Колекторам заборонили працювати, а позичальникам дали відстрочку по сплаті кредиту

У парламенті зареєстрували два законопроекти, які забороняють колекторам працювати з безробітними позичальниками з іпотечного житла, а останнім надається відстрочка до року по сплаті іпотечного кредиту.

На думку учасників ринку, заборона колекторської діяльності стане ще однією підставою для банків припинити кредитування. Директор з розвитку бізнесу і стандартів якості Credit Collection Group Ашот Арутюнян, впевнений, що якщо не буде колекторів, то ефективна ставка за кредитом може запросто вирости в два рази. Крім того, це стане кроком на шляху до корупції обслуговування цього сегмента фінансового ринку. Зі слів генерального директора Європейського агентства з повернення боргів Олександра Ільчука, заборгованість позичальників перед банками настільки велика, що прийняття закону змусить останніх займатися поверненням нелегально. На сьогоднішній день колектори оцінюють обсяг проблемного боргу населення перед банками в 100-150 млрд грн.

Згідно з законопроектом, якщо колектор порушить заборону, податківці оштрафують його на 1 тис. мінімальних зарплат (з 1 грудня штраф складе 8,03 млн грн. Повторне порушення стане підставою для припинення діяльності колектора.

Однак мораторій діятиме тимчасово. В уряду є півроку на розробку закону регулює колекторську діяльність в Україні.

Що стосується законопроекту, який дає відстрочку оплати іпотечного кредиту позичальникам, які втратили роботу, то вони отримають можливість не платити в період з моменту втрати роботи до початку другого місяця працевлаштування на новому місці, але не більше року.

Щоб отримати рік відстрочки, позичальник зобов’язаний кожен місяць брати довідку з Державної служби зайнятості про те, що він безробітний і активно шукає роботу. Якщо банк не отримає таку довідку протягом двох місяців, відстрочка з погашення іпотечного кредиту скасовується.

У законопроекті також передбачено продовження кредиту на період отриманої відстрочки, при цьому ставки та умови кредиту залишать незмінними. Крім того, банк не зможе застосовувати до позичальника штрафні санкції. Плюс до всього буде діяти мораторій на примусове виселення з іпотечного житла. У разі неподання відстрочки або її невиправданої скасування НБУ буде застосовувати санкції до банків.

Закон буде діяти до кінця 2014 року.