Комерційна нерухомість Іспанії перестала користуватися попитом серед іноземних покупців

В Іспанії обсяги продажів у сегменті комерційної нерухомості досягли мінімальних за останнє десятиліття показників.

Офісів і торгових центрів, готелів і складів за перші дев’ять місяців цього року було продано на 52% менше, ніж у минулому році, на суму не більше €1,25 млрд ($1,8 млрд).

Як повідомляє інформаційне агентство Bloomberg, в консалтинговій компанії Savills підрахували, що при існуючих обсягах і темпах продажів, на поліпшення ситуації в цьому сегменті і скорочення кількості непроданих площ до прийнятних показників, буде потрібно не менше року. У числі основних причин спаду продажів аналітики називають боргова криза в Європі, скорочення фінансування і високий рівень безробіття.

Рівень безробіття в Іспанії, дійсно, один з найвищих у Європі – понад 21% працездатного населення. Через нестабільність доходів громадян банки зіткнулися з масовим невиконанням зобов’язань по кредитах, після чого істотно скоротили видачу та посилили правила отримання нових позик. Зміна правил кредитування ускладнила життя не тільки покупцям іспанського житла, але і тим, хто мав намір придбати комерційні об’єкти.

Незговірливість кредитних організацій відлякала від іспанської комерційної нерухомості потенційних інвесторів з інших країн. За останній час безліч угод зірвалося або було відкладено саме через брак позикових коштів. За свідченням активних гравців іспанського ринку, поточний рік став чи не найгіршим за десять років для комерційної нерухомості Іспанії з точки зору іноземних інвестицій.

За даними BNP Paribas Real Estate, у другому кварталі цього року частка вакантних площ в офісних будівлях Мадрида досягла 13,4 %, Середня орендна плата знизилася до €15,3 в місяць за «квадрат», що на 3,2% нижче, ніж у минулому році. Орендна офісів преміум-класу за рік подешевшала на 3,5%, до €27,5 за кв. м в місяць.

У Барселоні частка вакантних площ у комерційному сегменті досягла 14,4%, а середня орендна плата в офісах за рік скоротилася на 3,8% до €13,5 в місяць.