Кабмін хоче оцінювати нерухомість замість ФДМ

Уряд пропонує кардинальне вирішення проблеми оцінки транспортних засобів та оцінки об’єктів нерухомості з метою оподаткування.

Повноваження щодо регулювання цього ринку будуть відібрані у ФДМ і віддані Кабміну. Експерти вважають, що регламент роботи 9 тис. оцінювачів повинні готувати самі учасники ринку.

Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній раді законопроект N10645 зі змінами до Податкового кодексу, які покликані врегулювати проблему оцінки рухомого і нерухомого майна фізичних осіб для подальшого його оподаткування.

Нагадаємо, з 5 червня набрав чинності наказ Міністерства юстиції, підготовлений відповідно до закону “Про Фонд держмайна”, який зобов’язав нотаріально завіряти угоди з рухомим/нерухомим майном лише за наявності його оціночної вартості. Оцінку могли проводити лише сертифіковані суб’єкти оціночної діяльності.

Оскільки лише 12 компаній могли проводити таку оцінку, 9 тис. оцінювачів залишилися без роботи, і ринок монополізований. При цьому вартість оціночних робіт, за словами постраждалих оцінювачів, збільшилася в 5-6 разів. За даними голови західного територіального відділення Українського товариства оцінювачів (УТО) Олександра Міханоша, послуги з оцінки квартир “на периферії” зросли з 400-500 грн до 1,5-2 тис. грн, будинків або дач за містом – до 10-25 тис. грн, що під Києвом ціни доходили до 40 тис. грн. Однак вже ввечері 14 червня за дорученням прем’єр-міністра Миколи Азарова відомчі документи Мін’юсту і ФДМ були скасовані.

У поданому законопроекті говориться, що ФДМ буде позбавлений права визначення порядку оцінки вартості об’єктів нерухомості з метою оподаткування. У його повноваженнях залишиться лише оцінка у процесі приватизації та оренди держмайна. Порядок оцінки для цілей оподаткування уряд буде визначати самостійно. Втім, глава Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов зазначає, що уряд в законопроекті врахував лише оцінку вартості нерухомого майна, забувши про рухоме, договорів з яким укладається не менше.

Іноді вартість транспортних засобів перевищує ціну квартир в окремих регіонах, додає він. Щоб переконатися в дієвості вирішення проблеми, експерти хотіли б побачити проект нового порядку проведення оцінки.

За даними Мін’юсту, в Україні в 2011 р. нотаріуси завірили понад 254,5 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків (+13,2%). У Києві було завірено 23,27 тис. угод, у Донецькій області – 32,99 тис., у Харківській – 22,38 тис.

Між тим, на думку першого заступника голови ради УТО Сергія Овчарова, необхідно застосування в Україні міжнародного досвіду, тобто регулювати діяльність оцінювачів повинні самі учасники ринку.

“Ж Україна перейшла на міжнародні стандарти фінансової звітності, так і в цьому питанні потрібно переходити на ці норми. Наш найближчий сусід – Росія – вже перейшов”,– повідомив С. Овчаров. Його підтримує Степан Максимов, так як розробка порядку оцінки самими суб’єктами сприятиме “правильності визначення вартості і збільшення зборів до бюджету”. Порядок повинен базуватися на ринковій вартості і лише на об’єктах незавершеного будівництва – за “витратним принципом”, вважає С. Максимов.

Крім того, необхідний перехід на стандартизовані автоматичні бази оцінки, радить С. Овчаров. Однак саме спроба переходу на електронні системи і була зроблена тими 12 компаніями, які залишилися на ринку, констатує С. Максимов, що призвело до підвищення вартості їх послуг. Витрати по впровадженню автоматизованої оцінки були перенесені на споживача, щоб самі оцінювачі не залишилися зі збитками.

“Проте через рік вони б все одно стали банкрутами. Ні в одній країні світу немає великих компаній, які працюють з фізособами, тільки одинаки. Великі працюють з юрособами”,– повідомив експерт.