Кримська нерухомість значно перевищує попит

На зміну літньої активності на ринку нерухомості в Криму прийшло осіннє затишшя.

Традиційного осіннього ажіотажу на ринку нерухомості в Криму не відбулося. Пропозиція істотно перевищує попит і в майбутньому зростання цін на кримське житло не передбачається, стверджують фахівці. Ріелтори в очікуванні нового кризи, тому не будують ілюзій.

За даними аналітичного центру “Торгові системи REM Navigator”, в серпні-вересні відбулася найбільша розпродаж нерухомості з моменту початку кризи 2008 року. У ці два місяці були викуплені практично всі недорогі об’єкти, що призвело до різкого скорочення асортименту.

«З проблемою дефіциту нерухомості зіткнулися навіть агентства нерухомості, які розпродали значну частку накопичилася за останні роки нерухомості, стверджують в аналітичному центрі. – Рівень продажів був дуже високим, що спричинило вимивання з ринку найбільш привабливих по співвідношенню ціна/якість об’єктів. Відбулася активізація відкладеного попиту, на який звертали увагу багато експертів. У міру насичення попиту і зростання цін спостерігається плавний спад активності, яка, втім, буде залишатися на досить високому рівні аж до зимових канікул».

Однак до середини жовтня ситуація змінилася – в агентствах нерухомості зізнаються, що на ринку вже щосили спостерігається падіння купівельної активності, а разом з нею і ціни.

«З початку року ціни на нерухомість в Криму знизилися в середньому на 5%. Купівельна спроможність все-таки падає. Ринок хоч і не в занепаді, але бурхливого пожвавлення немає. Більш активно йдуть продажі на ПБК, тобто угоди є, але пропозиція все рівно значно перевищує попит», – розповіли сайту «Крим.Коментарі» в одному з кримських агентств нерухомості.

Тут також відзначили, що в Криму звикли безпосередньо пов’язувати купівельну активність в осінній період з успішністю курортного сезону. Однак насправді літні заробітки Криму в останні кілька років мало впливають на місцевий ринок нерухомості. Основний відбиток накладає економічна ситуація в цілому в країні.

«Головний покупець кримської нерухомості – це заможні українці зі Східних областей нашої країни – Донецька і Дніпропетровська, ну і жителі столиці – Києва. Як правило, це люди, у яких стабільний дохід, що не залежить від часу року. Влітку ці люди, як і всі гроші витрачають на відпочинок, а восени доглядають нерухомість», – пояснили в АН «Чайка».

При цьому кримська столиця – Сімферополь заможного клієнта цікавить все менше. Як правило, для жителів мегаполісів Крим – це, перш за все море, тому і житло на півострові вони воліють купувати ближче до нього.

«У Сімферополі на ринку нерухомості в основному переважає внутрішня міграція – хтось їде, хтось розширюється. Тобто це самі кримчани», – кажуть ріелтори.

За їх даними, зараз у покупців кримського житла підвищеним попитом користуються 2-х кімнатні квартири, середня вартість яких на ПБК становить – 55-60 тис. дол., а в Сімферополі – 45-50 тис. дол. 1-кімнатні на ПБК в середньому продають по 45-50 тис. дол., у Сімферополі – по 32-35 тис. дол., «троячки» беруть неохоче, тому на ПБК їх середня вартість 65-75 тис. дол., у Сімферополі – 57 тис. дол.

Проте в агентствах нерухомості готуються до того, що до кінця року цінова політика на ринку буде змінюватися в бік хоч і незначного, але здешевлення житла.

«Ціни впадуть у зв’язку з малим попитом, а попит падає, тому що досі немає нормальної системи кредитування, – пояснюють ріелтори.- Плюс до всього ринок нерухомості, як і вся країна готується до чергової хвилі кризи. Так що ніяких передумов до зростання цін на нерухомість в Криму немає».