Кінець тіньової приватизації землі

Договори купівлі-продажу сільськогосподарських земель, укладені під час дії мораторію – недійсні.

Скасування мораторію на продаж землі, поверне конституційне право людини вільно розпоряджатися землею, про це заявив голова державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко.

За даними голови, 98 усіх тіньових схем, які діють на ринку землі, це обхід мораторію на її продаж з метою присвоєння сільгоспугідь, що призвело до обезземелення селян. Почали створюватися великі агрохолдинги. Це не сприяло піднесенню економіки, хоча покращувало рентабельність окремих суб’єктів, господарюючих на землі. Більше того, аналогічна політика сприяла вимирання села.

Прийдешня земельна реформа кардинально змінить ситуацію, якщо раніше після оформлення актів люди були змушені продавати свої ділянки де-факто або здавати їх в оренду на невигідних умовах, то після реформ в земельному законодавстві все буде по-чесному. За словами С. Тимченко, головне завдання держави реалізувати конституційне право людини вільно розпоряджатися власною землею.

Головна відмінність нововведень від ваучерної приватизації, це те, що людям дали реальну власність, якою можна розпоряджатися і на якій можна заробляти гроші.

Такі зміни вкрай не вигідні великим агрохолдингам, яким, з прийняттям закону про ринок землі, знадобитися «втискуватися» в рамках антимонопольного законодавства. Невигідно це також і іноземному капіталу.

За підрахунками голови Держагентства земельних ресурсів, з часів приватизації землі державні акти отримали близько 7 мільйонів чоловік. І сьогодні він переконаний, що існуюча тіньова приватизація землі – це наслідок мораторію на її продаж, який діяв протягом 20 років.

Сьогодні С. Тимченко стверджує, що договори купівлі-продажу землі сільгосппризначення, укладених під час дії мораторію – недійсні. Це позиція, яку повинні знати всі власники паїв. Через суд вже можна розірвати договори оренди, якщо предмет договору став неактуальним.