Коли потрібно купувати квартиру?

Стрибки курсу долара, які, по суті, є незначними, але викликають широкий резонанс, можуть на якийсь час зупинити ринок нерухомості. Однак, з точки зору фінансової ситуації, купівлю квартири краще не відкладати, так як ціни на нерухомість в доларовому еквіваленті будуть рости.

Про це розповіли експерти ринку.

Привід без причини

На думку експертів, навіть незначні коливання валютного курсу, якщо ситуація стає резонансної в інформаційному просторі, можуть зробити негативний вплив на ринок житла внаслідок того, що продавці і покупці нерухомості, як правило, дуже легко піддаються панічним настроям. Після різкого стрибка долара, зафіксованого на міжбанку у вівторок, 4 вересня, за прогнозами аналітиків, ринок замре в очікуванні подальшого розвитку ситуації.

“Потрібно враховувати, що у нас люди досить схильні до панічних настроїв. Коли курс долара піднімається трохи, то люди, які продають квартири, а більшість квартир продаються за долари, як правило, припиняють продаж, тому що всі чогось бояться. Тому я думаю, що ринок завмре на якийсь час, і будемо сидіти і чекати, що ж буде… Подивимося, як буде вести себе долар. Якщо ми побачимо якісь нові цифри, то це може погіршити то затишшя, яке настане на ринку”, – припускає аналітик Ліги експертів України Андрій Гусельников.

У свою чергу, ріелтори і забудовники, коментуючи ситуацію, намагаються мінімізувати негативні наслідки валютних коливань на ринку, і переконати продавців і покупців житла в те, що припиняти і відкладати операції немає жодних об’єктивних причин. За їх словами, зміна курсу одноразове і незначне, і є наслідком “спекулятивної атаки” і “політичних ігор напередодні виборів”. Тому спровокувати кризу на ринку коливання долара на такому рівні навіть теоретично не можуть.

“Давайте не займатися ажіотажем. Кому треба продавати і купувати, нехай продають і купують. Ринок нерухомості-це не ринок цінних паперів, тут на курсі не заробиш”, – заявив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Сергій Злидень.

“Нас це (стрибки курсу – ред.) не дуже турбує. Я вважаю, що підстав для серйозних змін немає. На ринку нерухомості звичайна ситуація. Зараз осінь, активність дещо буде вище, потім замре перед виборами, і знову підніметься”, – додав генеральний директор компанії “Ліко-Інвест” Юрій Білецький.

Ринок сьогодні

Так чи інакше, станом на сьогодні ситуація в сфері нерухомості стабільна. Як пояснює Андрій Гусельников, ринок ще не встиг відреагувати на валютні коливання, т. к. є досить статичним і не схильний до різких обвалів. Навіть у випадку кардинальної фінансової струсу, додає Сергій Злидень, зміни на ринку, за його інертності, можуть відбутися тільки через 1-3 місяці.

Проте в одиничних ситуаціях стрибок долара, зафіксований у вівторок, все ж став причиною зриву угод купівлі-продажу. Покупці, які розраховували в цей день перевести кошти в гривні в доларовий еквівалент, не могли знайти обмінний пункт, який був би готовий провести операцію.

“У вівторок ми проводили операцію, у клієнта залишалися гроші в гривні, він просто не міг знайти “обмінки”, яка могла б змінити їх”, – розповів керівник агентства нерухомості “Місто” (Харків) Сергій Шкільов.

Експерт додав, що в цілому вплив на ринок нерухомості може надати коливання курсу долара від 10%.

Купувати чи не купувати

На думку аналітиків, якщо виключити чинник паніки, і оцінити ситуацію на ринку нерухомості з фінансової позиції в середньостроковій перспективі, то зволікати з придбанням житла не варто, оскільки ціни на нерухомість у доларах зростатимуть.

“Те, що ми бачимо зараз, потрібно заспокоїтися, це просто спекулятивна атака. Але є інша ситуація. Зараз заявляє США і Європа, що очікується досить велика емісія долара, так зване, “ослаблення”. І в цьому випадку, якщо ми говоримо про середньострокову перспективу, то долар знеціниться. І тоді дійсно є сенс вкласти у щось матеріальне. Коли долар знецінюється, нерухомість дорожчає”, – пояснив аналітик Олександр Охріменко.

“Пройде час, і тисяча доларів буде ніщо. Це середньострокова перспектива – 3-5 років. Думаю, вже в наступному році буде помітно подорожчання товарів в доларовому еквіваленті”, – зазначив експерт.