Купили будинок. Тепер робимо його «розумним».

Сучасні технології прийшли в саму консервативну сферу нашого життя – область домашнього вжитку.

Звичайно, якщо це не було б корисним у сенсі збільшення якості та комфорту нашого життя, таке нововведення ніколи б не стало настільки популярним на ринку послуг автоматизації людського житла. Так що ж це таке розумний будинок?

Відразу необхідно обмовитися, що нічого фантастичного або супер-містичного тут немає. Структуру АСУ ТП багато хто з нас уявляють собі досить точно, тому що позначаються уроки шкільної програми, а у декого і університетський курс з автоматизації виробничих технологій. У першому наближенні це:

  • локальна система датчиків, на кожній ділянці виробництва своя;
  • ряд контролерів, які управляють такими мікро-системами і контролюють їх стан;
  • центральна система управління, що реагує на всі зміни стану системи в цілому.

Подальшим етапом розвитку таких структур було впровадження зворотного зв’язку з механізмами впливу на зміну стану системи, аж до встановлення і впровадження роботехнічних систем. Приблизно трохи більше десятиліття тому для експлуатації таких систем автоматизованого виробництва необхідно було тримати цілі структурні підрозділи з висококваліфікованим інженерним і технічним персоналом, які в оперативному режимі здійснювали моніторинг стану і ремонт датчиків, контролерів і системи комунікацій АСУ ТП.

Але рух науково-технічного прогресу невблаганно, і з деяких пір ситуація докорінно змінилася. Так от, сучасні апаратні засоби моніторингу та автоматизації (як то: бездротовий датчик на протечку води, бездротові сенсори на задимлення і витік газів, часові, добові і річні таймери тощо) стали настільки якісними і надійними, що представилася можливість їх багаторічної експлуатації практично без єдиного збою, тобто повністю в автономному режимі.

Як тільки це відбулося, стало можливим і рентабельним впровадження, а також повноцінна безпечна експлуатація таких систем в побутовому секторі. До того ж, розвиток цифрових комунікаційних мереж та їх інтеграція з комп’ютерною технікою досягли такого рівня якості та надійності, що з’явилися пристрої повної автоматизації процесів спостереження та оповіщення стали досить дешеві для їх реалізації у вартісній ніші середнього класу.

Важливим чинником для створення систем типу «розумний будинок» стала повсюдна практично безперебійна робота приватних операторів зв’язку, що надають послуги Інтернет. Узагальнюючи все вищесказане, можна уявити можливості систем такого класу наступним чином.

Існує можливість включення і вимикання всієї побутової техніки у таких варіантах:

  • по таймеру;
  • по команді голосом;
  • по команді, переданої будь-якими засобами зв’язку (Інтернет, телефон, стільниковий зв’язок, спрямований світловий промінь, лазер, радіозв’язок тощо);
  • за вчинення або не вчинення якої-небудь події (відкривання вхідних дверей, несанкціоноване проникнення, спрацьовування сигналізації, відмова в роботі будь-якого побутового обладнання тощо).

Для власника будинку надається можливість дистанційного контролю в реальному режимі часу за будь-якими об’єктами всередині будинку, в тому числі і безпосередній перегляд цифрових параметрів роботи будь-яких технічних систем. Крім того, можна реалізувати будь-яку можливу систему оповіщення про будь-які зміни в системі (або тільки тих, які будуть обрані власниками). Це може бути SMS на мобільний телефон власника, автоматичне повідомлення на його електронну поштову адресу, дзвінок автовідповідача на будь-міський телефонний номер, радіосигнал певної частоти, а також будь-яка світлова або звукова сигналізація.

Особливо важливим є використання технічних можливостей систем безпеки розумного будинку – спрацювання «тривожної» кнопки на певні голосові сигнали, автоматичне включення системи димо – та газовидалення, повне відключення електроживлення в разі затоплення приміщень, автономна робота системи аварійного освітлення, активація системи імітації присутності людини (включення світла в випадковому порядку, довільне рух штор, собачий гавкіт і голоси мешканців) і т. д.

Окремо можна відзначити управління зовнішніми системами інтелектуального будівлі. Зазвичай реалізуються наступні можливості. Автоматичне включення/відключення поливу газону або саду в заданий час, наприклад залежно від ступеня зволоженості грунту, а також обладнання сауни і зовнішнього освітлення будинку або котеджу. Дистанційне керування відкриттям/закриттям воріт, хвіртки, створу гаражних приміщень, підвальних дверей, зовнішніх віконних жалюзі і стулок. Існує також можливість автоматизувати процеси підігріву підлоги відкритої веранди, сходів, покрівлі даху, води в дворовому басейні.

Можливість вмикання і вимикання всіх описаних систем, а також порядок їх роботи можна запрограмувати в досить складних алгоритмах з багатокритеріальними умовами, так як всією системою зазвичай керує повноцінна комп’ютерна система. Розширювати і збільшувати її процесорні можливості можна в досить широких межах аж до застосування серверних груп (це, наприклад, у випадку бізнес-центрів). Таким чином, майбутній потенціал і перспективи технологій і системи Розумний будинок представляються досить привабливими для використання сучасним інженерним складом у відповідній ніші комерційного ринку високоякісного житла.