Коли почнуть валитися самобуди?

В Україні немає жодної законодавчої ініціативи, яку неможливо було б довести до абсурду. І це регулярно підтверджується чиновниками: вирішуючи одну проблему, створюють дві нові. Це правило найбільш застосовне по відношенню до будівельного ринку: борючись з надмірною зарегульованістю галузі, чиновники скочуються до анархії.

Самобуди в законі

У грудні 2012 року Верховна Рада ухвалила зміни в закон «Про містобудівну діяльність», серед іншого, розширивши дію будівельної амністії для об’єктів, побудованих до березня 2011 і продовживши її дію до кінця 2013-го. Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Темник оголосив, що міністерством розглядається питання продовження амністії аж до 2015 року.

Автори закону України «Про містобудівної діяльності» не тільки встановили нові «правила гри» для будівельної галузі, але й спробували одним махом вирішити проблему самобудів

Мінрегіон своїм указом №91 встановив спрощений порядок реєстрації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будинків і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт до 2009 р.

В минулому році цим нововведенням скористалися 48 тис. власників самобудів.

Завдяки спрощенню містобудівної дозвільної системи у 2012 році зареєстровано майже в 2,5 рази більше об’єктів. «Тенденція зростання будівництва зберігається і в цьому році. У січні 2013 року розпочато будівництво 6280 об’єктів, що на третину більше, ніж за аналогічний період минулого року», — заявляв віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул.

Так як легалізовані споруди увійшли в загальну статистику, то в результаті у міністерства з’явилася база для прекрасних показників

Некоректно назвати міністерські дані підтасовуванням фактів, тож ще раз зазначимо – ця цифра включає в себе не тільки новобудови, але і ті споруди, які зводилися «пролетарським» методом протягом останніх півтора-двох десятків років.

За даними Мінрегіону, будівельної амністією в цілому скористалася значна частина малого і середнього бізнесу, так як близько 70-80% у загальному обсязі узаконених об’єктів складають будоб’єкти, де без відповідних дозволів виконані роботи по реконструкції приміщень. За даними ДАБК, з початку 2012 року в Україні в загальній кількості дозволів на нове будівництво (близько 72 тис.) частка об’єктів IV-V категорії складності становить близько 2%, на підставі повідомлень (індивідуальні житлові будинки площею до 300 кв. м) — близько 44%, декларацій (об’єкти II-III категорії складності) — близько 55% об’єктів.

Організованою юрбою

Але теперішня вигода може мати серйозні наслідки. Спрощена процедура на практиці означає, що в експлуатацію приймаються вже існуючі будівлі, що споруджені без проекту, без експертизи та будь-яких погоджень. Більш того, за негласною інформацією, у кабінетах міністерства зріє ідея про спрощення введення в експлуатацію ВСІХ самовільно побудованих об’єктів.

Іншими словами, до 30 січня 2013 року прийняття в експлуатацію об’єктів, зведених без дозволу на виконання будівельних робіт, здійснювалося територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України (за процедурою, встановленою наказом Мінрегіону № 91 від 24 червня 2011 року про Порядок прийняття таких об’єктів в експлуатацію).

Раніше власнику самобуду доводилося стикатися з державною бюрократичною машиною і, в тому числі, отримувати звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації. Під це правило не підпадали індивідуальні (садові) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 кв. м, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них загальною площею до 100 кв. м. тобто, типові об’єкти приватного будівництва.

Але тепер під амністію, крім індивідуальних будинків, потрапляють також об’єкти I-II категорій, а серед них є і кемпінги, і літні кінотеатри, і торговельні павільйони, склади

«Хтось завжди повинен нести відповідальність, тому є персональне ліцензування або сертифікація фахівців в більшості областей – від юриспруденції до будівництва. А у нас дозволено самобуд, тому робиться все що завгодно, де завгодно і як завгодно, а потім воно все почне падати, тому що робиться абияк. Ні в одній країні світу самобуди не можна, навіть в Китаї вже нічого подібного немає»,- заявив з цього приводу архітектор Вадим Жежерін, екс-президент Архітектурного союзу Європи.

За його словами, законодавство, яке припускає будівництво будинку до 300 кв. без проекту, необхідно терміново міняти. «Незалежно від розмірів споруджуваного будинку повинен бути проект, виконаний професійним архітектором, професійним інженером, з усіма розрахунками. А у нас якісь бригади якихось халтурників лазять по країні і будують «на око». Це рівень самий низький самої нецивілізованої безвідповідальною країни», — обурюється експерт.

Самі забудовники вкрай скептично ставляться до нововведень

«Зараз непрості часи, і люди дуже дивляться на якість і репутацію забудовника. Так, мені доводиться витрачати море сил і часу на спілкуванням з Дабком, зате я отримую документарне підтвердження якості. А якщо все спростити, то чим я буду відрізнятися від менш дражливі забудовників?», — розповів «Вільній пресі» один з київських девелоперів. За словами співрозмовника, державний контроль – пережиток минулого, але відсутність контролю – небезпечніше для всіх: від гравців ринку до споживачів.

Сьогодні умови будівництва часто диктують популізм влади і сильне лобі бізнесу. Але виникає питання: хто відповість за «спрощення» державного контролю у разі можливих трагічних наслідків?

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що самобуди в Україні можна безкоштовно узаконити до кінця поточного року.