Кабмін ініціює упорядкування законодавства у сфері нерухомості

Уряд України має намір виключити з чинних законодавчих актів положення щодо держреєстрації прав у зв’язку з впровадженням з 1 січня 2013 р. держреєстрації речових прав на земельні ділянки, нерухоме, рухоме майно та їх обтяжень.

Відповідний урядовий проект закону №1177 від 26 грудня зареєстровано у Верховній Раді.

Законопроектом також пропонується доповнити чинні законодавчі норми положеннями, які визначають порядок набуття, переходу та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме і рухоме майно, наголошується в пояснювальній записці до документа.

Передбачається, що прийняття зазначеного законопроекту впорядкує регуляторні акти у сфері обороту нерухомості і, як наслідок, забезпечить повноцінне та ефективне функціонування системи держреєстрації речових прав на нерухомість у цілому.

Крім того, Кабінет міністрів постановою №1156 від 21 листопада вніс зміни до порядків держреєстрації прав нерухомого та рухомого майна, а також земельних ділянок та їх обтяжень.

Так, реєстраційний номер буде присвоюватися окремих частин споруд, житлових і нежилих приміщень, а відомості про закладних щодо повітряних, морських суден і космічних об’єктів обов’язкові при проведенні держреєстрації застави на них.

Також приведені у відповідність із законодавством урядові акти про державну реєстрацію прав на земельні ділянки та речових прав на нерухомість.

Президент України Віктор Янукович в августе2012 р. підписав закон №5037-VI «ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно», згідно з яким нотаріуси з 1 января2013 р. можуть здійснювати держреєстрацію права власності, інших речових прав та їх обтяжень на вже зареєстровані об’єкти нерухомого майна з внесенням відповідної інформації до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із законом, держреєстрація в Реєстрі прав власності на нерухомість, Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Держреєстрі іпотек та надання інформації з цих реєстрів буде здійснюватися до 1 января2013 р.

Верховною Радою з 1 января2013 р. запроваджено державне мито за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг, 17 грн), що становить 119 грн.

Також встановлено розмір держмита за держреєстрацію іншого речового права та обтяження права на нерухоме майно в розмірі трьох нмдг.

Надходження від зазначених держмита будуть зараховуватись у державний бюджет.

В Україні створена Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр), до якої з 1 січня 2013 року перейде від БТІ функція державної реєстрації прав на нерухомість, тоді як функція проведення техінвентаризації збережеться за БТІ.