Кошкін будинок. Чому горять елітні новобудови

 

Пожежа у престижній київській новобудові показав, що за безпеку будинків, зданих в експлуатацію за новими правилами, ніхто не відповідає

«Пожежа почалася на третьому поверсі, на даху офісів, — розповідає мешканець столичної новобудови Ростислав. — За лічені хвилини полум’я піднялося до 20-го поверху». В самому кінці травня в Києві знову горів будинок житлового комплексу «Місце мрії». На цей раз зайнялася вогнем обшивка будівлі по вул. Вадима Гетьмана, 1-б — пожежні в третій раз рятували 25-поверхову висотку.

Обійшлося без жертв. Щоб погасити вогонь, рятувальникам знадобилося 20 одиниць техніки. За попередньою версією Держслужби з надзвичайних ситуацій, пожежа спровокував кинутий на будівельне сміття недопалок. Остаточну причину займання протягом 10 днів після НП озвучать експерти комісії при Київміськадміністрації, вони ж оцінять і розміри збитків. За словами мешканців, до кімнат у квартирах полум’я не дісталося, але віконні рами і балкони на декількох поверхах згоріли майже повністю.

Економ

Незважаючи на відсутність офіційного висновку, власники квартир впевнені, що будівля не зайнялося б, як свічка, якби не дешева пожежонебезпечна обшивка, яка робить висотку небезпечною для життя. «Коли ми купували квартиру, нам дали сертифікат якості, згідно з яким будинок відповідає всім нормам. В процесі будівництва замість мінеральної вати в обшивці виявився пінопласт, тому і горить все так швидко», — розповідає мешканець будинку Володимир.

Використовувати пінопласт у вентильованих фасадах можна, але при деяких умовах, вважає фахівець по будматеріалам Віктор Долголаптев. «Навколо кожного прорізу повинен бути протипожежний пояс з мінеральної вати, — пояснює експерт. — Плюс через кожні три поверхи такий шар вати повинен йти по всьому периметру будівлі». Судячи по швидкості, з якою полум’я здіймалося по фасаду висотки, ці норми були порушені.

Щоб зробити будинок безпечним, потрібно повністю знімати і переробляти обшивку, вважає головний архітектор ТОВ «Бюро інвестиційних проектів — проектний менеджмент» Тетяна Григорова. «Якщо б була штукатурка, то пінопласт б не запалав. А в даному випадку застосували вентильований пінопласт і композитну панель. Забудовники просто вирішили заощадити», — говорить Григорова. Сьогодні квадратний метр в комплексі «Місце мрії» коштує близько $2 тисяч — вище, ніж в середньому по Солом’янському району столиці, де розташований цей будинок.

Хто винен
Надій на те, що фірма-забудовник вирішить проблему, не багато. Сьогодні невідомо, кому пред’являти претензії. Як розповідають мешканці «Місця мрії», забудовник зник. Але навіть якщо він і знайдеться, не факт, що суд може зобов’язати її виплатити компенсації. За словами адвоката Ярослава Бабича, тепер всі частини будинку, крім квартир, що перебувають у спільній власності мешканців. «І саме мешканці зобов’язані утримувати майно, — пояснює юрист. — Навряд чи забудовники будуть брати на себе додаткові витрати».

Після попереднього пожежі — в червні 2012 року — так і сталося: ремонтувати згорілі вікна і обшивку будинку господарям квартир довелося за свій рахунок. «Три рази подавали заяву в прокуратуру, міліцію. Скрізь відписки, мовляв, у будинку все нормально», — скаржиться Володимир.

Кримінальну справу за фактом недавньої пожежі все ж таки порушено. «І якщо вина людини, скажімо, кинув недопалок, буде доведена, то він стане віддавати гроші мешканцям. А якщо такого не знайдуть, пиши пропало», — каже Ярослав Бабич. Тим не менш заступник голови Київської міськадміністрації Анатолій Голубченко все ж вважає, що мешканці «Місця мрії» повинні відстоювати свої права перед забудовником у суді. Крім того, столична влада обіцяє перевірити всі будинки, побудовані в Києві за останні 10-15 років.

Без контролю

Правила будівництва, в тому числі і протипожежні норми, за якими стежать інспектори Державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК), були кардинально змінені в березні 2011 року, коли набув чинності закон про регулювання містобудівної діяльності. Документ істотно спростив забудовникам процедуру узгодження з ДАБК.

Якщо раніше обов’язковій державній експертизі підлягали всі проекти, то з 2011-го індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки висотністю до дев’яти поверхів контролюються за декларативним принципом. «Забудовник приходить в інспекцію, заповнює декларацію, в якій заявляє, що у нього є вся дозвільна документація на будівництво і що об’єкт вже готовий для здачі в експлуатацію. Якщо інспекцію задовольняє повнота даних, ми таку декларацію реєструємо», — пояснила Фокусу прес-секретар ДАБК Ірина Ярмолюк.

Протягом трьох місяців після реєстрації інспектор ДАБК може перевірити будівлю. Однак законодавство не вимагає обов’язкових перевірок будинків невисокою поверховості. Крім того, у категорію будівель, перевіряються за спрощеною процедурою, може потрапити і будинок вище дев’яти поверхів, якщо забудовник доведе, що у ньому постійно живуть не більше 300 осіб. Мешканцям багатоповерхівок тепер доводиться покладатися тільки на порядність забудовника.

«Часто виявити порушення допомагають мешканці, — каже Ярмолюк. — Ми їм за це вдячні». За її словами, саме в цьому випадку ДАБК може перевірити наявність проектної документації та відповідність їй побудованого будинку.

Знайти крайнього

Рік потому після спрощення правил було посилено покарання за порушення будівельних норм. В січні 2012 року набули чинності законодавчі зміни у сфері містобудівної діяльності, якими визначена персональна відповідальність замовника, проектувальника і підрядника будівництва. Так, за якість будматеріалів персональну відповідальність несе представник компанії-замовника, відповідальний за технічний нагляд. «Незважаючи на те, що такий фахівець відповідає своїм майном, часто він не виконує свої обов’язки сумлінно», — розповіло джерело в київській будівельній компанії. За словами співрозмовника Фокуса, це пов’язано з тиском з боку замовника будівництва, зацікавленого в застосування дешевих матеріалів.

Це ж стосується і горючих утеплювачів: державні будівельні норми забороняють використовувати їх в будинках вище дев’яти поверхів, але, за даними співробітника будівельної фірми, часто застосовується саме така теплова ізоляція. І навіть у разі пожежі власники компанії-забудовника нічим не ризикують, крайнім, швидше за все, виявиться відповідальний за технагляд. Як пояснив співрозмовник Фокуса, такі компанії часто належать офшорним фірмам, знайти справжнього власника яких практично неможливо.