Клоунам потрібні долари: навіщо владі 10%-ний податок з продажу валюти

Боротьба за валютні заощадження громадян розгорілася з новою силою. Після того як був відкликаний законопроект, що передбачає запровадження 15%-ного збору в Пенсійний фонд з продажу валюти населенням, до парламенту внесли альтернативний варіант. Тепер пропонується стягувати 10%. Логіка влади зрозуміла.

Країна відчуває величезний дефіцит валюти. Платіжний баланс, ще недавно знаходиться біля нульової позначки, впевнено пішов на дно, показавши мінус $2 млрд., А дефіцит зовнішньої торгівлі рветься встановити новий рекорд, за дев’ять місяців перевищивши $6,47 млрд. Подальший розвиток ситуації можливе за двома сценаріями. Перший: економіка спливає черевом вгору, після чого відбуваються вже не залежні від влади події, добре відомі у 2008 році. Гривня знову втрачає як мінімум 50% вартості. Другий: знаходяться джерела нових валютних надходжень, завдяки чому проблема дефіциту доларів втрачає свою актуальність у найближчому майбутньому і одночасно проводиться легка девальвація гривні на 10-20%, щоб згладити можливі шоки у віддаленій перспективі.

Перший сценарій загрожує не тільки економічними, але й політичними подіями. У разі чергового кризи відновитися до 2015 року, коли пройдуть президентські вибори, економіка не зможе. Другий варіант, в силу меншої руйнівної сили, набагато краще. Питання лише в тому, де взяти гроші. На зовнішніх ринках багато не позичиш. Відновлення співпраці з МВФ залишається під великим питанням. І навіть якщо вдасться знайти з фондом спільну мову, гроші з’являться в кращому випадку до кінця весни 2013-го. Тоді як валюта потрібна зараз, що змушує владу йти на нетрадиційні заходи.

Теоретично дефіциту валюти могло б і не бути зовсім. Для цього достатньо заборонити експортерам занижувати вартість продукції при продажу своїми кіпрськими «дочками», через які потім укладаються справедливі угоди. І на початку осені з подачі податківців така ініціатива була зроблена. У ДПАУ розраховували посилити податковий тиск на операції з офшорами. Але в парламентській більшості виявилося багато супротивників такої ідеї. А якщо великий бізнес не може, тоді, як говорили в рекламі, «ми йдемо до вас». Одного слуху про введення податку виявилося достатньо, щоб нерви пересічних українців почали здавати

На руках в українців, за різними оцінками, $24-50 млрд. Цих грошей з головою вистачило б, щоб обнулити зовнішній держборг України. Зрештою, це як мінімум удвічі більше, ніж статки Ріната Ахметова. І якщо капітал впливових бізнесменів повернути на батьківщину з офшорних гаваней практично неможливо, не провівши реформ і не змінивши саму країну, то відібрати гроші у громадян простіше простого, не вдаючись ні до першого, ні до другого. Остап Бендер знав 400 відносно чесних способів відбирання грошей, повісився б від заздрощів своїм білим шарфом.

Вже тільки одного слуху про введення податку виявилося достатньо, щоб нерви пересічних українців почали здавати. У Нацбанку зафіксували різке зниження попиту на готівкову валюту. Побоюючись можливих втрат від зборів, громадяни воліли частину заощаджень продати. Поки здригнулися найнервовіші. Більшість вважають за краще вичікувати, до кінця не вірячи, що таке можливо. Адже навіть у разі 10%-го податку з продажу валюти доведеться здавати долари фактично за курсом 7,2 UAH/USD.

Уникнути цього можна лише в разі відкриття вкладу в банку або придбання казначейських зобов’язань Мінфіну. Обидва варіанти для переважної більшості українців, не надто довіряють банкірам і тим більше — чиновникам, виключені.

Більш того, вирішивши «відірватися» на «пересічних», влада переходить рамки дозволеного. Всі звикли, що в цій країні правил не існує. Але ще не всі звиклися з думкою, що лежачих теж б’ють. На підтвердження останнього з’явилася інформація про можливе позбавлення власників валютних вкладів права на компенсації у випадку банкрутства банку. Залишилося відновити ще одну «геніальну ідею» пізньої осені 2008-го — зобов’язати банки видавати валютні депозити в гривні і заборонити знімати вклади в найближчі півроку. Нахабство і абсурдність близькі до своїх меж. Зовсім до істерії вирішили довести ситуацію в опозиції. Заради жарту чи провокації нардеп від Батьківщини Андрій Павловський вніс законопроект, який передбачає запровадження 15%-го збору з продажу готівкової валюти, але тільки не фізичними, а юридичними особами. Цілком очевидно, що шансів бути прийнятим документа немає. Зате він хоча б претендує на відновлення справедливості. Якщо громадяни платять, то чому цього не роблять підприємства? Адже за великим рахунком через них валюта йде за кордон і з їхньою ж допомогою вона заводиться в країну. І якщо говорити про перемогу над валютними спекулянтами, то навряд чи вони серед тих, хто збирає на чорний день.