Кредити та депозити в Україні подешевшають

Нацбанк хоче поступово знизити високі ставки кредитування, а заодно — і прибутковість по депозитах, таку приємну для вкладників… Вийде?

Як відомо, 7 червня 2013-го Нацбанк повідомив, що з 10 червня знизить облікову ставку з 7,5% до 7,0%. Нагадаємо, що облікова ставка не змінювалася з 23 березня 2012 року.

Також Нацбанк з 10 червня зменшив ставки рефінансування на 0,5 п. п. В підсумку ставка за кредитами «овернайт» під забезпечення державними цінними паперами склала 8%, без забезпечення (бланковим) — 10% річних.

Звичайно, складно очікувати прориву від зниження на 0,5%, коли ставки за кредитами і депозитами перевищують цей рівень приблизно в два рази. Однак протягом двох-трьох найближчих місяців експерти Inpress.ua очікують позитивного ефекту у вигляді зниження ставок. Зі свого боку у Нацбанку не виключають, що і далі будуть зменшувати облікову ставку.

До чого це призведе?

На думку глави НБУ Ігоря Соркіна, рішення про зниження облікової ставки буде позитивно сприйнято ринком і сприятиме зростанню обсягів кредитування.

«Разом з іншими заходами Національного банку та уряду це підвищить економічну активність в державі і сприятиме стабільності банківської системи», — сказав головний банкір країни. Зазначимо, що знижуючи облікову ставку раніше, правління Нацбанку враховувало і інфляцію, яка з початку року становила 0,2%.

Слід зазначити, що опитані Inpress.ua експерти вважають, що зниження облікової ставки є більшою мірою «декларативним рішенням». «Ми вважаємо, що облікова ставка НБУ не є ефективним інструментом для стимулювання економіки України через зниження процентних ставок кредитування», — відзначає керівник аналітичного департаменту ІГ «АРТ-Капітал» Ігор Путілін.

«Така дія НБУ має більш символічний характер, яке має продемонструвати, що регулятор налаштований на більш м’яку монетарну політику. Але для активізації кредитування одного бажання НБУ мало. Потрібно, щоб ще банки бачили можливість для зниження ставки і бачили позичальників, які зможуть обслуговувати такі кредити в умовах рецесії», — підкреслює керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій.

Більш оптимістичний президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, який зазначає, що облікова ставка НБУ — це як індикатор для банків. Можна помітити, що «Райффайзен Банк Аваль» уже знизив ставки за депозитами у гривні до 10,75%, і під впливом зниження облікової ставки тепер чекаємо відповідних дій від інших великих банків. Що стосується дрібних банків, то вони більше орієнтуються на дії великих банків, ніж на облікову ставку НБУ.

Кредити подешевшають… Але — пізніше

Таким же чином, зниження облікової ставки на 0,5 п. п. буде мати лише незначний вплив на зниження кредитно-депозитних ставок. Олександр Паращій зазначає, що облікова ставка НБУ слабо впливає на активність кредитування економіки. До рефінансування НБУ мають доступ не всі банки, а депозитна база залишається дорогою.

Крім того, рівень ризиків в економіці залишається дуже високим, а якісних позичальників дуже мало. Тому ставки кредитування залишаються високими і в гривні коливаються на рівні 16% річних. «Зниження облікової ставки на 0,5 п. п., звичайно ж, матиме певний ефект, проте сильно на вартість ресурсів не вплине», — підкреслює експерт.

«У результаті зниження ставки НБУ не варто очікувати зниження ставок кредитування. Вони більшою мірою залежать від ставок фондування, які зараз складають 18% річних за довгостроковими», — додає Ігор Путілін.

За словами Ігоря Путіліна, ставка НБУ (7%) вдвічі нижче поточної ставки кредитування для підприємств. НБУ довгий час не змінював ставку, вдаючись до інших інструментів стримування ліквідності в банківській системі. Очевидно, що через кілька місяців, у разі відсутності девальваційних ризиків, НБУ знову знизить ставку, можливо, вже на 1 п. п.

На думку Олександра Охріменка, тільки зниження ставок за депозитами до 10-12% річних за гривневими депозитами на один рік може реально знизити вартість грошей в банківській системі і вартість ставок за кредитами. На даний момент основними інвесторами банків є саме фізичні особи, а юрособи, навпаки, хочуть більше кредитів.

«Хоча варто враховувати ту обставину, що зниження депозитних ставок не може бути різким. Населення повинне звикнути до низькими ставками по депозитах. На це потрібен час. Тому, швидше за все, НБУ ще знизить облікову ставку не більше, ніж на 0,5%. Як говориться, рухаємося дрібними кроками», — підкреслює експерт.

Примітно, що опитані агентством «УНІАН» фахівці також відзначають, що зниження облікової ставки не матиме прямого впливу на фінансові ринки, але посприяє зростанню обсягів кредитування та підвищить економічну активність в державі.

За словами експерта інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марії Сальникової, зниження облікової ставки НБУ призведе до зниження ставок по кредитах і депозитах. «На тлі низьких темпів зростання інфляції такий крок НБУ спрямований на стимулювання прискорення кредитування в країні», — говорить експерт.

Нагадаємо, раніше перший заступник глави Національного банку України Борис Приходько заявив, що НБУ продовжить зниження облікової ставки в 2013 році. «Національний банк продовжить цей тренд. Ми постараємося зробити облікову ставку базовою для інших ставок і будемо стимулювати банки кредитувати економіку», — сказав представник НБУ.

Курчат по осені рахують

Поки ж кредитно-депозитні ставки все ще високі. За даними НБУ, у травні стався незначне зростання середньозваженої ставки за кредитами, наданими реальному сектору економіки в національній валюті, — до 15,57% (з 15,12% у квітні), з одночасним її зменшенням в іноземній — до 9,34% (9,92%). Також знизилася середньозважена ставка за депозитами в національній валюті — до 10,21% (з 10,77%), з певним зростанням в іноземній — до 6,01% (з 5,32%).

Слід зазначити, що про фінансові результати введення облікової ставки можна буде судити не раніше кінця літа цього року, а поки можна констатувати, що обсяг кредитного портфеля банківської системи з початку року (січень-травень) збільшився на 1,9% — до 825,0 млрд грн. В т. ч. залишки за кредитами в національній валюті за місяць зросли на 0,3% (з початку року — на 1,9%), тоді як в іноземній — зменшилася на 0,4% (з початку року зросли на 2,0%).

Залишки за кредитами, наданими юридичним особам, за місяць знизилися на 0,1% (з початку року зросли на 2%) — до 638,8 млрд грн. Залишки за кредитами, наданими населенню за травень, виросли на 0,5% (з початку року — на 1,7%) — до 186,2 млрд грн.

До речі, фінансові експерти відзначають, що рішення про обмеження готівкових розрахунків між фізичними особами до 150 тис. грн-з 1 вересня 2013 року позитивно вплине на економіку, оскільки створює додатковий механізм повернення готівки, які лежать «під матрацом», в банківську систему, а це збільшує можливості банків у кредитуванні).

Крім того, збільшення безготівкового обороту дозволяє ефективніше боротися з «тіньовою» економікою, що, в свою чергу, позитивно позначається на бюджетних можливостях держави.

Втім, тільки вжитих заходів недостатньо. На думку Незалежної асоціації банків України (НАБУ), зниження ставок рефінансування буде сприяти поглибленню фінансового співробітництва регулятора і банків.

Однак для подальшого здешевлення кредитів реальному сектору необхідно вирішити головні чинники, що стримують активізацію кредитування. Це — наслідки монетарної політики держави; непрозора економіка і висока ступінь її «тінізації», низький суверенний рейтинг країни і, відповідно, низький її рейтинг банків; низький рівень інвестиційної привабливості країни; значні ризики неплатоспроможності позичальників; високі судові ризики і проблеми примусового виконання рішень суду.

Зазначимо, що ще в кінці минулого року Нацбанк почав пом’якшувати монетарну політику. Хоча, як раніше повідомляв Inpress.ua нашим ставками дуже далеко до «м’яких, європейських». Європейський центральний банк нещодавно зберіг базову ставку на рівні 0,5%.

Надалі фінансисти з Європейського центробанку знизити ставку з 0,5% до 0,25%, щоб підтримати європейську економіку дешевими грошима.