Комерційна нерухомість прайм-класу збереже позиції в 2012 р.

Незважаючи на песимістичні економічні прогнози, перспективи для інвестицій в офісні, торгові та індустріальні об’єкти прайм-класу в містах Європи залишаться позитивними.

До такого висновку прийшли експерти Jones Lang LaSalle. Сприятливий фон для вкладень підтримується як і раніше, високим попитом на таку нерухомість.

Ендрю Баррелл, голова відділу прогнозів, Jones Lang LaSalle, пояснив: «Різке погіршення економічної ситуації в Європі не могло не вплинути на прогнози розвитку ринку нерухомості. У 2012 р. ми не очікуємо стрімкого зростання, проте прогнозуємо помірне зростання ставок оренди на преміальну нерухомість».

В середньому зростання ставок оренди в преміальному сегменті в Європі в 2012 р. прогнозується на рівні 1-2%, тоді як у Москві та Санкт-Петербурзі показники можуть збільшитися на 4-10%, підрахували експерти Jones Lang LaSalle.

Згідно з прогнозами Jones Lang LaSalle, комерційна нерухомість прайм-класу буде більш стійка до коливань на фінансових ринках, ніж під час попереднього глобального економічного спаду. Крім того, очікується, що вартість основних активів у всіх секторах залишиться стабільною.

Роберт Стассен, глава відділу досліджень фінансових ринків та інвестицій у країнах ЕМЕА, Jones Lang LaSalle, додав: «В таких містах, як Лондон, Париж і Мюнхен, інтерес до нерухомості прайм-класу , як і раніше, значний. Ціни на нерухомість у цих містах будуть залишатися високими у зв’язку з низькими ризиками. Зростання сектора відбудеться головним чином за рахунок ринків Північної і Східної Європи, а найбільш перспективними в цьому році стануть основні центри Центральної і Східної Європи, наприклад, Москва і Варшава».

Олеся Черданцева, керівник відділу аналітики ринків торгової нерухомості та інвестицій компанії Jones Lang LaSalle, Росія і СНД, зазначила: «Інвестори, які шукають високу прибутковість, усвідомлюють потенціал Росії. Так, ставки капіталізації в усіх секторах нерухомості Москви і Санкт-Петербурга як і раніше, значно перевищують показники європейських ринків. Більше того, ми очікуємо подальшого збільшення вартості активів, так як, на відміну від Європи, російські показники, зокрема ставки оренди, ще не відновилися до передкризового рівня. Згідно з нашими прогнозами, у 2012 році ставки оренди у всіх секторах комерційної нерухомості Росії продовжать рости».

Прогноз ставок аренды

Незважаючи на те, що настрої інвесторів погіршилися-за економічної невизначеності, ставки капіталізації в прайм-класі протягом року будуть залишатися стабільними.

Ендрю Баррелл прокоментував: «Ставки капіталізації об’єктів прайм-класу залишаються привабливими і більш прибутковими порівняно з іншими активами, тоді як вартість акцій на багатьох ринках залишається вкрай низькою. Незважаючи на цю оптимістичну картину, зберігаються і приводи для занепокоєння. 2012 р. буде характеризуватися ризиками, пов’язаними з невизначеністю в Єврозоні, де ще багато потрібно зробити для відновлення колишньої впевненості на ринках».

Динамика ставок аренды