Кількість угод на ринку житла Києва зросте, – експерти

Опитування на тему «Як зміниться попит і пропозицію, а також кількість угод на первинному/вторинному ринку житлової нерухомості Києва в четвертому кварталі 2012 р.?» провела редакція аналітичного порталу Building.ua серед представників провідних агентств нерухомості столиці.

У ході опитування з’ясувалося, що більшість експертів прогнозують тимчасове затишшя на ринку у зв’язку з виборами, і подальше зростання кількості угод до Нового року.

Михайло Артюхов, керуючий директор ARPA Real Estate

В цілому, ми прогнозуємо збільшення динаміки в четвертому кварталі цього року, особливо в листопаді і грудні, так як потенційні покупці традиційно намагаються вирішити «квартирне питання» до настання Нового Року. Якщо говорити про співвідношення первинного та вторинного ринку житла, то, на наш погляд, збережеться тенденція поступового збільшення частки первинного житла в загальному обсязі попиту. До кінця року прогнозуємо збереження середньомісячного кількості угод на ринку нерухомості на рівні 2500-3000 в місяць. Є, правда, один невеликий нюанс, пов’язаний з парламентськими виборами в кінці жовтня. Саме в цей період можливо деяке зниження активності. Більшою мірою це стосується вторинного ринку, на якому короткострокове зниження обсягу відбудеться через те, що в період об’єктивної політичної невизначеності продавці воліють тимчасово зняти свої квартири з продажу.

Дмитро Корчев, директора агентства нерухомості «Брок-ріелті»

За наявною на сьогодні тенденції збільшення попиту на житлову нерухомість (квартири), можна сміливо стверджувати про планомірне зростання числа угод купівлі-продажу житлової нерухомості в третьому і четвертому кварталі 2012 р. в порівнянні з першим, другим кварталами 2012 р.

За домоволодінням сегмента «преміум» і «люкс» очікувати зростання не варто, так як до закінчення виборів грошові потоки будуть направлятися на передвиборчу кампанію кандидатів. Так само прогнозуємо зростання попиту на будинки-дачі на рівні не дорожче $60 тис. Все, що вище за ціною, як правило, покупці не розглядають.

Олексій Кисельов, член ради директорів компанії Independence, генеральний директор компанії «Канзас».

На сьогоднішній день ми спостерігаємо пожвавлення попиту на нерухомість, особливо в сегментах premium і de lux. Люди не знають, що буде з фінансовою системою після виборів і природно хочуть зберегти свої кошти, шукають можливості надійних вкладень. Покупка нерухомості для багатьох є стабільним капіталовкладенням порівняно з депозитами банків та іншими фінансовими інструментами. Інтерес до неї вже зараз виріс на 30% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Ми дотримуємося думки, що на ринку все ще мало будується і вводиться в експлуатацію нового житла. Причиною цього є недостатнє та дороге фінансування галузі. Багатьом забудовникам не під силу сьогоднішні відсотки (до 30%!). Вони ведуть будівництво повільно, припиняють його або зовсім йдуть з ринку. Недолік нового житла веде за собою утримання, а то і підвищення цін на вторинному ринку. При цьому якість пропозицій на вторинному ринку, як і раніше, не відповідає ціні. Там багато технічних проблем, застарілі комунікації, поганий стан будівель, застарілі за матеріалами і плануванню проекти.

Сергій Костецький, аналітик SV Development

Оцінювати обсяги введеного житла досить складно, тому що, як правило, до кінця року здається усе, що розпочато на початку і в минулі роки. Я думаю, буде не менше 300 тис. кв. м. Хоча реально може бути і більше.

Якщо оцінювати попит, то він зростає від місяця до місяця. Це добре видно з динаміки кількості угод. Якщо враховувати і первинний і вторинний ринок в сукупності, то в середньому щомісяця в Києві на 150-200 угод оформляється більше, ніж у попередньому місяці.

Галина Мельникова, генеральний директор агентства нерухомості “Park Lane”

У вересні-грудні поточного року ми передбачаємо зростання активності продажів в категорії $100-200 тис., також збільшується попит на житло в ціновому сегменті $200-300 тис. Найбільш демократичне житло, вартістю до $70 тис., збереже свою частку ринку до кінця року в межах 40-45% від усього обсягу продажів.

Прогнозоване пожвавлення попиту можна пов’язати з двома факторами. Перше – традиційне осіннє пожвавлення ринку та активізація бізнес-середовища. Друге – досягнення ринком оптимального балансу вартості та обсягу пропозиції, що спонукає багатьох потенційних покупців прийняти рішення на користь вирішення житлового питання.

Ірина Луханіна, генеральний директор агентства нерухомості «Благовіст»

У нас на осінь і грудень 2012 р. прогноз позитивний. Вже за результатами серпня ми за кількістю угод практично досягли докризових показників за аналогічний період. Впевнена, що попереду ринок нерухомості чекає тільки розвиток.

Осінь – традиційно «ударний» пора для профільного ринку, тому показники найближчих місяців будуть тільки рости. Яскравою тенденцією вересня-жовтня стане пожвавлення на ринку комерційної нерухомості і заміських будинків. Причому, якщо перша – цілком закономірний і звичний процес, то друге – нововведення цього року, коли заміська нерухомість вийшла за рамки традиційної сезонності і користується попитом також в осіннє-зимовий період.