Кабмін готовий забезпечувати індустріальні парки землею

Уряд шукає способи залучити інвесторів до створення індустріальних парків за рахунок впровадження прозорої процедури отримання земельної ділянки під такі проекти мінімум на 30 років.

Експерти вважають, що точкові заходи можуть дати лише незначний ефект, оскільки інтерес приватного капіталу до таких проектів залежить від загального інвестиційного клімату.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) оприлюднило законопроект, яким запропонував змінити регламент створення індустріальних (промислових) парків. «В українському законодавстві не прописано порядок вибору земельної ділянки для індустріального парку, з-за чого цей закон так і не почав працювати. Тому президент доручив нам модернізувати його, розблокувавши роботу індустріальних парків»,— сказало джерело в Мерт. Пропонується, щоб Кабмін розробив порядок виділення землі під такі проекти. «Уряд буде визначати загальну процедуру виділення земельних ділянок, однак остаточне рішення залишиться за місцевою владою»,— уточнив співрозмовник.

Закон про індустріальні парки набув чинності у серпні 2012 р., хоча влада обговорює цей інструмент залучення інвестицій в інфраструктуру ще з 2007 р. зокрема, ще в грудні 2009 р. було запропоновано побудувати десять індустріальних парків у Київській, Закарпатській, Харківській, Херсонській та Рівненській областях загальною вартістю $210 млн.

Питання землі принципове, оскільки індустріальний парк — це обладнана інфраструктурою територія, на якій здійснюється промислове виробництво, науково-дослідницька, інформаційна та телекомунікаційна діяльність. Законопроект Мерт повинен врегулювати спірні моменти створення таких парків, зокрема прописати в Земельному кодексі, що максимальна площа індустріального парку може становити 700 га, а термін оренди землі — не менше 30 років.

Одночасно у Мерт вирішили обмежити обсяг потенційної держпідтримки таких парків. Якщо чинний закон передбачає можливість підтримки керуючих компаній та суб’єктів господарювання як кредитами з держбюджету, так і фінансуванням на безоплатній основі, то в новому законі держпідтримку обмежать лише кредитами.

Це не єдина урядова ініціатива з модернізації індустріальних парків. На розгляді у парламенті знаходиться законопроект N2084 про внесення змін до ст. 287 Митного кодексу, що визначає обсяги устаткування, обладнання, комплектуючих та матеріалів для індустріальних парків, які будуть ввозитися на територію України без сплати ввізного мита.

За словами експертів, пропоновані заходи можуть дати лише точковий ефект. «Законодавчі перешкоди ніколи не були ключовими для бізнесу. Набагато важливіше відсутність забезпечення права власності, а також загальні перспективи розвитку української економіки,— заявив перший заступник голови Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров.— Крім того, індустріальний сектор потребує довгих кредитів, взяти які зараз просто ніде». Подібну точку зору висловив і колишній глава Нацагенства з іноземних інвестицій та розвитку Сергій Таран: «Зараз уряд шукає способи реанімувати цей механізм. Можливо, ці заходи навіть дадуть невеликий позитивний ефект. Без поліпшення загального інвестиційного клімату такі кроки можна порівняти з заміною дзеркала в автомобілі, в якому зламаний мотор».