратного метра буде зростати для новоприбулих інвесторів і істотно зросте після отримання правовстановлюючих документів.

(-) Ризик збільшення вартості квадратного метра зважаючи інфляційних процесів і подорожчання будматеріалів

Деякі забудовники активно практикують неаргументоване підняття цін на квартири для вже відбувся інвестора від 2 до 10 % на невиплачену суму.

(+) Розстрочка. Більшість сімей не можуть дозволити собі відразу ж заплатити за квартиру повну її вартість, тому розстрочка є ідеальним варіантом. Розстрочка надається забудовником або банком-партнером, як безвідсоткова, так і під невеликий відсоток).Більше того, для отримання розстрочки не треба збирати і подавати безліч документів, в тому числі і довідку про доходи, володіння рухомим і нерухомим майном та інше.

(-) Економічна нестабільність і коливання валют. Для інвестора цей пункт передбачає можливість втрати роботи, ліквідацію власного бізнесу, знецінення національної валюти, в результаті неможливість дотримання виплат по розстрочці, кредиту, іпотеки, позики та ін Згадаймо кризовий 2008 рік, коли інвестори купували квартири за курсом п’ять гривень, а виплачувати довелося по вісім гривень за 1 долар. І це на тлі економічної кризи, що спричинило за собою масове безробіття і урізання зарплат залишилися працівникам.

(+) Можливість узаконеної перепланування. Для більшості інвесторів важливий момент перепланування квартири згідно своїм перевагам і необхідністю розміщення членів родини. І справа в тому, що на етапі будівництва можна затвердити свій план квартири у забудовника і не ламати стіни після будівельників, втрачаючи час і гроші. У момент здачі будинку в експлуатацію, БТІ зробить виміри згідно вашої перепланування.

(-) Несвоєчасна здача будинку в експлуатацію і заморажеваніе об’єктів будівництва. Затягування з термінами здачі – біч всіх вітчизняних забудовників. Тому приготуйтеся додати до терміну здачі будинку ще не один місяць, а то й кілька років. Наприклад, найвідоміший український забудовник прострочує здачу будинків на шість місяців і це зовсім ніщо в порівнянні з будинками, які компанії будують замість двох, років так п’ять-десять, пише Оглядач. І весь цей час ви будете продовжувати жити в тих же, часто некомфортних умовах, і чекати завершення будівництва. А вже за цей період у компанії можуть з’явитися причини (внутрішні та зовнішні) для повного заморожування будівельного об’єкта на невизначений термін.

(+) Соціальний статус. Вибираючи житловий комплекс, людина автоматично опиняється серед однодумців, у всіх інвесторів невеликий розрив у віці, єдині смаки та життєві уподобання, що полегшує розуміння з сусідами, рішення загальних питань і робить життя трохи простіше. У нових житлових комплексах деякий час точно будуть відсутні неблагополучні сім’ї алкоголіків, наркоманів і психологічно нестійких громадян.

(-) Шахрайство. Мабуть, це самий істотний мінус інвестування грошей в новобуд. Коли будівництво спочатку запланована компанією з метою обкрадання інвесторів. Будинок від компанії “Еліта-центр” лише один з безлічі йому подібних проектів.

(+) Новий будинок і сучасні комунікації. Нові будинки збудовані з використанням сучасних енергозберігаючих технологій, що дозволяє мінімізувати видаткову частину за опалення і відрегулювати комфортний рівень температури в приміщенні. Власник квартири в новобудові щодня повертається в красивий, чистий будинок, заходить у свою квартиру, де він перший її власник, він позбавлений багатьох проблем власників житла в старому фонді, таких як ремонт комунікацій, інженерних систем і ін

(-) Налагодження роботи ліфтів. Як мінімум перший рік-два ліфти будуть працювати з перебоями. Найчастіше забудовники взагалі відключають на тривалий час пасажирський ліфт, залишаючи в користування тільки вантажний.У свою чергу останні не витримують навантаження і теж приходять в несправність.

– В Україні, на відміну від інших країн, інвестування в новобуд вважається величезним ризиком. Хоча, насправді, інвестор ризикує тільки за умови укладання угоди з несумлінним забудовником, що можна і потрібно перевірити у юристів і нотаріусів (термін роботи на ринку, ліцензії, дозволу, наявність правовстановлюючої документації у відбулися інвесторів та ін), і в результаті зробити свій вибір, – підсумувала ситуацію директор «Білдгруппменеджмент» Інна Бречко.