Крим – привабливий інвестиційний регіон України в найближчі роки

З приходом криз на фінансовому ринку і в банківському секторі частка спекулятивних операцій на ринку нерухомості впала в рази як у світі в цілому, так і в Україні зокрема. Проте інвестиційна діяльність з метою збереження грошових коштів не зникла з ринку.

Від цієї динаміки постраждали всі категорії нерухомості та всі регіони. В останні два-три роки першість за кількістю інвестиційних угод належала Києву.

Незважаючи на те, що у всіх введених в експлуатацію об’єктах на ринку були пропозиції з продажу квартир, офісів і торгових приміщень, як від забудовника, так і від інвесторів-фізичних осіб, які розпродавалися протягом пари-трійки років, інвестиційний бізнес з метою збереження і примноження грошових накопичень не зник як такої.

У ситуації, при якій регіональний ринок будівництва показує спад обсягів будівництва на рівні 40-50%, а столичний ринок ледве-ледве виходить на показники минулих років, виникає питання найбільш привабливого регіону для вкладення коштів з метою їх збереження та примноження. Дане питання йде в поєднанні з альтернативними каналами, такими, як валютні заощадження у вигляді депозитів і вкладення в дорогоцінні метали. Можна було б додати і ринок цінних паперів, але котирування на біржах, які впали в рази і постійна нестабільність даного ринку, яка ніяк не показує значне зростання, робить цей сектор найбільш ризикованим і найменш прогнозованим. Банківський сектор, який показує зростання, депозитних ставок, так і зростання вартості позикових грошей з депозитів говорить про те, що даний сектор гостро потребує в оборотних засобах і його стабільність знаходиться на межі ризику.

Рівень кредитів диктує рівень депозитних вкладів, так само як і навпаки, наприклад ставки іпотечних кредитів у деяких країнах: Японія – 1,6-2,1%,США – 1,75-2,25%, Великобританія – 2-2,5% Ізраїль – 3,5%, Європа – 2,75-5,5%, Україна – 20-25%, найбільш ризикований регіон видно неозброєним оком.

На тлі постійно зростаючого переліку проблемних українських банків, а так само закритості інформації про їх реальної фінансової стійкості, депозитні вклади стають дуже ризикованими вкладеннями. І навіть регуляторна політика НБУ з цього питання не гарантує повного збереження вкладів.

На тлі всієї проблематики залишається ринок нерухомості з його прогнозованою динамікою. У зв’язку з цим виникає ряд питання про найбільш вигідному тип нерухомості. В цей перелік питань входять питання про найбільш вигідному сегменті, найбільш прогнозований та найменш ризиковий.

Беручи до уваги статистику зниження загального рівня життя населення України, зростання цін на споживчі товари та послуги, зростання послуг ЖКГ, зростання ПММ, а так само постійні нестабільні фактори курсу національної валюти України та специфічні заходи з урегулювання, які проводить Національний банк України, виникає питання про пошук того сектору, в якому можна захистити свої кошти. До останнього часу найбільш вигідним було київський ринок нерухомості, який поглинав більше 75% інвестиційних коштів. Але, прийшов той період, коли ринок нерухомості став показувати зменшення реальних об’єктів для вкладення інвестиційних коштів. Як і раніше об’єкти VIP-сектори залишаються найбільш привабливими, але на цьому тлі їх число знижується, а цінова політика забудовників переключилася на кінцевого споживача, що в свою чергу диктує максимальний рівень цін. А всі ті проекти, середнього і економ-сегментів, які стартували у своєму розвитку років 5-6 тому не відповідають сьогоднішнім вимогам ринку, це і концептуальні прорахунки девелоперів і завищені площі пропонованих квартир і низька якість будівельних і обробних робіт, яке викликане необхідністю завершити об’єкти і вводити їх в эксплантацию в умовах обмеженості грошових коштів забудовників.

У сформованій ситуації кримський ринок нерухомості отримує черговий шанс вийти в лідери по своїй інвестиційній привабливості. У будь-якому випадку, рано чи пізно, з або без підтримки держави вітчизняним або іноземним капіталом, але розвиток південного морського узбережжя країни неминуче. У світі немає жодної країни, яка не розвивала б інфраструктуру свого курортного потенціалу, в цьому списку як економічно розвинуті країни Європи та Америки, так і країни колишні учасники соціалістичного табору – Болгарія, Хорватія, Чорногорія, і на додачу до всього –африканські та азійські країни з низьким рівнем економічного розвитку. Та ж Росія активно розвиває і пропагує морський відпочинок на курортах Краснодарського краю.

Україна зі своїм величезним переліком нерухомості спадщини епохи СРСР, яка як морально, так і фізично застаріла, змушена як модернізувати, так і будувати нові об’єкти нерухомості та інфраструктури на своїх південних територіях, найбільш привабливими з яких були і залишаються чорноморські території Криму.

Сьогоднішній стан житлового та курортного фонду та інфраструктури Криму на тлі мільйонів щорічних туристів, відкриває перспективи розвитку як комплексних масштабних проектів, таких як Balaklava Green, так і невеликих індивідуальних проектів, таких як «Нікітський палац», «Прізвище», «Лагуна», «Нептун центр» та інші, як житлового фонду, так і готельного в сукупності з сегментом дозвілля, харчування та розваг.

І нехай в даний час відновленням і розвитком займається в основному місцеве населення в межах своїх мінімальних фінансових можливостей, яке оцінює потенціал і можливості на основі своїх сезонних доходів, а не на прогнозах аналітиків з столиці, але той факт, що сьогоднішній погляд, як великих фінансових груп, так і індивідуальних інвесторів звернений у бік Криму, говорить про те, що найближчим часом ми побачимо цілий ряд нових проектів. І як завжди буває в житті, лідери будь-якого руху виявляться у виграші.