Кремль перевірить мільйон чиновників

Мільйон російських чиновників – від Кремля до сільради – можуть потрапити під перевірку декларацій про доходи, про майно.

Про це повідомляють російські ЗМІ сьогодні.

Якщо знайдуть закордонні рахунки і нерухомість – як мінімум звільнять. Телеканал Дощ зазначає, що, в пошуках може допомогти будь-який бажаючий громадянин Росії: у цьому навіть нададуть безкоштовну юридичну допомогу, при этомединственное умова – анонімки не приймаються.

Так, глава президентської адміністрації Сергій Іванов повідомив сьогодні про те, що держслужбовцям дали ще три місяці для того, щоб надати дані про свої витрати за 2012 рік.

За його словами, відповідний закон підписав президент РФ Володимир Путін. При цьому глава адміністрації не виключає, що деякі вирішать залишити держслужбу, але при цьому зберегти свої активи в таємниці.

За законом високопоставлені держслужбовці повинні щорічно звітувати про свої доходи до 1 квітня. Але в цьому році чиновникам також належить відзвітувати і про свої витрати, і зробити це треба до 1 липня. Іванов також додав, що до цього часу чиновники повинні позбутися від зарубіжних рахунків, які заборонено мати за законодавством.

Як констатує Reuters, Путін, недолюблює Захід за критику на адресу Росії, зобов’язав урядовців, парламентаріїв і топ-менеджерів держкомпаній за три місяці позбутися від зарубіжних активів.

Обмеження для чиновників встановлюються під прапором боротьби з корупцією, гігантські масштаби якої визнаються владою і роками не дають Росії піднятися з дна міжнародного рейтингу Transparency International, що вимірює рівень корупції у світі. У цьому році Росія зайняла в ньому 133-тє місце зі 176.

Зокрема, у вівторок Кремль оголосив 1 липня 2013 року крайнім терміном для позбавлення бюрократії від зарубіжних активів, що включають рахунки в іноземних банках і цінні папери іноземних емітентів, а також для звіту про наявну зарубіжної нерухомості з поясненням джерела витрачених на неї коштів.

“Якщо у людини, наприклад, на сьогоднішній день є закордонні рахунки, ми даємо йому три місяці для того, щоб від цих рахунків позбутися”, – сказав глава адміністрації президента Сергій Іванов на брифінгу в Кремлі.

Він допустив можливість відтоку кадрів з органів влади і держкомпаній у зв’язку з новими обмеженнями, що включають також пройшов через Держдуму закон про звіті бюрократії про великі покупки, які перевищують дохід того чи іншого чиновника за три роки.

“У нас вільна країна. Людина може робити вибір: або те, або інше. Хтось, можливо, вирішить тихо, спокійно, без скандалу залишити держслужбу і все”, – сказав Іванов.

За його словами, обговорювалася можливість перенести крайній термін на наступний рік, але адміністрація президента “спеціально наполягла, щоб чиновники поспішили привести в порядок свої декларації до липня:

“Ми не хотіли, щоб хтось звинуватив нас, що ми тягнемо гуму”. Обов’язковий відмова чиновників від зарубіжних активів вводиться на тлі похолодання у відносинах Росії і Заходу, що став відмінною рисою нового терміну Путіна в Кремлі і змусив згадувати часи холодної війни.

Експерти кажуть, що Росія повертається до ізоляціонізму і що “націоналізація еліт” зашкодить відкритості країни.

“Зроблено серйозний крок на шляху викорінення хабарів, відкатів так званих, ну і взагалі казнокрадства, тобто тих потворних явищ, які не тільки дискредитують владу, але і, як іржа, роз’їдають самі основи державності і взагалі суспільної моралі”, – прокоментував Іванов антикорупційні заходи.

Декларуючи боротьбу з корумпованими чиновниками, влада перехопила гасла протестного руху, додає видання.

Керівництво адміністрації президента відзвітувало про 322 звільнення під влади за підсумками практикуються останні роки звітів чиновників про доходи, проте публічними стали тільки ті відставки, які відбулися після того, як компрометуючі відомості оприлюднила опозиція.

Як повідомлялося, за перші місяці цього року склали повноваження депутат Єдиної Росії Володимир Пехтін, якого один з лідерів протестного руху Олексій Навальний звинуватив у володінні незадекларованої квартирою в Майамі, а також лояльний Кремлю сенатор Віталій Малкін, зобов’язаний того ж Навального інформацією про неврахованої нерухомості в Канаді.

Серед громадян Росії ідея покарання чиновників за приховування майна за кордоном користується популярністю, накладаючись на традиційну недовіру до Заходу. У березні половина опитаних заявила незалежного соціологічного “Левада-центру”, що за це потрібно вводити кримінальну відповідальність, а ще 34 відсотки сказали, що можна обійтися позбавленням мандата.

Між тим, як передає BFM.ru з посиланням на ПРАЙМ, президент найбільшої російської нафтової компанії “Роснефть” Ігор Сечин і голова правління “Газпрому” Олексій Міллер повідомили, що не мають рахунків у банках за кордоном. Заяву про це вони зробили через офіційних представників.

Нагадаємо, як повідомляв портал Kanzas.ua у генерального директора “Московської Інженерно-Будівельної Компанії” Геннадія Животинського та його заступника Дмитра Андреенкова знайшлася нерухомість в США на більш ніж 10 млн доларів. З’ясувалося, що московські будівельники мають у володінні розкішну нерухомістю в Майамі.