Крах на ринку нерухомості відкладається

При виборі житла українці в першу чергу дивляться на його вартість. Як при купівлі, так і при оренді. Однак, не варто звертати увагу тільки на ціну. Ще існує значна кількість не менш важливих факторів.

Найбільш важливим фактором при купівлі житла для українців є його вартість. Про це свідчать результати опитування, проведеного центром “Соціальний моніторинг”.

97,6% опитаних вважають вартість житла найважливішим показником. На розвиненість інфраструктури звертають увагу 90,4% респондентів. Екологічність району важлива для 87,5% жителів України, а екологічність використовуваних при будівництві матеріалів – для 85,1%.

Фахівці Ліги експертів України констатують, що вартість квадратного метра житлової площі на вторинному ринку трохи вище, ніж на первинному. Правда, останнім часом, спостерігають тенденцію зниження вартості на “вторинці” та її підвищення на нове житло.

Найвища середня вартість квадратного метра житла в таких містах України (За даними Ліги експертів України):

Київ – $1750;
Львів – $1138;
Одеса – $1110.

Чи варто вкладати гроші в недобудови

Багато будівельні компанії закликають купувати ще не існуючі житло, тобто вкладати гроші в будівництво. Таким чином, у вас з’являється можливість жити в новій квартирі, яку ви купуєте за набагато меншу вартість, ніж ви б заплатили за вже введену в експлуатацію.

З одного боку це хороша перспектива, так як ви забезпечите себе в найближчому майбутньому житлом. Тим більше, роблячи таке вкладення вам не потрібно відразу виплачувати всі гроші. Часто, будівельні компанії пропонують робити щомісячні внески, на умовах розстрочки.

Якщо постаратися глибше розібратися в даній ситуації, то можна помітити безліч підводних каменів.

Голова Національної ради Ріелторської палати України Віктор Несін констатує, що новобудови здаються в експлуатацію, як мінімум, на 6 місяців пізніше обумовлених термінів. Якщо подібним грішать навіть стабільні будівельні компанії, які давно вже працюють на ринку нерухомості, то з тими, хто почав займатися будівництвом відносно недавно, проблем виникає ще більше.

В Україні відомо чимало випадків, коли фірми, які нещодавно почали працювати в сегменті будівництва житла, передавали розпочату справу більшим колегам. Людям у результаті доводилося платити за квартири набагато більше грошей. Але бувають і ситуації, коли компанії зникають разом з внесками.

“Ризики на “первинці” пов’язані не з документами, практично 100% документації в повному порядку. Часто виникають проблеми з тим, що компанії заморожують будівництво через недоліки фінансів. Якщо ви вже вирішили вкласти гроші в будівництво житла, то варто звернутися відразу до великих перевіреним компаніям, яких в Україні не так вже й багато”, – констатує Віктор Несін.

Ціни на нерухомість поки стабільні

Позитивною для українців є стабільність на ринку нерухомості. Останні кілька років демонструють приблизно однакову кількість угод купівлі-продажу житла. Також радують стабільністю і ціни. Експерти пов’язують це з тим, що попит не особливо зростає, відповідно не викликає і підвищення цін.

Також при покупці житла варто звернути увагу на нововведення щодо правил реєстрації, оцінки та безготівкових розрахунків.

Експерти кажуть, що всупереч усім труднощам, вкладення в нерухомість в Україні поки що є найбільш стабільними. Залишати гроші в банках люди бояться, фондовий ринок у нас ще недостатньо розвинений, а от житло – завжди користується попитом. Прибуток можна отримувати від здачі його в оренду. До речі, багато українців так і роблять. Деякі навіть бізнес будують на тому, що купують кілька квартир, а потім здають їх.

Восени зріс попит в сегменті оренди житла

Оренда житла останнім часом показує позитивну динаміку. Пов’язують це зі збільшенням попиту на початку навчального року – студенти починають заповнювати міста і активно орендувати житло. У серпні-вересні 2013 року, в Києві, ці процеси спровокували підвищення ціни. Якщо раніше однокімнатну квартиру можна було знімати за 3 000 грн, то зараз мінімальна ціна виросла до 3 300 грн.

Як і раніше, найбільшим попитом користується житло економ-класу – одно – і двокімнатні квартири. А ось попит на комерційну нерухомість, як і раніше, незначний. Тим не менш, ціни на неї також стабільні.