Кращий час для покупки і продажу квартири

Існує думка, що треба прожити п’ять років в квартирі, щоб вона хоч трохи окупилася. Між тим нинішні тенденції ринку нерідко ламають цей стереотип.

Справа в тому, що ціни на нерухомість постійно змінюються. Доцільно купувати в самому початку періоду зростання цін; продавати бажано на піку. Але оскільки ніхто заздалегідь не знає, коли настане цей пік, то орієнтуватися при продажу на період, коли ціни перестають рости (або почали знижуватися).

Іноді краще продати квартиру зараз, ніж дочекатися значного падіння ціни. Однак у подібних ситуаціях легко потрапити в халепу.

Тому завжди необхідно розглядати кілька варіантів. Зокрема, доцільно порівнювати витрати на придбання і володіння квартирою і витрати на її оренду.

Якщо вартість оренди невисока, а на ринку спостерігатиметься падіння ціни, то продайте, поживіть в орендованій квартирі (поклавши виручені гроші на депозит у надійний банк), а дочекавшись «дна», з вигодою купуйте нове житло.

Існують спеціальні ресурси, які дозволяють провести порівняння і відстежити тенденцію ринку, проте знайте, що в будь-якому випадку такі ризиковані заходи! Не кажучи вже про те, що вони вимагають значних витрат часу, сил і коштів. Адже будь-яка транзакція на ринку нерухомості вимагає чималих грошей.
На стабільному (а тим більше, на зростаючому ринку) краще почекати. Якщо ви бачите, що ціни в цьому сегменті ринку ростуть, то чому б не почекати кілька років і не продати свою квартиру дорожче?

Можливі проблеми

Існують три основні причини, які роблять з людей банкрутів: зниження статусу (а, відповідно і доходів), розлучення та проблеми зі здоров’ям. Якщо ви стикаєтеся з однією з цих проблем, не маючи фінансових резервів, то це може значно вдарити по вас і вашої здатності виплачувати іпотеку.

Зміни в житті вимагають дій, купувати зараз або дочекатися стабільності? Ознаки того, що не варто поспішати з покупкою/продажем:

• Ви чекаєте народження дитини?
• Ви думаєте змінити роботу?
• Ви будете переїжджати протягом найближчих п’яти років?
Якщо на одне з цих питань ви відповіли «так», або вас чекають інші неприємні події (розлучення, хвороба), то краще почекати і нікуди не поспішати.

Ваше фінансове майбутнє

Крім життєвих подій, не варто забувати про своє фінансове становище. Не варто намагатися купити іншу квартиру, якщо ваші витрати ростуть, нехай і повільно, а ось збільшення доходів не передбачається. Взявши в таких умовах кредит, ви дуже ризикуєте опинитися в борговій ямі.

Чи готові ви ризикнути всім, отримуючи високу ставку, чи почекаєте, щоб закрити кілька кредитів і взяти кредит з меншою ставкою.

Варто провести подібний аналіз з фахівцем, щоб точно встановити чи варто вам брати іпотечний кредит, або краще з цим почекати.

Способи пом’якшити удар

З іншого боку, якщо ви готові купити будинок, який потребує незначного ремонту, і з часом зможете собі дозволити не тільки покупку, але ще й ремонт, то ця покупка допоможе зміцнити вашу фінансову стабільність за рахунок збільшення вартості будинку. Якщо ж ви здатні взяти орендаря, то зможете зменшити свої витрати, орендна плата покриє значну частину щомісячних виплат по іпотеці.

Якщо ви вже зробили перший внесок, то стежте за станом ринку та змінами процентних ставок. Можливо, якщо «плаваючі» відсоткові ставки стали дуже високі, то варто подумати про продаж квартири і погасити залишився кредит? Можливо варто перейти в інший банк?

Що робити в першу чергу?

Якщо ви хочете скоріше придбати квартиру або будинок, то постарайтеся попередньо зробити кілька речей.
• Заздалегідь визначте, які вас цікавлять райони і поспілкуйтеся з домовласниками.
• Переговоріть з іпотечним брокером, щоб заздалегідь розібратися у всіх нюансах.
• Проведіть інтерв’ю з агентом.
• Пройдіть по вільним домівках, дізнайтеся вартість на землю.
• Зробіть з допомогою фахівця огляд рахунків і кредитних виплат. Це дозволить визначитися з тим, купівлю якої нерухомості ви можете собі дозволити.